Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzień dobry.

Proszę o pomoc przy maszynie Singer 6180 Brilliance, znanej czasami jako Singer z Lidla. Koleżanka przyniosła ją do mnie, gdyż maszyna blokowała się przy próbie uruchomienia (błąd C4). Problem rozwiązałem częściowo – był odkręcony wkręt łączący osie elementów wprawiających w ruch dźwignię podnoszenia nitki (czyli tzw. szarpak) i elementy mechanizmu blokowały się o siebie przy obrocie. Trzeba było zdjąć płytkę z regulatorem naciągu, dokręcić stosowny wkręt do końca (jest to możliwe tylko w jednym położeniu) i potem znowu założyć płytkę z regulatorem naciągu. Było trudno, ale dałem radę. Teraz maszyna kręci płynnie, ale tylko wtedy, gdy jest zdemontowana stopka i płytka ściegowa. Po przykręceniu płytki ściegowej igła nie trafia w otwór, tylko zatrzymuje się na płytce ściegowej tuż za krawędzią otworu bliżej przodu maszyny. Po założeniu stopki igła opiera się o stopkę.

Igła jest prosta – sprawdzałem, wymieniałem na nową.
W igielnicy nie ma brudu, sprawdzałem, czyściłem.
Sprawdzałem - igłę półpłaską włożyłem właściwą stroną we właściwą stronę. Chwytacz łapie nić górną i ładnie zaplata z nicią dolną, ale bez płytki i stopki maszyna szyć nie będzie.

Próba regulacji położenia samej płytki ściegowej nie ma sensu – igła jest minimalnie odchylona ku przodowi maszyny i uderzy najpierw w stopkę, nawet gdyby udało się minimalnie przesunąć płytkę. Zresztą luzu na regulację płytki ściegowej nie widzę.

Załączam zdjęcie igły opartej o stopkę.

Czy jest możliwa regulacja położenia igielnicy względem stopki? Oglądałem cały mechanizm ze wszystkich dostępnych stron, ale nie wypatrzyłem czegoś, co umożliwiłoby regulację. Załączam zdjęcie mechanizmu. Czy jest możliwe, że kolumna igielnicy wygięła się? Robota dla serwisu czy możliwa do wykonania w warunkach domowych?

Pozdrawiam z nadzieją na dobrą radę.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
cały mechanizm igła oparta o stopkę
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dzień dobry DarkuB,
Ten film odpowiada na Twoje pytanie, gdzie jest regulacja pozycji igły przód-tył.
https://youtu.be/1cYkD6RXZ-I?t=61

Pozdrawiam : )
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję.

Film obejrzałem. W "moim" egzemplarzu Brilliance takiego trzpienia regulacyjnego, regulowanego kluczem imbusowym, nie ma. Ale film bardzo się przydał, bo zorientowałem się, gdzie szukać. Wypatrzyłem. Trzpień, będący odpowiednikiem tego na filmie, jest dokręcony malutkim prostopadłym wkrętem imbusowym od góry (prostopadle do osi trzpienia) i dzięki temu zablokowany w jednej pozycji. Po poluzowaniu wkręta możliwe jest ręczne przesuwanie trzpienia. Przesunięcie trzpienia w kierunku do przodu maszyny powoduje przechylenie igielnicy do tyłu, czyli w pożądanym kierunku. Zabieram się do regulacji, o postępach poinformuję i zrobię fotki ilustracyjne.

Pozdrawiam serdecznie.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Moja maszyna jak na razie śmiga, ale filmik jak i opis rozwiązania problemu zachowań na wszelki wypadek. 👍

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.