Wersja do druku

37 stron: 1 2 3 4 5 6 7 > »

Avatar użytkownika
Administrator
SZYCIE – PIERWSZE KROKI

NIEZBĘDNIK KAŻDEJ KRAWCOWEJ
* komplet igieł różnej długości i grubości (do szycia ręcznego i maszynowego)
* ostre szpilki (te z tępymi końcówkami pozaciągają i zniszczą materiał)
* naparstek
* metr krawiecki
* mydełko krawieckie (kreda krawiecka albo kredka krawiecka – zwał jak zwał, wiadomo o co chodzi)
* małe, ostre nożyczki (przecinacze)
* duże nożyce do cięcia tkanin
* nici – mogą być 2 rodzaje: gorsze do fastrygowania, lepsze do szycia maszynowego i wykańczania
* flizelina (różnie piszą np. fliselina) niezbędna do usztywnienia niektórych części garderoby (dostępna w kilku kolorach i grubościach)
* kilka arkuszy półpergaminu lub innego papieru przez który można skopiować wykrój (do kupienia w sklepie papierniczym)
* maszyna do szycia



PRZED SKROJENIEM...

* koniecznie zamocz/obficie spryskaj wodą materiał i wyprasuj. Materiał skurczy się a Ciebie nie spotka niemiła „niespodzianka” gdy uszyjesz daną rzecz, wypierzesz i... nie zmieścisz się w nią (tak samo przed skróceniem nowych jeansów – dobrze jest je zwilżyć wodą i wyprasować, jeans ma tendencję do kurczenia się po pierwszym praniu)
* jeśli jesteś początkującą krawcową i nie masz doświadczenia nie „rzucaj się” na szycie bluzki czy żakietu. Spokojnie, najpierw zacznij np. od prostej spódniczki. Potem wybierz coś trudniejszego – np. spodnie.
* zrób staranny wykrój na papierze. Nic „na oko” jeśli to Twoje pierwsze kroki. Jeśli korzystasz z gotowych wykrojów, które oferuje np. BURDA - weź półpergamin lub inny cienki papier (duże arkusze do kupienia w każdym papierniczym) i odrysuj poszczególne części wykroju ołówkiem. Staranie zaznacz zaszewki, cięcia, miejsce wszycia zamka itp.
* dokładnie opisz każdą część wykroju np. sukienka, rozm. 38, przód, skroić 1 raz z podwójnie złożonego materiału, boczna część przodu itd.
*nie zapomnij przerysować STRZAŁKI – ona jest narysowana na każdej części wykroju np. w Burdzie i pokazuje kierunek ułożenia wykroju na materiale!
* zawsze układaj i krój wg. nitki OSNOWY czyli zgodnie ze strzałką (pionowo) – nie w poprzek bo dana rzecz nie będzie się ładnie układać....
* starannie rozmieść wykrój na tkaninie (złożona), przed skrojeniem 100 razy posprawdzaj czy czegoś nie brakuje czy wszystko jest dobrze ułożone (to się szczególnie tyczy wykrojów składających się z wieeeelu części np. płaszcz, żakiet, bluzka), czy sam materiał jest dobrze złożony (!).
* dobrze oszpilkuj wykrój, możesz obrysować go mydełkiem krawieckim, dodaj zapasy na szwy i podłożenia.



KROJENIE

* nie spiesz się (pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł a nie w krawiectwie), tnij starannie i zgodnie z wykrojem – pamiętaj, że wg. wytyczonych linii będziesz przecież szyć! Skroisz krzywo – krzywo uszyjesz.



SZYCIE

* jeśli masz już skrojone poszczególnie części wykroju oznacz na tkaninie zaszewki (trzeba je zszyć jako pierwsze) i zabezpiecz brzegi tkaniny przed strzępieniem. W tym celu użyj ściegu zygzakowego. Zygzak powinien być w miarę gęsty (ale nie za bardzo...) i nie za duży (szkoda marnować nici).
* czytaj co jest napisane w instrukcji szycia krok po kroku i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Jeśli pisze, że najpierw masz zszyć zaszewki to je zszyj a nie zabieraj się za wszywanie zamka...Szyjemy etapami i na bieżąco PRASUJEMY.
* fastryguj... to naprawdę nie boli, fastryga ma na celu dobre dopasowanie odzieży do sylwetki oraz zabezpieczenie przed przesuwaniem się tkaniny podczas szycia. Szpilki to za mało jeśli dopiero zaczynasz. Może się okazać, że skroiłaś co prawda spódnicę w rozmiarze 36 ale rozmiarówka jest zawyżona i spadnie Ci z tyłka jeśli jej nie dopasujesz przed szyciem
* nici to bardzo ważna sprawa – odpowiedni dobór zaoszczędzi Ci narów w momencie gdy ścieg się plącze, jest nierówny, nitki zrywają się a Ty odchodzisz od zmysłów i zastanawiasz się dlaczego tak się dzieje!? Z góry i z dołu nić powinna być taka sama tz. mieć tę samą grubość. Najlepiej kupować nici jednej firmy (ja używam polskiej ARENY) i wówczas problem nici różnych grubości nie zaprząta głowy.
* nie używaj zbyt krótkiego ściegu – może marszczyć materiał. Przed pierwszym szyciem na niepotrzebnym ścinku tkaniny (podwójnie złożonym) sprawdź jak maszyna szyje, czy ścieg jest równy, nie za luźny, czy nie „ściąga” materiału, czy się od dołu nie plącze. Musi być ładny, różny i elastyczny.
* zszyłaś coś – PRASUJ. To jest jedna z podstawowych zasad w krawiectwie: prasuj, prasuj i jeszcze raz prasuj. Zszyłaś zaszewki – przed zszywaniem kolejnych części najpierw je zaprasuj. I postępuj tak cały czas aż do samego końca.
* nie spiesz się, nie szyj „na umór”, wykonuj każdą rzecz starannie i jak najbardziej fachowo (nie musisz być "przodownikiem pracy" ;) ). Coś nierówno przeszyłaś, wyszła „bańka” - spruj i przeszyj raz jeszcze ale tym razem tak jak należy.
* jeśli widzisz nitki podwójnie lub o zgrozo potrójnie (!) to znaczy, że jesteś zmęczona i czas odpocząć Czasem zaczniesz ładnie i starannie a potem chcąc szybko skończyć ciuszek... zaczniesz szyć niestarannie i byle jak. No i klapa.



