Wersja do druku

Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Ano okazuje się, że ma! I to całkiem sporo!:)
W pewnej grupie szyciowej na FB pojawiła się dyskusja na temat doboru odpowiedniej stopki do typu maszyny i kilka dziewcząt wystąpiło z tezą, że rodzaj stopki musi być dopasowany do rodzaju chwytacza.
W świetle posiadanej przeze mnie wiedzy wyglądało to na bzdurę i tłumaczyłem dziewczętom, że taka zależność nie istnieje, bo chwytacz nie ma nic do stopki! Na co posiadaczki Janome przytoczyły mi opisy z fabrycznych opakowań wymiennych stopek, gdzie było jasno powiedziane "do chwytaczy rotacyjnych".
Zdziwiło mnie to mocno, bo przecież niepodobna, żeby tak poważna firma mogła sobie pozwolić na tak poważny błąd w opisach swoich wyrobów. Dlatego napisałem do wyłącznego dystrybutora Janome w Polsce, czyli ETI, zapytanie - skąd taka informacja na firmowych opakowaniach?
Błyskawicznie otrzymałem odpowiedź, która nie tylko wyświetliła obszernie zależność pomiędzy typem chwytacza i doborem stopki, ale również przedstawiła moim oczom nowy punkt widzenia! Oto fragment objaśnienia:
(...)
Wracając jednak do Pańskiego pytania, spieszę by wyjaśnić zależność między stopkami, a rodzajem chwytacza zastosowanego w maszynie.
Po pierwsze wszystkie maszyny marki JANOME z chwytaczem wahadłowym mogą szyć ściegi o maksymalnej szerokości 5mm zaś ruch igielnicy na boki jest prowadzony w linii prostej.
Maszyny JANOME z chwytaczem rotacyjnym mogą szyć z szerokością do 5mm, 6,5mm, 7mm, oraz 9mm zaś ruch igielnicy na boki jest przeprowadzany po łuku.
Po drugie w maszynach JANOME z chwytaczem rotacyjnym igielnica (w porównaniu do maszyn z chwytaczem wahadłowym) jest lekko cofnięta względem uchwytu stopki.
Wszystko to decyduje o tym, że zastosowanie stopek przeznaczonych do maszyn z chwytaczem wahadłowym w maszynie z chwytaczem rotacyjnym nie pozwoli na wykorzystanie wszystkich możliwości tej maszyny. Zastosowanie nieodpowiedniej stopki może też spowodować, że igła będzie uderzać/trzeć o stopkę.
(...)

No i w ten oto sposób zmądrzało parę osób... :)
Przyznaję, że było to dla mnie absolutne zaskoczenie, bo jeszcze nigdy dotąd nie natknąłem się na żadną wzmiankę o takich niuansach chwytaczowych...:mysli: Może zatem komuś z Was także ta świadomość w czymś pomoże?

Ze szlaku zdobywców nowej wiedzy pozdrawia Was - niestrudzony wcale - Zorro. :)

--- Ostatnio edytowane 2016-02-01 12:27:05 przez Zibiasz ---
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ale praktyka pokazuje co innego...

W swoich maszynach wymiennie stosuję stopki niezależnie od rodzaju i wielkości otworu na igłę... W większości przypadków maksymalną szerokość ściegu wykorzystuje się w ściegach ozdobnych lub traktowanych jak ozdobne, a do nich rzadko stosuje się wyspecjalizowane stopki /może tylko do aplikacji/...

Poza tym - jak to się ma do stopek używanych do szycia ściegiem prostym? Nijak... A sprzedaje się oba rodzaje stopek...

Do szycia ściegiem prostym stosuje się stopkę do szycia ściegiem prostym, ;-), stopkę do wszywania zamków krytych, do zwykłych, do marszczenia, lamuje się też głównie szyjąc ściegiem prostym... To nie koniec... Wiele stopek przeznaczonych do szycia ściegami zygzakowymi - też nie jest używanych z pełną szerokością ściegu...

I teraz - ktoś chcący być sumiennym i starannym, a posiadającym maszynę z chwytaczem wahadłowym - kupując nową maszynę z chwytaczem rotacyjnym powinien dublować swój "park stopek"? Bez sensu...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Krawiec-Filozof
Ale praktyka pokazuje co innego...

W swoich maszynach wymiennie stosuję stopki niezależnie od rodzaju i wielkości otworu na igłę... W większości przypadków maksymalną szerokość ściegu wykorzystuje się w ściegach ozdobnych lub traktowanych jak ozdobne, a do nich rzadko stosuje się wyspecjalizowane stopki /może tylko do aplikacji/...

Poza tym - jak to się ma do stopek używanych do szycia ściegiem prostym? Nijak... A sprzedaje się oba rodzaje stopek...

Do szycia ściegiem prostym stosuje się stopkę do szycia ściegiem prostym, ;-), stopkę do wszywania zamków krytych, do zwykłych, do marszczenia, lamuje się też głównie szyjąc ściegiem prostym... To nie koniec... Wiele stopek przeznaczonych do szycia ściegami zygzakowymi - też nie jest używanych z pełną szerokością ściegu...

I teraz - ktoś chcący być sumiennym i starannym, a posiadającym maszynę z chwytaczem wahadłowym - kupując nową maszynę z chwytaczem rotacyjnym powinien dublować swój "park stopek"? Bez sensu...

Ania
Aniu, właśnie nie do końca!
Stopki są tak rozróżniane tylko w przypadku Janome, niektórych modeli Elny i bardzo nielicznych innych marek, np. Toyota.
Przy czym działa to w ten sposób, że stopki "rotacyjnej" można użyć przy chwytaczu wahadłowym bez żadnej straty, natomiast odwrotnie - stopka "wahadłowa" ogranicza pełne wykorzystanie możliwości szerokiego szycia, jakie daje chwytacz rotacyjny. Tak mi to wytłumaczono. Ale podkreślam - to dotyczy tylko nielicznych maszyn, głównie Janome.
Dlatego stopki Janome niekoniecznie będą pasowały do innych i vice versa, choć niby też będą w systemie Matic.:)
________________________________________________________
Maszyna do szycia składa się z:
1. maszyny zasadniczej
2. maszynisty
https://www.facebook.com/Zibiasz
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Kilka razy przeczytałem wyjaśnienie ETI z 1 posta i podane są tam prawdziwe zależności stosowania określonych stopek tj. igielnica, uchwyt stopki - dodam, że w innego typu maszynach dochodzi trzpień stopki, zastosowany system transportu i płytki ściegowe. W modelach maszyn aktualnie sprzedawanych przez ETI mają zastosowanie różne typy stopek z w/w powodów, a jedynie istnieje przypadkowa zbieżność z typem chwytacza, w modelach które dopiero wejdą na rynek może być różnie czyli tak jak w innych markach maszyn do szycia.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Pooglądam sobie te stopki przy najbliższej okazji :-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.