Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Pytanie może trochę głupie, ale zastanawia mnie to, bo mierząc swój T-shirt wychodzi mi z grubsza, że składa się na niego koło 0.8 m2 dzianiny. Jak jest odszywany pierwowzór, to szwalnie proszą o coś koło 2 m2. Więc teraz moje pytanie. Czy podczas pracy już podczas odszywania kolekcji, czyli powiedzmy 200 koszulek, zużycie materiału jest na poziomie 2 m2, na koszulkę? Nie zdziwi mnie to, bo proces szycia to jednak krojenie dzianiny, z czego zostają skrawki itd..no ale chcę się upewnić jak to wygląda.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dobry wieczór 2jacks,
Pytanie jest na uzasadnione, to ważne, ile potrzeba na 200 koszulek dzianiny. Na pewno można to policzyć, na przykład układając szablon T-shirta na dzianinie. Jeśli masz szablon zrobisz to z łatwością (jeśli nie masz, tutaj możesz pobrać gratisowy szablon męski). Pod tym linkiem jest podane zużycie dla największego rozmiaru koszulki - szerokość 150 cm x długość 110 cm, możesz też położyć swoją koszulkę z uwzględnieniem w obliczeniach dzianiny potrzebnej na rękawy. Szwalnia również powinna oszacować ilość na 200 koszulek.

Pozwoliłam sobie na obliczenie powierzchni dzianiny, bo wydaje mi się, że 0,8 m2 na T-shirt dla dorosłego to niedoszacowane zużycie.
Jeśli się nie pomyliłam w obliczeniach, wygląda to tak:

0,8 m2 = 40 cm x 20 cm = 800 cm2

2 m2 = 100 cm x 200 cm = 20000 cm2
(1 m x 2 m)

Pozdrawiam
Dobranoc
Fides

--- Ostatnio edytowane 2020-02-13 23:14:15 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzięki za odpowiedź. No ja liczyłem tak. Od dołu do góry jest 70 cm, w szerz jest 50 cm. Czyli 3500 cm, co daje 0.35 m2. W twoim obliczeniu jest błąd. 800 cm2 to jest 0,08 m2 a nie 0,8 m2 :).
70cm X 50cm=0.35 m2. To potem razy 2 i dodałem do tego z grubsza rękawy i stąd mi wyszło 0.8m2. Generalnie to m2=10.000 cm2, a nie 1000 cm2. 100X100=10.000. Taka dziwna ta matma:).

No w każdym bądź razie zastanawiam się ile materiału potrzeba na 1 koszulkę już w procesie szycia. Bo nie wiem czy na prototyp życzą sobie więcej, żeby w miarę nanieść poprawki, czy mieć z zapasem...ale w normalnym procesie produkcji trzeba już mniej materiału? Czy tyle samo?

Tych szablonów nie potrafię odczytać. Wymiarów...ale jeśli wziąć pod uwagę podaną tabelę wymiarów to dla takiego rozmiaru L szerokość koszulki to będzie 51 cm, jeśli odwód to 102. Długość niech będzie 70 cm czyli w zasadzie nie ma sensu się babrać, wyjdzie to dokładnie to samo co u mnie w obliczeniach, tylko bez 1 cm.

--- Ostatnio edytowane 2020-02-14 09:41:58 przez 2jacks ---
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Jak jest odszywany pierwowzór, to szwalnie proszą o coś koło 2 m2.

Krojenie tkanin/dzianin rządzi się swoimi prawami, tu nie ma dowolności. Szablony muszą być układane na tkaninie/dzianinie w określonym kierunku zgodnym ze splotem - przez to różnica pomiędzy metrażem koszulki, a zużytą dzianiną bywa spora. W przypadku pojedynczych koszulek występują spore straty dzianiny (ścinki), 2 m2 nie są dużą ilością.

Więc teraz moje pytanie. Czy podczas pracy już podczas odszywania kolekcji, czyli powiedzmy 200 koszulek, zużycie materiału jest na poziomie 2 m2, na koszulkę?

Można zaoszczędzić dzianinę w przypadku produkcji seryjnej, wszystko zależy od wielkości serii i umiejętności krojczego - szablony z różnych rozmiarów i elementów koszulki miesza się ze sobą ograniczając ilość odpadów.
Avatar użytkownika
Świeżynek
No ok..ale czy można napisać konkretnie jak to wygląda? Bo odpad wielkości 120-150% samej koszulki, to jednak trochę sporo się wydaje. Liczę sobie wszystko tak z grubsza, jeśli chodzi o biznesplan i potrzebowałbym konkretnej liczby.Przeglądam blogi i ludzie szyją T-shirty z dzianin 70 cm szerokości, czyli chyba jakoś tam dają radę. Bo bez znaczenia czy to na szerokość czy na długość koszulki, jeśli jeden z tych wymiarów zrobimy z płachty 70 cm, to straty byłyby pewnie coś koło 20, 30% projektu, a nie 120%.
No tylko ostatecznie, czy to raczej 2m2, czy 1 m2 w przybliżeniu?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Połowę obliczeń zrobiłam źle, czyli myliłam się w 100%. Takie życie.

