Wersja do druku

21 stron: 1 2 3 4 5 6 7 > »

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witajcie,
rozpoczynam niniejszy watek, jako kontynuacje dyskusji nt. dostepnosci wykrojow meskich, a w dalszym ciagu -mojej propozycji pomocy Modniakowi w uszyciu pierwszej koszuli.
Bardzo bede sie cieszyc, jesli ktos jeszcze sie przylaczy, wiadomo, ze co dwie maszyny to nie jedna :okok:

To, co postaram sie zrobic: w miare moich mozliwosci wytlumaczyc, i ew. pomoc w razie jakichkolwiek problemow zwiazanych czy to z wyborem wykroju, czy z doborem materialu, i tych wszystkich drobiazgow potrzebnych do szycia.

Poniewaz poczatek juz zostal zrobiony, jesli ktokolwiek z Was chcialby sie przylaczyc, czy tylko kibicowac, tutaj znajduje sie poczatkowa dyskusja:
http://tinyurl.com/lf7kfsx
strony: 18 i nastepne.

Poniewaz niektrore wiadomosci podalam Modniakowi w PM, tutaj wklejam te, ktore moga sie przydac innym osobom zainteresowanym szyciem koszuli. Niestety wiekszosc jest po angielsku, ale przy uzyciu tlumacza (np. google) da sie zrozumiec ogolna tresc, nawet bez znajomosci jezyka. A i tak, najwazniejsze sa ilustracje!
1.
Tu kurs obrazkowy szycia tradycyjnej koszuli-na razie do ogladniecia,

http://mellysews.com/2013/05/mens-shirt-pattern-tutorial.html

Jest tez tam dotstepny wzor, tyle ze trzeba sie "zarejestrowac" =followers etc.

2.jeszcze jeden wykroj, tym razem autorem jest mezczyzna:

http://www.ralphpink.com/pattern-cutting/menswear/mens-basic-blocks

Po kliknieciu na obrazek mozna zaladowac 5 podstawowych wykrojow meskich w tym koszule. DARMOWYCH. Oprocz tego jest tzw. generator (czyli w tym przypadku tabelka Excell) do wstawienia swoich wymiarow, o ile roznia sie od obw. 100cm.

Mysle, ze te 3 na poczatek wystarcza.
Edycja: pierwszy wykroj ktory podalam pochodzil ze strony Papavero i wymaga tkaniny elastycznej:

http://tinyurl.com/kgfj7gd

Wydruk z internetu ma zalety i wady ; zalety, mniejsza mozliwosc pomylki przy przerysowywaniu, wady: koszt tonera/tuszu, klej, papier i czas na sklejanie "ukladanek wykrojowych".
Jest tez tam dotstepny wzor, tyle ze trzeba sie "zarejestrowac" =followers etc.


I na zakonczenie:
pomysl na nazwe?

