Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Zastanawiam się jak można zostać krawcową ( praca u kogoś, nie na swoim) kiedy nie pracowało się wcześniej w tym zawodzie.

Ok, szyję sobie i nawet całkiem dobrze mi to wychodzi. Ale nie mam wykształcenia w tym kierunku.

Jest tak, że fryzjerzy przyjmują osoby, które uczą się jak być fryzjerem. A z krawiectwem? Wszystkie prace z ogłoszeń wymagają doświadczenia.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Też jestem ciekawa, ja jedynie wiem, że z biura pracy krawcowe biorą sobie pomoc. Moja koleżanka tak się dostała. Staż z biura pracy odrabiała, a później krawcowa chciała ją przyjąć, ale ona nie była zainteresowana szyciem.Myślę, że trzeba się udać do krawcowych najbliższych i popytać. Ja tak zrobię jak dzieci odchowam:)
________________________________________________________
Praca rozumna i wytrwała, która nie myśli o zbieraniu owoców w tydzień po siewie, nad przepaściami przerzuca mosty. B. Prus
Avatar użytkownika
Pogromca spamerów
krawcowa mozesz zostac po szkole lub odpowiednim kursie, po ktorym trzeba zdac egzamin
bylam w posredniaku,bo chcialam do siebie do pracowni wziac ale
na staz nie ma ludzi,bo nie ma juz szkol w tym zawodzie
mozna wziac na nauke lub doszkolenie
tam gdzie pracuje jest ogrom krawcowych i szwaczek ale do pracy chetnej ani jednej ;(

--- Ostatnio edytowane 2015-08-01 15:45:59 przez roksanitka ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tak dla jasności. Wytłumaczcie jak krowie na drodze.

Czyli można otworzyc usługi krawieckie będąc zupełnym amatorem wg. zasady wspomnianej poniżej - "szyję sobie i nawet całkiem dobrze mi to wychodzi". I wtedy kim się jest ?
Rzemieślnikiem ?

Ale można też po skończeniu jakiejś szkoły / kursu etc. i wtedy można się tytułowac krawcem/krawcową ?

Hę ?:mysli:


________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Krawca masz wtedy kiedy zdasz egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie lub zdasz egzamin mistrzowski w cechu. Obecnie system szkolnictwa zawodowego mamy taki, że najpierw robisz krawca i to jest szkoła lub kurs na poziomie zawodówki (A.12. Wykonywanie usług krawieckich). Na tym możesz poprzestać. Jak chcesz więcej to dorabiasz kwalifikacje A.48. Projektowanie wyrobów odzieżowych i A.49. Organizacja procesów wytwarzania wyrobów odzieżowych. Jak to zbierzesz do kupy możesz uzyskać tytuł: technik technologii odzieży. W wykazie zawodów jest jeszcze: krojczy, projektant mody, kostiumograf, konstruktor odzieży (prezes też jest i ma numer 112017 - poważnie)

Zawody te nie są zawodami zamkniętymi więc możesz otworzyć zakład krawiecki, nawet jak nie masz kierunkowego wykształcenia. Pracujesz na własną odpowiedzialność. Z czasem oczywiście możesz dorobić papierek, jeżeli uznasz,że CI to potrzebna.

Więc jak otworzysz taki zakład to możesz spokojnie powiedzieć,że "wykonujesz zawód krawca" ,jesteś przedsiębiorcą albo prezesem ;)

________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
Gdzie można iść na kurs i zdać egzamin? Ile to kosztuje?
Czy znacie coś w Małopolsce?

Chodzi mi o takie miejsca, które polecacie. Inne mogę sobie wygooglować.
________________________________________________________

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.