Wersja do druku

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Witajcie! Zaczynam nowy wątek, bo - jak widać po godzinie publikacji - sprawa spędza mi sen z powiek (nie znalazłam podobnego wątku na forum).
Otóż - posiadam overloka firmy JACK, model 768. Jego cena była niebagatelna, ale miałam wielkie marzenia i poczucie, że dzięki niemu będę mogła wszystko. Niestety, instrukcja do niego ma 11 stron i zupełnie nie wyczerpuje tematu. Nie wiem wielu rzeczy i nie mogę znaleźć odpowiedzi w internecie, więc zwracam się do specjalistów:
1) czy ma jakieś wymienne stopki? Tzn. czy w ogóle overloki przemysłowe miewają wymienne stopki?
2) czy na overloku przemysłowym możecie robić swobodnie krzywizny? Ja raczej muszę szyć po prostej, transport dolny jakoś uniemożliwia mi ślizg (a może to właśnie stopka mnie hamuje?)
3) chciałabym zmienić szerokość ściegu, ale nie za bardzo wiem jak. W instrukcji jest wspomniane jak to zrobić, ale nie wiem gdzie jest to miejsce (rysunek jest niedokładny); poza tym podobno jak się zmieni szerokość ściegu to należy zmienić transport różnicowy, co prowadzi do kolejnego rozpaczliwego pytania:
4) co to jest transport różnicowy? co prawda pośrednio znalazłam odpowiedź na blogu kingaszyje: http://kingaszyje.blogspot.com/2014/06/brother-1034d-limited-edition-moja-nowa.html , jednak tam jest pokazany overlok domowy, który ma ładne pokrętła i intuicyjną obsługę. Znalazłam więc teoretyczną odpowiedź co to jest, ale chciałabym wiedzieć, jak to wykorzystać?
5) czy overlokiem przemysłowym można robić taki wąziutki ścieg do wykonczeń? Coś gdzieś czytałam o usuwaniu palca ściegowego, ale nawet nie wiem, czy ja go mam (tzn. moja maszyna :)) ani jak się do tego zabrać.

To tylko część moich wątpliwości. Oczywiście nie oczekuję, że ktoś mi poda wszystko na tacy i spędzi 100 godzin na tłumaczeniu mi zawiłości overloka. Ale może ktoś z Was miał podobne zagwozdki i już wie co robić? Albo może ktoś tak jak ja nie może spać, bo wie że ma w domu super maszynę i wykorzystuje około 10% jej potencjału...?
P.S. Załączam instrukcję obsługi, jeśli ktoś jest ciekawy jej lakoniczności:)
Załączniki
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
W owerloku przemysłowym stopki wymienia do szycia specjalistycznego np wszywanie pipingu gdzie potrzebna jest stopka z odpowiednim rowkiem w płozie.
Gdy chcemy zmienić rozstaw igieł tzn. odległość igły overlocka do igły ściegu łańcuszkowego to wtedy zmieniamy nie tylko stopkę ale też uchwyt igieł ząbki i płytkę ściegową.
Po wyjęciu igły ściegu łańcuszkowego mamy overlock 3-nitkowy wtedy można zamontować stopkę do szycia overlockiem 3-nitkowym która jest węższa od stopki do 5-nitkowego i pozwala obrzucać większe krzywizny.
Jeżeli chodzi o długość ściegu (nie szerokość) to nastawia się go jak pisze w instrukcji.
Po otwarciu osłony na dole głowicy gdzieś w okolicy chwytacza łańcuszkowego albo z boku poniżej niego znajduje się przycisk. Trzeba go wcisnąć do oporu i wciskając go cały czas kręcimy kołem pasowy w tym kierunku w którym szyje overlock. Na kole pasowym powinna być jakaś podział a na osłonie koła jakiś znak wg.którego można ustawiać długość ściegu.A więc trzymamy wciśnięty przycisk do oporu jednocześnie kręcimy powoli kołem do momentu aż poczujemy że wciskany wskoczy głębiej, w tym momencie dalej trzymamy wciśnięty przycisk i patrzymy na koło i sprawdzamy jaka cyfra lub coś podobnego znajduje się na przeciw znaku na osłonie koła. Wtedy mamy możliwość zwiększyć lub zmniejszyć długość ściegu.Nim większa cyfra tym ścieg rzadszy,mniejsza liczba ścieg gęściejszy.
Jeżeli chodzi o ścieg wąziutki do wykończeń tzw mereżka to w przemysłowych maszynach używa się całego zestawu do mereżki tzn. specjalny transport,płytka ściegowa ,stopka.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Dzięki za szybką odpowiedź myszek67 :)) Będę dzisiaj będe dzisiaj próbować, przynajmniej jeśli chodzi o długość ściegu (tzn. jego gęstość jeśli dobrze zrozumiałam), bo to mogę zrobić bez kupowania dodatkowego osprzętu.
A czy ktoś może polecić jakiś sklep online, gdzie taki osprzęt mogłabym kupić?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wymiana tych rzeczy wiąże się również odpowiednią regulacją np chwytacza łańcuszkowego po zmianie rozstawu igieł,ustawienie mereżki też trudne ,radziłby powierzyć takie rzeczy mechanikowi ponieważ samemu można narobić szkody jak się nie wie jak to zrobić.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Niestety, mieszkam w małej miejscowości i wezwanie specjalisty to dla mnie duży koszt. Poza lubię wiedzieć o co chodzi, muszę rozwiać aurę tajemniczości otaczającą tę maszynę, bo inaczej będzie mi trudno jej używać.
Avatar użytkownika
Pogromca spamerów
ja mam te Jacki 4nitkowy i 5
na 4 moge robic merezke,bo jak go kupowalam w serwisie dorobili mi plytke i tylko ona wystarczy no i oczywiscie regulacja sciegu z przyciskiem i kolek jak pisze myszek

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.