Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Pytanie co do poncha z załączonego zdjęcia.

Możliwe że pytanie z rodzaju tych głupszych ale nigdy nie szyłem poncha więc się nie orientuję.

Czy poncho na załączonej fotce jest krojone / szyte tak bardziej A) Prosta linia ramion i "rękawów" czy może jednak B) i ta linia trochę opada.

Bardziej by mi odpowiadała wersja A) bo wtedy odpada szew na ramionach ale...

(fotka z sklepu Runo Styl)
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Moim zdaniem linia dwuetapowa. Na ramionach prawie prosto a potem opada bardzo.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hmm... To możliwe.

Chyba raczej nie uniknę tego szwu.

Ktoś może wie jaka jest szerokość takiego poncha ?

W opisie podana jest tylko długość od ramienia - 85 cm. Czy szerokość tak powiedzmy 130 , maksymalnie 135 cm będzie dobra ?



________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
A widziałeś mój urobek z obrusa brąz?
Wyszedł z pełnego koła niby, ale po obróbce haftu i obcięciu z rękawa wyszedł jak wykrój z litery A. Zrobiłam niby gwoli demonstracji, ale co innego szyjesz czasami, to ponczo moim zdaniem skromnym + fałdy do niego + zamek- czasami szyję w moich "ulubionych ponczo" i formie prostej , później drapunek - wychodzi mniej a forma i fałdy to raczej pełne koło - zamek z przodu, kaptur...tym bardziej że szerokość do miłej lady trzeba dodać.
Poza tym, że podali idealną szerokość od ramienia 60 cm rękaw i 15 na ramię... moim zdaniem jest to na modela 175.
Nie unikniesz natomiast konfrontacji z modelką autentix. Poddaj się lepiej kryzysowi, Ben i weź formę z pełngo koła, jak masz, zastanów się przy tym, bo Dominik życzy ci dobrze, ale też nie widzi przodu.
Pamiętaj,że koło jest z rozcięciem na głowę - ok. 15 cm (k.12 cm, top i 3 cm. forma z tyłu, jak chcesz wyliczę i porównam z podstawową formą krawiecką. Z kursu zawodowców, notabene.). dekoltem z przodu, a nie jak spódnica, fałdami o których zapomniałeś, 50- 60 linia rękawa,kapturem który nie wychodzi jak nie masz zapasu materii... słowem - wszystko,o czym nie myślisz tymczasowo, tylko zakładasz z góry i lecisz do sklepu, bo kto mierzy to inaczej...?:angel:


--- Ostatnio edytowane 2022-01-01 13:25:17 przez Koma ---

--- Ostatnio edytowane 2022-01-01 13:27:34 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hej Benedek, chyba Dominik ma rację - raczej nie obędzie się bez szwów bocznych. Jeśli chodzi o poncho ze zdjęcia to mam wrażenie że ono nie jest z całego koła. Próbowałam coś wykombinować i doradzę Ci co następuje:):):). Po pierwsze - weź stare prześcieradło albo jaką inną poszwę, tak by wystarczyło na dwa kwadraty o boku plus minus 130 cm. Jeden kwadrat to przód poncha, drugi to tył. Środek przodu/tyłu to przekątna kwadratu. Żeby wyprofilować linię ramion - odmierz od czubka kwadratu na jednej i drugiej przyprostokątnej mniej więcej 30cm i połącz te punkty. Odległość między nimi- mniej więcej 40cm - to będzie szerokość pleców. No i teraz troszkę zaokrąglij miejsca gdzie styka się bok kwadratu z linią ramion a od boku w kierunku środka troszkę tą linię "podwyższ" i zrób podkrój szyi. Dolny czubek kwadratu ładnie zaokrąglij, możesz go dopasować długością do linii bocznej lub zostawić dłuższy. Z mojego kombinowania wyszło mi że bok poncha - na szwie - licząc od ramienia do dołu powinien mieć ok. 100 cm długości. Jeśli model jest bardziej barczysty, ma szerokie plecy - to wtedy linie ramion trzeba poprowadzić dalej od czubka i automatycznie poncho wyjdzie krótsze. To jest mój pomysł na poncho bez zapięcia. Co z tego wyjdzie - nie wiem, nie biorę odpowiedzialności:):):).
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ilość tkaniny MOCNO ograniczona , dlatego właśnie najbardziej by mnie interesowała ta szerokość (czerwona linia na fotce).

