Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam serdecznie Panie i Panów,

zapisałam się na powyższe forum chcąc uzyskać informacji od doświadczonych osób. Jestem teraz w trakcie przygotowywania kosztorysu - planuję otworzyć małą szwalnie i zatrudnić szwaczki(na początek dwa stanowiska) - szycie lekkie, odzież dziecięca. Nie wiem ile dziennie w przybliżeniu jest w stanie uszyć krawcowa? Będę wdzięczna za podzielenie się swoją wiedzą.

Bluzeczki bez zamków, bez napów, bez guzików - najzwyklejsza bluzka - ile dziennie uszyje jedna krawcowa?
spodenki zwykłe + ściągacze na dole i w gumce - ile dziennie uszyje jedna krawcowa?

Materiał: dzianina dresówka
Praca szwaczki: Krojenie, szycie
Dostępny sprzęt: Stębnówka, owerlock.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam
Renata

--- Ostatnio edytowane 2015-11-23 13:31:38 przez remeka ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jedna rzecz kogo potrzebujesz, krawcowej czy szwaczki, druga jaki masz sprzęt do krojenia. Jeśli trzeba nożyczkami wycinać każdy element z osobna to bardzo obniży wydajność. Znaczenie ma też jak długie serie chcesz szyć, kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk?
Ja najprostrze dziecięce dresiki na ściągaczach z krojeniem szyję ok 20min.
Bluzeczkę ze ściągaczem pod szyją, rękawki i dół drabinką-około 30min(w tym 2 razy przewlekam owerloka-z szycia na drabinkę i z powrotem na szycie)
To przy pojedynczych sztukach. Pewnie gdybym szyła bardziej masowo, szłoby jeszcze szybciej.
Jeśli szyję 1 bluzeczkę przewlekam 2 razy owera, jeśli szyję na raz 5, też przewlekam tylko 2 razy więc już kilka minut mam zaoszczędzone.
________________________________________________________
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

http://goraloveszycie.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Świeżynek
dziękuję za dużo informacji, jeśli chodzi o nazewnictwo ;) to chcę zatrudnić osobę która zrobi formy-rozmiarówki, doradzi w sprawach projektów, doboru materiałów (przy rozszerzaniu kolekcji w następnych miesiącach), dobrze wykroi, (ręcznie nożycami), zszyje - tak więc na moje oko szukam krawcowej, chyba że jestem w błędzie - to będę wdzięczna za podpowiedz. Nie będzie to taka praca wyłącznie "taśmowa", jak na stanowisku w szwalni. Na początek planuję nakład miesięcznie 200 szt bluzek i 200 szt spodenek. W kolejnych miesiącach więcej (przy równoległym wzroście zatrudnienia), wtedy też rozważę zlecanie krojenia krojowni. Z seryjnością jak najbardziej się zgadzam cenna uwaga. A mam pytanie odnośnie tego przewlekania na szycie drabinką, czy to na każdym overloku można tak zrobić. Od niedawna zaczęłam szyć ;0) i dopiero poznaję tajniki szycia. Drabinka to z jednej strony dwa proste ściegi a pod spodem taki "plątaniec" tak?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Owszem, szukasz krawcowej, ale dobrej, z umiejętnością zrobienia szablonu, a z tym niestety różnie bywa. Może lepiej zrobienie szablonów powierzyć profesjonaliście? Nie to, że krawcowa tego na pewno nie zrobi(sama je robię), ale może być ciężko tak od razu trafić na tą właściwą:oczko: W każdym razie zawsze sprawdź szablon przed zaczęciem produkcji, zwłaszcza jeśli robi go "krawcowa z umiejętnością". Szablon powinien zawierać oznaczenie wszystkich elementów, nacinki, oznaczenie nitki prostej, dodatków na szwy, umiejscowienie kieszeni, a często niestety jest to biały nieregularny kształt i weź się domyśl co do czego :(
Ręczne krojenie przy takiej ilości to raczej ciężka robota. Takim absolutnie najtańszym zamiennikiem będzie nóż krążkowy i mata samogojąca (sama mam taką 100x150cm, nożyc praktycznie nie używam),trochę droższy, ale o ile wygodniejszy będzie nóż krojczy, coś w tym stylu http://eti.com.pl/Katalog/Nozyczki-i-noze-krojcze/Noz-tarczowy-Dayang-RSD-100-4.html?pa=4
Co do owerloka, to do szycia dzianin potrzebujesz co najmniej owerloka czteronitkowego i do wykończeń maszyny drabinkowej(z wierzchu dwie lub trzy linie, pod spodem plątaninka), może być z górnym przeplotem(taka plątaninka i na wierzchu i od spodu). Ja mam domowego owerloka pięcionitkowego z funkcją drabinki, dlatego muszę go przewlekać(niestety na dwie osobne maszyny nie mam miejsca). Są maszyny 3,4 i 5 nitkowe. Z tym że na pięcionitkowym można szyć też 3 lub 4 nitkami, na czteronitkowym 3 nitkami. Niektóre domowe owerloki mogą szyć też tylko 2 nitkami. Trzynitkowy owerlok obrzuci tkaninę, ale do szycia dzianin potrzebny jest czteronitkowy(temat maszyn jest baaardzo rozległy i baaardzo ciekawy:D )
________________________________________________________
Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.

http://goraloveszycie.blogspot.com/
Avatar użytkownika
Świeżynek
bardzo dziękuję za cenne porady :)
Avatar użytkownika
Pogromca spamerów
a czy Ty te krawcowe, to chcesz na etat zatrudnic?
Avatar użytkownika
Świeżynek
tak planuję zatrudnić na pełny etat (8h dziennie)

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.