Tutaj gdzie mieszkam, jest duzo takich wirtualnych klubow wzajemnej pomocy [przy uzyciu internetu], zazwyczaj nazywaja sie tak jak "sew along, knit along" itd. Zastanawialam sie nad adekwatnym, dynamicznym tlumaczeniem, ale na razie jedyne co mi przychodzi do glowy to "wspolne szycie" ale to nie do konca oddaje idee szycia/robotek razem, tyle ze w wirtualnym swiecie. Jesli ktos mialby propozycje lepszego tlumaczenia -bede ciekawa!
Serdecznie pozdrawiam,
Anna
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witaj Aniu.Jestem wcześniej ,ale teraz zauważyłem ,że ty wcześniej przygotowałaś .Pytałaś w meilu o igły mam 70-80-90-100-110.Moja poduszka dla kota ma 45 na 45cm.Czy mam zacząć od szycia na papierze czy od razu od poduszki?Czy do poduszki może być wykorzystany ten memory light?Jeśli jesteś odezwij sie
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wiesz co Aniu patrzyłem na te koszule ,wykrój kurcze wychodzi troszkę hm trudno no może lepiej byłoby zacząć od jaśka ?Albo nawet okrągłej spódnicy ?Czytałem tu na forum,że jedna kobieta tak zrobiła.Tak jak ci napisałem w meilu mam problem z angielskim więc z szyciem tej koszuli będzie problem
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Pewnie to dziwne lecz prawie cały dzień szyłem poduszkę dla kota.45 na 45.Materiał memory light nici classic igła półpłaska 70.Tak jak Aniu pisałaś to powinna być podstawa.Najpierw na papierze potem zrobiłem wykrój.Odrysowałem jak to napisałaś to jest trudne szyje się łatwo .Hm no u mnie było odwrotnie.Problem był cały czas ten sam szyłem nici się plątały.Ścieg był normalny ,a z tylu ....posplatany.Więcej prułem niż szyłem .Kiedy wydawało już mi się ,że idzie dobrze to w momencie zawracania znowu się robiły supełki.Nie mogę sobie z tym poradzić .Czy to chodzi jak pisałaś o wyczucie maszyny czy za szybko szyję?Postanowiłem jutro zrobić drugiegą poszewkę .Ta tkanina chyba pójdzie cała na poduszki .Postanowiłem szyć dopóki nie uszyje dobrej poduszki.Chyba tylko zwykłym ściegiem nr 1 mogę szyć ten zygzakowy mi nie wychodzi nie mówiąc o innych. musiałem pruć i szyć od nowa.Raz mi wciągnęło tkaninę.Problem miałem też z wszyciem ekspresutak na prawdę jest przyszyty ręcznie i dopiero potem na maszynie.Tak m.in radził zibiasz abym najpierw nauczył się szyć ręcznie i tak z ekspresem zrobiłem. Kryty 40 cm a szerokość poduszki 45 więc umieściłem go pośrodku.
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Nie zaczynaj szyć od krawędzi materiału, to ci go nie będzie wciągać ani zrywać nitki. Zaczynaj ok. 5-8 mm od krawędzi, przeszyj kilka ściegów, potem szyjąc do tyłu dojedź do krawędzi i dopiero zacznij szyć do przodu. W ten sposób pozbędziesz się problemu i przy okazji zabezpieczysz /zaryglujesz/ szew - nie będzie się pruł.

Ścieg plącze się pod spodem przeważnie dlatego, że nie podnosi się stopki zakładając górną nitkę. Stopka musi być podniesiona aż do przeciągnięcia nitki przez oczko igły. W przeciwnym razie nitka jest źle ułożona w naprężaczu i plącze się pod spodem.

Zygzak na brzegu materiału wychodzi ładnie, gdy założy się stopkę do ściegu owerlokowego. Jeśli go nie masz - skróć ścieg i poluzuj naprężenie górnej nitki.

Ania

--- Ostatnio edytowane 2014-08-07 18:28:22 przez czeremcha ---
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Mam ścieg owerlokowy zamknięty.W nocy pomyślałem sobie o rękawiczkach.Obudziłem się wykroiłem i rozpocząłem szycie .Lecz właśnie igła mi pękła.Wracam do poduszki .Wiem ,że o tym już pisałem ale szyłem nicią classic igłą 70 a ja w tabelce mam podane wszystkie tkaniny np batyst,szyfon, jedwab i typ nici czyli np mercyryzowana pokryta poliestrem lub bawełniana typ igły i rozmiar .Nie ma jaka igła i nitka pasuje do memory light bo nie ma takiej tkaniny.Mam np taki wpis takie a takie nici nie mogą być używane do materiałów rozciągliwych.Czy no bo szyje na memory classiciem igłą 70 teraz 80 bo tak jak napisałem mi pękła nie będzie z tym problemu ?Tak trochę się powtarzam ale ważne jest stosować się do instrukcji.Mam napisane Maszyna łamie igłę Niewłaściwa igła lub nić do rodzaju materiału.Mnie się igła złamała
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Złamana igła nie tragedia. Co raz się zdarza.

A igłę dobierasz taką, żeby dobrze się szyło a igła nie wycinała za dużych dziur w materiale. Niedługo nauczysz się rozpoznawać na ucho, jak się maszynie pracuje i na oko - jaką igłę dobrać.

Jeśli materiał jest gęsty i cienki - weź 70 albo 80, jeśli igła mimo to po spruciu szwu pozostawia spore dziurki - to warto zastanowić się nad igłą do jedwabiu i "mikrofazy".