Jeśli potrzebujesz to do biznesplanu, może takie obliczenie zrobi szwalnia, która świadczy taką usługę. Przybliżoną ilość mógłbyś obliczyć sam. Długość i szerokość dzianiny, szablon. Zajmie to trochę czasu, ale można. Dzianina lubi się zbiec, to nie błaha cecha naturalnych dzianin. Nic więcej w tym temacie nie napiszę.

Powodzenia.
Avatar użytkownika
Świeżynek
No tylko, że w tych szwalniach nie bardzo chcą gadać z żuczkami, co zawracają 4 litery o byle co. Jakoś może to info znajdę...na fb są grupy, może mnie ktoś przyjmie i się dowiem:)
Avatar użytkownika
Świeżynek
No ok..ale czy można napisać konkretnie jak to wygląda? Bo odpad wielkości 120-150% samej koszulki, to jednak trochę sporo się wydaje. Liczę sobie wszystko tak z grubsza, jeśli chodzi o biznesplan i potrzebowałbym konkretnej liczby.Przeglądam blogi i ludzie szyją T-shirty z dzianin 70 cm szerokości, czyli chyba jakoś tam dają radę. Bo bez znaczenia czy to na szerokość czy na długość koszulki, jeśli jeden z tych wymiarów zrobimy z płachty 70 cm, to straty byłyby pewnie coś koło 20, 30% projektu, a nie 120%.
No tylko ostatecznie, czy to raczej 2m2, czy 1 m2 w przybliżeniu?
Pierwsze słyszę o obliczaniu zużycia na metry kwadratowe. Liczy się na metry bieżące uwzględniając szerokość. (Kupując też płacisz też za metr bieżący nie kwadratowy.)

To czy długość czy szerokość to ma wielkie znaczenie - bo z dzianiny kroi się wzdłuż oczek. Czyli np. z dzianiny o szerokości 70cm dla szczupłej osoby wystarczy długość koszulki + długość rękawa + około 10%. Ale dla osoby o obwodzie klatki 100cm już potrzebujesz 2 długości koszulki + długość rękawa + około 10%.

W produkcji zawsze układ robi się tak, żeby zminimalizować straty, w większych zakładach od tego są komputery.

Avatar użytkownika
Świeżynek
No ja tak obliczam...ale może źle. No i nie do końca łapię te metry bieżące. Bo jak np: materiał jest sprzedawany w szerokości 1.5 m to to jest więcej materiału w metrach bieżących, niż np: materiał sprzedawany w szerokości metra. W objętości materiału to jest 3m2 VS 2m2, więc spora różnica. Czyli to nie ma wtedy znaczenia czy jest 1.5 czy 1 metr i tak się liczą metry bieżące i po prostu ścinek jest więcej w jednej opcji?

Mam szablon zrobiony i już nie pamiętam dokładnie, ale pewnie jest tak jak piszesz i prosili mnie o metry bieżące. Na szablonie wychodzi że długość koszulki to koło 70 cm i szerokość w klatce to koło 55 cm, czyli obwód razem 110 cm. To jak rozumiem nie ma znaczenia szerokość materiału jaki kupię i liczą się metry bieżące? z dzianiny o szerokości 1.5 metra zrobią mi jedną koszulkę z 2 metrów bieżących i z dzianiny 1 metr szerokości zrobią mi jedną koszulkę z 2 metrów bieżących?

Przysłano mi ofertę dzianin. Są takie co mają 1.50 szerokości i są takie po 2 metry. Te 2 metrowe są generalnie wyraźnie droższe niż te 1.5 metrowe. 9.5 Funta VS 7 funtów . No i koszulkę zrobię jedną z takiej samej długości materiału tak i tak?

--- Ostatnio edytowane 2020-02-14 21:03:15 przez 2jacks ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Swego czasu miałam okazję być kilka razy na szwalni i krojowni, wprawdzie bielizny, ale myślę że zasada ogólna będzie podobna.
Tam gdzie Tobie się wydaje, że jest odpad, program układający elementy w schemacie, umieści elementy ubrania w mniejszym rozmiarze.
Czy np. dzianina ma szerokość 150 cm, tshirt (roz.L) ma szerokość 55 cm,czyli obok siebie pójdzie przód i tył i zostanie Ci 40 m, akurat tyle ile trzeba na przód tshirta rozm S, albo na rozłożenie 3-4 szt. rękawów. Na szwalni wykroje inaczej się układa niż w domowym szyciu, tam krawędzie są na styk ułożone. Byłam bardzo zaskoczona jak malo było przy tym odpadu, no ale przy bieliźnie jest dużo małych elementów, więc jest co poupychać, tylko z kolei niektóre elementy muszą być ułożone zgodnie z elementem wzoru, brzegu ozdobnego, aby po zszyciu np. elementy kwiatka się zjechały ładnie - program też to bierze pod uwagę.
Materiał jest warstwami ułożony (po kilka), na górnym układa się sztywne szablony wszystkich elementów i potem nożem elektrycznym pionowym jedzie się dokładnie wzdłuż każdego szablonu - przynajmniej tak to wyglądało w tej firmie.

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.