Wersja do druku

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Kochani poszukuję informacji na temat tkaniny modal, podczas rozmowy telefonicznej ze sprzedawcą tego materiału dowiedziałam się ze skład tej taniny to 100% modal ale modal to nazwa tkaniny, muszę się dowiedzieć co wpisać na metce sukienki uszytej z tego materiału, ku mojemu zdziwieniu w internecie niektórzy sprzedawcy piszą , włókno modalne, doczytałam ze pochodzi z celulozy, może mieć łączenia np z elastanem. jak zatem prawidłowo okeslic skład tej tkaniny.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Po wpisani "Modal fabric" wyskakuje mi że:

- bliżej modalowi do naturalnych tkanin niż sztucznych:

(...Is modal a natural fabric?
Although they are manufactured fibers, rayon, modal and lyocell are not considered synthetic. ... However, their properties and characteristics are more similar to those of natural cellulosic fibers, such as cotton, flax (linen), hemp and jute, than those of petroleum-based synthetic fibers such as nylon or polyester...)

(...Whats is modal?
Modal is a semi-synthetic cellulose fiber, which is a type of rayon. Modal fabric is made by spinning cellulose that has been reconstituted from trees...)

Czyli naturalny składnik potraktowany chemią aby otrzymac włókna.
Ciekawe , jak fachowo po polsku nazwac taką "pół-sztuczną" tkaninę ?



--- Ostatnio edytowane 2019-06-17 19:36:31 przez Benedek ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Modal zrobiony jest z celulozy podobnie jak wiskoza czyli jest włóknem sztucznym.Włókna naturalne czy sztuczne często miesza się z syntetycznymi w celu polepszenia ich właściwości,lub poddaje się procesom chemicznym w tym samym celu.Sklad konkretnego modalu powinien podać producent.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dziękuje za odzew, Ania 79 skład podany przez producenta to modal 100% ,podział włóknie na sztuczne , syntetyczne i naturalne jest mi znany jeszcze z czasów szkolnych ale z modalem spotykam sie pierwszy raz troszkę również poszukałam w internecie i okazało się ze jest to nowe włókno, a nawet dwa włókna produkowane z celulozy i są to modal i tencel, to nowe włókna produkowane z celulozy czyli naturalnego surowca przy chemicznej obróbce. Podobno modal to " ulepszona wiskoza" i występuje nie tylko jako nazwa materiału ale tez jako włókno o tej nazwie, skad sie wzięło i od kiedy dokładnie jest na rynku to sie nie doszukałam , wiem tylko ze tencel jest produkowany głównie w Stanach Zjednoczonych.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wywracacie do góry mój poukładany świat.:glupek:

Zawsze myślałem o wiskozie jako o czymś naturalnym etc.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Benedek ono jest z surowca naturalnego,ale uzyskane sztucznie.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.