Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witajcie.Jestem nowa.Mam takie pytanko do znwców tematu- co to za tkanina...Jest to wiskoza( z metki) ,jsk jest sucha to jest lekka i zwiewna,jak po praniu to ciężkawa i bardzo pomarszczona...Z gory dziękuję.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
hej,

co prawda znawczynia nie jestem ale wydaje mi sie, ze tkanina na zdjeciu to wiskoza kreszowana(kreszowa).
Gdybym sie mylila, poprosze znawczynie i znawcow o poprawienie:oczko:

pozdrawiam Masza
Avatar użytkownika
Świeżynek
🙂wpisywałam w google wiele razy tę widkozę kreszowaną...ale nie bardzo zdjęcia tkanin odpowiadały tym moim☹️są to sukienki raczej starszawe....może ta tkanina się jakoś nazywa?te zagniecenia przypominają muslin,ale chyba nie produkuje się wiskozowego?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Żorżeta wiskozowa:mysli:
Avatar użytkownika
Świeżynek
uprasowałam łacha...piszą że żorżety nie robią z wiskozy🤔

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Świeżynek
a tu fotka sukienki bawełnianej..to chyba muślin jest,co?kurczaki z tymi tkaninami...w końcu uszyję sobie sukienkę z zasłonek🤪

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Kiedyś, jak było dużo sklepów "indyjskich" to większość sukienek była szyta właśnie z takich tkanin. Na wszywkach było raz wiskoza, raz bawełna, ale wyglądały tak samo, tzn wiskoza była jakby trochę bardziej śliska (po wyprasowaniu), a bawełna trochę tępa w dotyku. Może być tak, że takie kreszownie robią na tkaninach daleko na wschodzie i u nas będzie trudno znaleźć.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Raczej nie ma z tym problemu w większości sklepów z tkaninami które odwiedzam.Bawełna i wiskoza mają ten sam skład.To celuloza.Ta pierwsza rośnie na krzaku a tą drugą wytwarza się z naturalnego składnika jakim jest celuloza.Dlatego klasyfikujemy jako włókno uzyskane sztucznie ,nie mylić z syntetycznym.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Włókna wiskozowe – rodzaj włókna powstającego w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Celulozę do produkcji włókien wiskozowych otrzymuje się z oczyszczonej masy drzewnej, typowo z drzew iglastych, niekiedy liściastych (najczęściej stosowanym drewnem jest sosna, świerk lub buk). Masę poddaje się działaniu ługu sodowego, a następnie dwusiarczku węgla (CS2). W efekcie otrzymuje się produkt przejściowy, sól sodową ksantogenianu celulozy.
Półprodukt ten rozpuszcza się w rozcieńczonym wodnym roztworze zasady sodowej, otrzymując wiskozę – płyn przędzalniczy o konsystencji miodu. Ciecz ta jest następnie przetłaczana przez zespół dysz o drobnych otworkach, zanurzonych w roztworze kwasu siarkowego.W roztworze kwasu następuje koagulacja wiskozy.Stąd dobre podobne do bawełny właściwości które doceniamy latem.

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.