Wersja do druku

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Fides..zobacz co miałam pod łapkami: singer z lat 50 , orginał, już z elektrycznym firmowym silnikiem montowanym na zewnątrz.
Części drewniane stolika bardzo zniszczone, ale maszyna sama w sobie super.
Obiecałam właścicielce że w tym tygodniu jej ją trochę naoliwię, bo serwisanci nie przychodzą pomimo jej pròźb.
Maszyna ma instrukcje, ale jej nie wzięłam, bo to nowa klientka i nie chciałam jej nastarszyć.
poszľam zrobić konsultację tapicerską i pokazała mi to cudo...
teraz muszę poszukać instrukcji online ...trudno.
jeśli masz jakieś sugestie to będę wdzięczna
Wiadomość skomentowana przez Susanna :
Ten wątek został przeniesiony z kategorii INSTRUKCJE OBSŁUGI - MASZYNY.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Fajna maszyna, można szyć podwójną igłą, naprawdę niezła, chociaż trochę skorodowana, ale to mam nadzieję tylko na wierzchu. No, cóż, wymaga pielęgnacji. Pomogę najlepiej, jak będę umiała. Czy maszyna była w użyciu (wszystko się rusza bez oporów) czy dopiero trzeba ją uruchomić?



--- Ostatnio edytowane 2017-02-28 15:05:21 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
dzieki za zainteresowanie, Fides.
Od razu zaznaczam, ze zaden ze mnie technik czy cos.
Maszyna byla uzywana. wg mnie jest po prostu rozklekotana, wlascicielka byla troche przestraszona , ze maszyna nie dziala.
Na pierwszy rzut oka wydawalo mi sie, ze cos w srodku sie starlo z czasem i nie zazebialo, bo wlaczajac ja, ruszlala dwa razy igla i potem przestawala.
Dziwnym trafem, dociskajac kolo zamachowe (?) jakby poszlo. Stad mysle, ze jest niedocisnieta .
Jutro mam zamiar sie tym zajac, na ile dam rady.
No i musze ja naoliwic. Jest cos na co powinnam zwrocic szczegolna uwage?

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Iwi, nie wiem, co znaczy: "(...)Stad mysle, ze jest niedocisnieta . "

Czyli trochę ciężko chodzi. Może samo oliwienie wystarczy.
Ale jeśli maszyna stała dłuższy czas, olej mógł zgęstnieć plus zanieczyszczenia... to utrudnia maszynie rozruch.
Jeśli, po oliwieniu, dalej będzie chodzić z pewnymi oporami, możesz wpuścić po kropli (lub dwie) nafty we wszystkie miejsca smarowania (dół maszyny i góra) - to rozpuści stary olej (stanie się miękki), zakraplanie naftą można powtórzyć. Kiedy maszyna zacznie lekko chodzić, wtedy ją naoliwisz (koniecznie).
W ogóle to zaczęłabym od jej wyczyszczenia, tak jak to się zazwyczaj robi. A potem oliwiła.

Instrukcję udało Ci znaleźć?

Powodzenia!
Dasz radę!




--- Ostatnio edytowane 2017-03-01 00:57:40 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
online nie mialam kiedy szukac . Bede sie posilkowac orginalna, ktora ma ta pani.
Nie mam zielonego pojecia gdzie ja tutaj nafte znajde (ok, juz maz mnie poinstruowal, ze kerosen bedzie w sam raz).
Maszyna az sie prosi o rozlozenie na czynniki pierwsze , wyczyszczenie i naoliwienie. Nie mam mozliwosci jej przetransportowania do domu, ani nie wiem kiedy moglabym sie nia zajac :(
Dzis zobacze, jesli dam rade ja zmontowac (a boje sie ze wzgledu na bardzo zly stan czesci drewnianych) - wezme ja do domu. Ryzyk -
Z tym, ze niedocisnieta mialama na mysli, ze jakby nie bylo tarcia..jakby kola sie nie zazebialy (nie jestem technikiem i raczej staram sie omijac takie rzeczy) i stad brak ruchu igly.
Dam ci znac .
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Z tym, ze niedocisnieta mialama na mysli, ze jakby nie bylo tarcia..jakby kola sie nie zazebialy
W tej maszynie zębatki nie mają wpływu na blokowanie igielnicy, sugeruję solidne smarowanie i rozruszanie maszyny, sprawdzić pasek napędowy (może się ślizgać) oraz sprzęgło - przy odrobinie szczęścia ktoś nie dokręcił pokrętła (po środku koła napędowego) po nawijaniu szpuleczki nici dolnej, gorzej jeżeli zużyciu uległa tarczka sprzęgła. Co do zębatek, w tej maszynie wymagają opieki, odkręcamy osłonę przekładni zębatej (obok chwytacza), czyścimy zębatki i nanosimy na nie smar (nie olej).
Ten typ maszyn jest wrażliwy na braki konserwacji, czasami należy poświęcić sporo czasu na rozruszanie, ważne aby przy smarowaniu nie pominąć żadnego punktu w maszynie gdzie występuje ruch/współpraca części - wystarczy jedno zapieczone miejsce by blokować maszynę.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.