Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Postanowiłam zrobić prezent narzeczonemu i wyhaftować mu koszulkę, jednak muszę przyznać ze chyba porwałam się z motyką na słońce. Nie mam pojęcia jak wyhaftować wypełnienie pieska. Kontury planowałam zrobić ściegiem za igłą, ewentualnie pętelkowym, ale za wypełnienie nie mam pojęcia jak się zabrać. Proszę o dokładne porady, najlepiej filmy :rotfl:

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Zakładam, że pisząc koszulkę masz na myśli T-shirt z dzianiny. Jeśli tak, to nie mając doświadczenia w haftowaniu odpuść sobie. Normalnie haft "wypełnia" się ściegiem płaskim, ale do tego trzeba trochę wprawy. Swego czasu sporo haftowałam, ale na duży motyw na dzianinie raczej bym się nie porywała.

Możesz poszukać zakładu gdzie haftują na maszynach i zrobią taką koszulkę.
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Jest to koszulka z bawełny,a gdybym jednak postanowiła spróbować to lepiej użyć muliny czy nitki?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Bawełna to surowiec i nie ma to znaczenia z czego ona jest az tak bardzo.Chodzi o to czy koszulka jest z dzianiny czy z tkaniny.Na tkaninie łatwiej cokolwiek wyhawtować bo jest stabilna.Dzianina się rozciaga i ładne wyhawtowanie ręcznie czegokolwiek jest karkołomne.Musiałabyś podkleić pod miejscem gdzie zamierzasz haftować jakimś usztywnieniem,mulina nie sadzę by się przydała,nici do haftu.Jeżeli nie masz wprawy efekt nie będzie dobry.Nawet jak masz to też raczej nie.Ale probować zawsze można:D trening czyni mistrza.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jeśli chcesz próbować, to najlepiej byłoby podkleić miejsce flizeliną stabilizująca (można takie kupić do haftu maszynowego i nie tylko) i haftować muliną, to jest nić bawełniana i jest dość miękka (można ją pociąć na odcinki i podzielić na dwie części po 3 nitki - będzie łatwiej haftować). Nici do haftu są zazwyczaj poliestrowe lub nylonowe i są dość sztywne, przy hafcie ręcznym (jak nie masz wprawy) ciężkie w obróbce. Przydałby się też tamborek do stabilizacji, ale trzeba uważać, żeby nie naciągnąć dzianiny.

To co pokazałaś, wygląda na dość duży motyw, więc wypełnienie dobrze byłoby zrobić metodą haftu cieniowanego. Zajrzyj tutaj: http://kociemruczanki.blogspot.com/2014/01/haft-cieniowany-paski-podstawy-krok-po.html. Poza tym, jak wpiszesz w przeglądarce hasło "haft płaski" to znajdziesz sporo filmów (np. ten: https://www.youtube.com/watch?v=lU_MT-EjRos - ale tutaj wpisałam hasło "hand embroidery"). Z mojego doświadczenia ręczny haft płaski jest specyficzny dla naszego regionu i nie będzie łatwo znaleźć wiele interesujących informacji po angielsku.

Jeśli się podejmiesz zadania, to pokaż co wyszło - nawet jak nie będzie doskonałe;) Praktyka czyni mistrza.
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję bardzo za pomoc :D
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Gdzieś publikowałam serie- youtube z mistrzynią rosyjską jak haftować maszynowo na wykłej mszynie, większość ma takiemożliwości. Ja mam hafciarkę i progsy, ale ściągniesz z netu też wzornictwo. Życzę sukcesów.
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.