Nici zwykłe, maszynowe, poliestrowe.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Napisalam kilka wiadomosci do Arka PM, ale jesli ktos z poczatkujacych czyta,
To zaproponowalam Mu na poczatek takie wprawki, cwiczenia z sama maszyna, bez nici, NA PAPIERZE rysuje sie, a potem dokladnie po narys.sladzie szyje sie linie, potem luki, potem kolka , chodzi o cwiczenie prowadzenia i koordynacje.
B.WAZNE igla do takich cwiczen musi byc wymieniana przed szyciem materialu, bo papier b.ja stepi.
Tak jak powyzej napisala Ania Czeremcha, byc moze do tego materialu lepsza bylaby igla z kulka , sluzy do szycia dzianin, ale czasami tkaniny elastyczne tez lepiej szyje. Na opakowaniu moze byc napus ball-point, lub jersey.
Igla 70 jest dosc cienka, sprobuj 80 lub nawet 90.
Wbij sama igle w material, i zobacz jak sie zachowuje, czy latwo wchodzi? Czy zostawia ZA DUZY slad?
W ten sposob sie ocenia relacje igla/material.


Mam ścieg owerlokowy zamknięty.W nocy pomyślałem sobie o rękawiczkach.Obudziłem się wykroiłem i rozpocząłem szycie .Lecz właśnie igła mi pękła.Wracam do poduszki .Wiem ,że o tym już pisałem ale szyłem nicią classic igłą 70 a ja w tabelce mam podane wszystkie tkaniny np batyst,szyfon, jedwab i typ nici czyli np mercyryzowana pokryta poliestrem lub bawełniana typ igły i rozmiar .Nie ma jaka igła i nitka pasuje do memory light bo nie ma takiej tkaniny.Mam np taki wpis takie a takie nici nie mogą być używane do materiałów rozciągliwych.Czy no bo szyje na memory classiciem igłą 70 teraz 80 bo tak jak napisałem mi pękła nie będzie z tym problemu ?Tak trochę się powtarzam ale ważne jest stosować się do instrukcji.Mam napisane Maszyna łamie igłę Niewłaściwa igła lub nić do rodzaju materiału.Mnie się igła złamała



--- Ostatnio edytowane 2014-08-09 00:33:23 przez Anna-Maria ---
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Mam ścieg owerlokowy zamknięty.W nocy pomyślałem sobie o rękawiczkach.Obudziłem się wykroiłem i rozpocząłem szycie .Lecz właśnie igła mi pękła.Wracam do poduszki .Wiem ,że o tym już pisałem ale szyłem nicią classic igłą 70 a ja w tabelce mam podane wszystkie tkaniny np batyst,szyfon, jedwab i typ nici czyli np mercyryzowana pokryta poliestrem lub bawełniana typ igły i rozmiar .Nie ma jaka igła i nitka pasuje do memory light bo nie ma takiej tkaniny.Mam np taki wpis takie a takie nici nie mogą być używane do materiałów rozciągliwych.Czy no bo szyje na memory classiciem igłą 70 teraz 80 bo tak jak napisałem mi pękła nie będzie z tym problemu ?Tak trochę się powtarzam ale ważne jest stosować się do instrukcji.Mam napisane Maszyna łamie igłę Niewłaściwa igła lub nić do rodzaju materiału.Mnie się igła złamała
Zaczynanie przygody z szyciem od rękawiczek to akurat bardzo kiepski pomysł, bo to wymaga wprawy i dużej precyzji.
Prawidłowo uszyta rękawiczka składa się z 6 elementów, a szwy są prowadzone tuż przy krawędzi, zatem nie ma miejsca na pomyłki.
Igły najczęściej się łamią z powodu złego doboru długości ściegu do grubości materiału - transporter ciągnie materiał do przodu, a igła jeszcze tkwi w materiale i z tego powodu zaczyna się wyginać. W końcu jest wygięta na tyle mocno, że nie trafia w otworek i uderza w płytkę ściegową. I wówczas się łamie.
Igły 70 są bardzo wiotkie i do nauki polecałbym raczej igły 90, lub nawet 100.
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Setka może zrypać maszynę. Moim zdaniem współczesne domowe maszyny nie za bardzo nadają się do szycia tak grubymi igłami - od 100 w górę.

Igła uderza przecież w materiał, a uderzenie przenosi się też i w górę, przez igielnicę do mechanizmu maszyny. Przecież nawet szycie ręczne cienką igłą jest łatwiejsze niż grubą - mniej siły się wkłada. Poza tym - lepiej wyłamać kilka igieł z powodu braku umiejętności szycia, niż z tego samego powodu uszkodzić czy rozregulować maszynę.

Anno-Mario - jeśli tkanina jest cienka i gęsta, to igła z kulką będzie go szarpać. Jak igła tępa. Nie ma znaczenia, czy tkanina zawiera elastan. Igły do jedwabiu i mikrofazy są właśnie znacznie bardziej zaostrzone niż standardowe.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

21 stron: 1 2 3 4 5 6 7 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.