Jeżeli 130 pasuje to super bo szerokość tkaniny to 134/135 cm

Długość (wysokość) od ramienia w dół nie może być większa niż 80/82 cm - więcej po prostu nie ma tkaniny :/

Cuś tam musi zostać na kołnierz i klapy kieszeni. Niestety kaptur niewykonalny :(

Z całą resztą coś pokombinuję (jak zwykle). Mierzenie na modelce odpada bo to będzie prezent niespodzianka z zaskoczenia...

Nosicielka 167/168 cm


--- Ostatnio edytowane 2022-01-01 20:30:05 przez Benedek ---
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Patki rzecz prosta, rozcinasz,mocujesz do kieszeniówki albo innej rzeczy np. ze starego prześcieradła,które sugeruje Łuczniczka i masz, klapka to nietrudne. Wystarczy cuś jak lamóffka zaprasowana od góry poprawiona. B-)
No to sięi zgadza, z tym z 15 cm. topem krisis.tyko regulujesz na przód -tył, szerokość pleców
Natomiast nie wiem,skund wziąłeś taki zapas na piękne fałdy ze zdjęcia.Aha?
15 cm na głowę z przesunięciem,15 cm. na ramię.
Rękawy...dajmy z 55 cm.+zawinęcie - rąbek chociaż niewielki być musi, znów z 1 cm.'poleci' aczkolwiek ja szyję często "francuskim" podwójnym bo ładniej wygląda - to jest dość sztywny jak na rąbek (większość gospodyń szyje podwójnym, ale mistrzowie krawcy zasugerowali mi że to kryzys w domach mody,tylko zresztą w Polsce szyje się z artystycznym wdziękiem np. z podszewką. Marks i Spencer szyje w chinese republic of people - widać na spódnicy koszmar ,jak i tam,z boku i z byka. U mnie widać na starej przerobionej na spodnie jak wszywają gumki w Anglii).
Oblicz sobie i rozrysuj może jeszcze raz, tym razem z głowotwórstwem.
Szwu to tam moim zdaniem nie widać wcale,ale mogę się mylić.Na ogół za to idą ze 2 cm. na szwy boczne, jeśli chcesz mieć kontrolę nad materiałem.
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Benedek, podeszłam do problemu "geometrycznie" no i wyszło mi że poncho wg mojego pomysłu miałoby na dole obwód ok. 4m. Chyba nie wyglądałoby to ładnie. Już sama nie wiem co Ci doradzić. Może po prostu wytnij formę z papieru - zrób podkrój szyi i linię ramion normalnie jak do bluzki/koszuli a boki do dołu lekko poszerzaj. Żeby bardziej poszerzyć to możesz dodatkowo rozciąć formę w 2-3 miejscach od dołu prawie do ramion i w te rozcięcia wkleić kliny, żeby powstało coś w rodzaju wycinka koła. Coś podobnego do Twoich rysunków. Wiesz, szukałam wykroju w internecie i natknęłam się na stronę Aliexpress, jeśli dobrze widziałam to peleryny mają szew boczny. Gotowego wykroju nie znalazłam. Obejrzałam też poncha w RynoStyl, mają szwy boczne. No i przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Benedek, jeśli masz dostęp do płaszcza, kurtki lub prostej koszulowej bluzki "Nosicielki" - to rozłóż bluzkę na płasko, odsuń rękawy od tułowia pod kątem ...dzieścia(?) stopni, połącz łukiem dół rękawa z tułowiem, dopasuj długość. Wiem wiem, płaszcz nie ma tułowia ale nie wiem jak tą część nazwać. A tak w ogóle to poczekaj, może odezwie się jakiś konstruktor odzieży i udzieli fachowej porady/wskazówek co masz czynić. Tyle fajnych rzeczy uszyłeś to z ponchem (a nawet z ponczem) też sobie poradzisz:):). Powodzenia.