DODATKOWE INFORMACJE:

* do tkanin cienkich i średniogrubych używamy igieł maszynowych nr 70, 80, ewentualnie 90
* do tkanin grubych, twardych (jeans, ciężka wełna) szyjemy igłami od nr 100, 110, 120
* do szycia jeansu możesz użyć np. igły nr 100 lub kupić specjalną igłę do jeansu w kolorze niebieskim
* dobrze jest kupić podstawowy zestaw igieł maszynowych, w którym mamy igły od nr 70 do chyba 120
* dobre nożyczki to podstawa. Osobiście używam marki GERLACH. Kupując nożyce zwróć uwagę czy tną od samego początku czyli czy umiesz naciąć materiał samymi końcami.

Czegoś zapomniałam? Proszę dopisywać swoje spostrzeżenia 0:-)



--- Ostatnio edytowane 2010-11-09 12:43:13 przez Susanna ---
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Nożyce marki Gerlach
Avatar użytkownika
Świeżynek
Jedno spostrzeżenie dotyczace nici.
Jeśli szyjesz nicmi o grubości 150 lub 120 to faktycznie zawsze od dołu musi być taka sama.
Natomiast,jeśli szyjesz nićmi o grubości 70, 50 lub 30, zasada jest taka: jeśli od igły np. nić 50 to od dołu o wartość mniejszą czyli 70 itd.Chyba że chodzi o szwy widoczne z obu stron np.fronty żakietu lub płaszcza wtedy taka sama grubość z obu stron (wymaga to bardzo dobrego ustawienia maszyny aby nie "przeciągała jedfna z nici na którąś ze stron.Nici tego typu stosuje się do ozdobnego stębnowania po wierzchu np. przy wyrobach jeansowych,do robienia dziurek w płaszczach itp.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Basiu ,i właśnie tu o tym musimy mówić .
Dziś rano też obmyślałam co tu wkleić .I też myślałam o niciach .
Ja tylko jeszcze dodam od siebie .Nici mają oznaczenia ,tak jak Basia wspomniała 30.80,
Ale są i te 120,150
Zasada jest taka im oznaczenie niższe czyli 30 tym grubsza nitka ...
To tyle .:)
________________________________________________________
"Nadzieja ma skrzydła ,przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów "
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Bardzooo dziękuję Suzanno! Twoje porady są bardzo przydatne

Z tym prasowaniem podczas szycia to o co chodzi?
Chciałabym zacząć szyć sukienke z satyny... Proszę o porady, żebym czegoś nie zepsuła i nie zmarnowała materiału.

Z góry bardzo dziękuje.
Avatar użytkownika
Administrator
monka88 napisał:
Bardzooo dziękuję Suzanno! Twoje porady są bardzo przydatne

Z tym prasowaniem podczas szycia to o co chodzi?
Chciałabym zacząć szyć sukienke z satyny... Proszę o porady, żebym czegoś nie zepsuła i nie zmarnowała materiału.

Z góry bardzo dziękuje.
Monka po prostu cokolwiek zszyjesz - prasuj. Szwy boczne, zaszewki, podwinięcia - na bieżąco prasuj :) Nie zostawiaj niczego na koniec bo nie rozprasujesz wszystkiego dokładnie a poza tym możesz coś źle/krzywo zeszyć :)
Pozdrawiam :angel:
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dziękuję!
Nawet o tym nie wiedziałam, że tak trzeba robić:-S
Przyda mi sie to przy szyciu tej sukienki z satyny...
Coś musze jeszcze wiedzieć przy szyciu satyny?

Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
Świeżynek
Tak właśnie robiła moja babcia - co zszyła to prasowała;) Jeśli chodzi ogólnie o prasowanie to do prasowania już wykończonych kreacji polecam takie urządzenie jak steamer (naparowywacz). Swego czasu pracowałam w sklepie odzieżowym i takie urządzenie było tam niezastąpione - prasuje bardzo dokładnie, a że jest na parę to można nim prasować wszystkiego rodzaju materiały, nawet te najbardziej delikatne, które w zetknięciu z żelazkiem uległyby zniszczeniu. Myślę, że w zakładzie krawieckim obecność takiego urządzenia to fajna sprawa;)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hm ja zawsze zapomne o tym żeby spryskać i wyprasować tkanine ostatnio własnie uszyłam sukienke z satyny (bardzo dopasowaną) i teraz strach ją wyprać :( bo jak sie skurczy to już sie w nią nie zmieszcze :(
________________________________________________________
porozmawiajmy o szyciu.


Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Do prasowania dodam jeszcze, że warto najpierw wyprasować szew na gładko tak jak zszywamy, a dopiero potem rozprasować lub sprasować na jedną stronę.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dzięki Tobie Susanno uporałam się z tą sukienką z satyny (postaram się wstawić zdjęcie w najbliższym czasie). Wszystko dokładnie prasowałam, co zszyłam to od razu prasowałam. Było mi o niebo lepiej szyć. Mam nadzieję, że jak ją wypiorę to się nic z nią nie stanie...

37 stron: 1 2 3 4 5 6 7 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.