Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Witam
Tym razem chciałem zapytać jakim olejem najlepiej oliwić zabytkową maszynę do szycia. Wszystkie potrzebne do czyszczenia i oliwienia rzeczy już przygotowałem, ale nie wiem jaki wybrać olej.
________________________________________________________
◄║█║BRAK SYGNATURKI║█║►
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
W czasach, gdy te maszyny były produkowane do smarowania maszyny do szycia używano mineralny olej wrzecionowy, obecnie używa się lepszej jakości olej wazelinowy.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
A jak ten olej będzie zachowywał się po kilku latach? Będzie się kleił?
________________________________________________________
◄║█║BRAK SYGNATURKI║█║►
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Każdy olej ulega starzeniu (mineralny szybciej), ponadto ściąga z otoczenia kurz, wilgoć i prędzej czy później robi się klejący.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Zastanawiałem się tylko który szybciej będzie się kleił: wazelinowy czy wrzecionowy.

--- Ostatnio edytowane 2014-01-31 16:46:59 przez ♦Brak_Nazwy♦ ---
________________________________________________________
◄║█║BRAK SYGNATURKI║█║►
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Zastanawiałem się tylko który szybciej będzie się kleił: wazelinowy czy wrzecionowy.
Trudno powiedzieć, ale myślę że większe znaczenie ma odizolowanie maszyny od niekorzystnych warunków. Na przedłużenie "żywotności" oleju (i samej maszyny) wpłynie przetrzymywanie jej w suchym pomieszczeniu, bez dużych wahań temperatury i przykrycie pokrowcem.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Ja przechowuje wszystkie maszyny w dobrych warunkach. Naumann ( ten na stoliku ) jest w domu, a pozostałe maszyny w garażu. Oczywiście w tym garażu jest sucho, dość ciepło ( garaż trzema ścianami przylega do domu i jest w nim grzejnik, który od czasu do czasu jest włączony ).
________________________________________________________
◄║█║BRAK SYGNATURKI║█║►
Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Maszyny pewnie się cieszą z takiego traktowania, ale ogrzewany garaż to z kolei zagłada dla nadwozia samochodu...
Szczególnie zimą, kiedy ulice są posolone - w cieple korozja ma idealne warunki do rozwoju! To typowa reakcja endotermiczna, w której ciepło działa niczym katalizator. A wystarczy to uruchomić, aby ruszyła lawina, w której żelazo reaguje endotermicznie z wilgotnym powietrzem, ale wskutek reakcji powstają też inne związki działające egzotermicznie, czyli wydzielające ciepło podczas reakcji z żelazem. I tak w kółko...
Dlaczego nie suszy się stalowych nożyc na kaloryferze?
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ani nie pierze ostrych noży w zmywarce.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Temperatura w garażu to jakieś 10-15 stopni, a garaż ogrzewa się kiedy ktoś tam jest.

--- Ostatnio edytowane 2014-01-31 20:45:54 przez ♦Brak_Nazwy♦ ---
________________________________________________________
◄║█║BRAK SYGNATURKI║█║►

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.