--- Ostatnio edytowane 2022-01-02 11:46:56 przez jakłucznik ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
JakŁucznik,Benek ma nieco inny problem, on sobie ukuł formę, bo właśnie marzy o ekstra fałdach i jednocześnie sugeruje nam odrobinę za mało materii. Zresztą, zależy jaki ma kawałek przygotowany.Szerokość toto ma daną już = 135cm i zaokrąglenia po bokach.
Właśnie patrzyłam w książeczce na modelowanie spódnic, w "Modelowaniu(...)" bo tam jest zbiorczo - spódniczki z wycinka koła, spódniczki z pełnego koła... i blabla. Pytanie za to niejest ile on ma dać klinów, bo takie sugerujesz - fajnie wychodzą np.spódnice z godetami, ja taką szyłam w szkółce, a nawet zdjęcia chyba robiłam po szkoleniach - ale czy ma wyciąć brzegi czy nie.Chciałby sobie jednak pomarzyć i na patki,kapturek nie wyjdzie mu za chiny lewackie...

Ja bym doradzała, żeby pomyślał o "stójce" bo wielki kołnierz moim zdaniem odpada, a odszycie jakby nie patrzył, będzie "odmiecione" i będzie wychodziło na out bez krytych ściegów, chyba że zdecyduje się na obszycie kołnierzyka...to znów jednak zabierze mu z materiału cośpowyżej 5 cm.
Weź kobiece miary z "Burdy",bo konstruktor pochrzani jeszcze bardziej,zresztą co tu takiego rysować wielkiego? Pamiętaj też że każda niezbyt nowa materia opada na liniach osnowy(moje wygląda teraz jakby pogryzione przez psy psuje - za to koty ulubiły sobie materie szydełkowe coś i oprócz maty popcornem same zrobiły powyciągane ściegi pazurkami- ekstra model poduszkowiec).
A obwody to i tak wychodzą wielkie, w każdym przypadku.Z 4 m aobwodu Pi*r to mi wychodzi 1,32m coś szerokość tkaniny.
Musisz myśleć w kategoriach pliku jak w tej małej formie dodać ew. coś na zapięcie z przodu, tył jest bez kantów, fałdy ekstra model, ekstra z góry sobie rozrysuj może w kratkach, podpowiada mi program kompukompu; miary masz w Burdzie na panie opublikowane jakieś.
Ja miałam z kwadratów ze dwa,jeden z rękawkami z weluru jak szkocki z zapięciem na zamek błyskawiczny, drugi z kapturkiem z wełny opisany na kwadracie - znany ze zjazdów,doczekał się oprócz kapturka i szaliczka jeszcze guzików, bo rozciągnął się niemożliwie.
Poradzisz sobie , to nie jest trudne.
Tu masz z Burdy wykrój podobny tylko z przodu
https://www.burdastyle.de/produkt/strick-anleitung/gehaekelter-streifen-poncho-02-2021-32_2090911020990std
- jeden, a tu drugi:
https://www.burdastyle.de/produkt/externer-designer/poncho-jape-mit-kapuze_2505379020990std

Poncho - forma z "Burdy" ze stójką:
https://www.burdastyle.de/produkt/externer-designer/poncho-jape-mit-stehkragen_2505369020990std

Ja to sobie pozwolę chyba na new filet tym new tunezyjskim takie... może...? Piękne są,robione na drutach i szydełku, właśnie oglądam...
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Załączniki
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Koma
2022-01-02 12:38:51
Zresztą, zależy jaki ma kawałek przygotowany.Szerokość toto ma daną już = 135cm i zaokrąglenia po bokach.
No właśnie - powiedz Benedek jakim kawałkiem dysponujesz?

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.