Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Poszukując weny na jakiś prościutki projekt, co by zrealizować na pierwszy ogień, trafiłem na fajny pomysł na materiałowy portfel. Popatrzyłem jeszcze na stan mojego obecnego portfela, który po jakiś 7 latach wygląda, jakby go jakiś Niemiecki czołg na Łuku Kurskim rozjechał, co tylko utwierdziło mnie w pomyśle.
Oczywiście od razy wpadłem na kilka rzeczy, które bym poprawił (brak kieszonki na monety), ale nawet nie w tym rzecz.
Chodzi mi o sztywność takiego portfela. Wiadomo, taki skórzany jest stosunkowo sztywny (poza miejscem zgięcia). Jako że noszę w portfelu kilka kart (bankomatowe, legitymacja studencka, sklepowe, karta miejska) fajnie byłoby usztywnić go tak, żeby nie połamać nic z tych "gadżetów".
I tu następuje moje pytanie: jaki materiał wszyć w "okładkę" portfela, żeby wzmocnić go i usztywnić?
Przyszedł mi do głowy filc (filcowe pokrowce do telefonów czy tabletów wychodzą całkiem zgrabne), ale jako że moje doświadczenie z materiałami jest porównywalne z doświadczeniem z szyciem (czyli absolutnie żadne), to stwierdziłem, że lepiej jednak będzie zapytać... :)
Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Mnie się wydaje, że jeśli nosisz tych kart zawsze więcej, niż trzy - to one już wystarczająco usztywnią portfel, a połamanie im nie grozi. Przecież nie wyciągasz kilku naraz? Można portfel leciutko usztywnić, ale czymś cienkim, np. sztywnikiem do naprasowania. Jeśli wszyjesz do wnętrza filc to będziesz nosił w kieszeni taką "pigułę", że szybko Ci zbrzydnie...:)
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Świeżynek
W porównaniu z moim obecnym portfelem to chyba każdy będzie obły - po kilkukrotnym zamoczeniu i wieloletnim noszeniu w kieszeni napuchł i odkształcił się do karykaturalnej wręcz formy...
Ale dziękuję za podpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie, trochę od bardziej technicznej strony, ale nie będę już zakładał kolejnego tematu.
Chciałbym wykończyć zewnętrzną krawędź lamówką z ekoskóry. Czy zwykła stopka w maszynie da sobie z tym radę, czy zaopatrzyć się w stopkę do obszywania lamówką?
Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Ta nieszczęsna tzw. "eko-skóra" jest dosyć upierdliwa w szyciu i przypuszczam, że nie sprawdzi się tu stopka do lamowania, chociaż nie próbowałem.
Może niech się wypowiedzą dziewczyny z doświadczeniem w szyciu lamówek.:)
Według mnie zwykła stopka wystarczy, bo kłopot będzie i tak...
Zależy jeszcze, z czego zamierzasz uszyć ten portfelik i jak zamierzasz wszyć lamówkę - pomiędzy warstwy, czy na zewnątrz, obejmującą?
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Świeżynek
Materiał pewnie będzie taki, jak akurat przywiozą do second handu, chociaż marzy mi się płótno, naturalne, surowe, coś w rodzaju tego, z którego wojsko robiło worki.
A lamówka miałaby być na zewnątrz, obejmująca.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Lamówkę zrobiłabym ze skóry naturalnej z praktycznych względów. Ekoskóra najprawdopodobniej szybko się przetrze na zgięciach i na nic Twoja praca.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Też z chęcią zrobiłbym z prawdziwej skóry tyle że po nabyciu drogą kupna maszyny i jutrzejszych zakupach w celu zaopatrzenia się w resztę drobiazgów na moim koncie będą hulały istne huragany, więc minimalizacja kosztów... ;)
Jeśli się przetrze, to zrobię wersję poprawioną, wtedy już "na bogato".
Na razie to poza tym pierwszy projekt, absolutne początki i nauka i po prostu szkoda mi inwestować w coś, co z dużym prawdopodobieństwem będzie koślawe ze wszystkich stron.
Jak na razie jedyny trop, na który wpadłem to ten opis. Czyli jednak teflonowa stopka?
http://u-czeremchy.pl/pl/p/lamowka-z-eko-skory-skaj-15-mm-czarna/890

--- Ostatnio edytowane 2016-01-15 00:46:02 przez sokol07 ---
Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Niekoniecznie.:)
Docelowo - pewnie ułatwi życie i szycie, ale ja np. przez wiele lat szyłem skóry nawet nie wiedząc o takich stopkach... :)
Są na to proste sposoby "domowe", np. posmarować linię szwu cieniutką warstewką wazeliny, tak po prostu wyciśniętej z tubki na palec.
Dziewczęta z forum próbowały też z oliwką dla niemowląt, ale wazelina jest tańsza (ok.2-3 złych za tubkę), poza tym oliwka dla dzieci nie w każdym domostwie figuruje.:)
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Świeżynek
A jak to później ładnie oczyścić, żeby Ekoskóra przetrwała?
Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
To właściwie nie wymaga specjalnego oczyszczania, bo wazelina szybko sama znika - częściowo się wchłania, a reszta odparowuje. Jeśli się nie wchłonie w skaj, to można przetrzeć tylko papierem toaletowym, suchą ściereczką, ręcznikiem papierowym - czymkolwiek...
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.