Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dobry wieczór,
Mam starego Łucznika 451 po mojej babci. Niedawno zaczęłam uczyć się na nim szyć. Niestety od razu zauważyłam, że maszyna jest trochę szalona :-) Od samego początku była ustawiona na zygzak (ja nic nie ruszałam) i mimo to coś jej się miesza i raz szyje prosto, raz zygzakiem (zauważyłam, że podczas szycia do tyłu dzieje się to o wiele rzadziej.) Igła zawsze porusza się na boki, ale czasem jakby nie chwyta nitki dolnej i dlatego wychodzi ścieg prosty po prawej stronie a po lewej tylko podziurawiony od igły materiał. Załączam zdjęcie ściegu wykonanego przez maszynę.

Natomiast kiedy chciałam ją przestawić na szycie prosto, nie mogłam przesunąć dźwigni. Zmienianie położenia zygzaka (prawo, lewo, środek) też nic nie zmienia. Odkręciłam pokrywę górną i zrobiłam krótkie nagranie jak to wygląda. Nie mogę go dodać tutaj, więc tutaj link do nagrania - https://streamable.com/3d9yo8

Bardzo proszę o pomoc, czy konieczna będzie wizyta u specjalisty? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witam.
Na nagraniu widać że śruba mocująca dźwignię zygzaka jest poluzowana,stąd tylko niewielki ruch dzwigni. Ale mechanizm Zyzaka jest zastany(zapieczony) dlatego nie można go ruszyć dźwignią. Trzeba dokręcić śrubę dźwigni Zygzaka i naoliwić mechanizm Zyzaka (to jest to co wygląda jak szyfladka a w niej kostka) i poczekać dłuższą chwilę. Następnie z umiarem próbować ruszyć dźwignią mechanizm.Jak już będzie dobrze działał to dźwignię Zygzaka przesunąć max. w lewo ,drugą dźwignią ustawić igłę na środku i sprawdzić ręcznie czy i igła jest na środku wycięcia w płytce ściegowej. Sprawdzić trzeba też czy maszyna ustawiona na prosty ścieg mie robi jednak Zygzaka.. Ale ja bym polecił oddać maszynę do mechanika.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Oprócz nasmarowania proponuję dźwignię zygzaka ustawić w lewym położeniu (szycie proste), a dźwignię położenia igły na środkowym położeniu i spróbować co się dzieje, jak szyje maszyna.
Następnie, nie zmieniając położenia igły, przesunąć dźwignię zygzaka w prawo, ale nie skrajnie prawe, tylko na mały zygzak, taki do dziurek i znów spróbować szyć. Następnie znów przesunąć dźwignię zygzaka, tym razem w położeniu skrajne prawe i kolejny raz przeszyć kawałek.
Zmiana położenia igły (lewo, środek, prawo) nie ma wpływu na szerokość zygzaka, lecz na miejsce, w którym ten zygzak się znajduje.
Poza tym nieprawidłowe wiązanie ściegu może być spowodowane złym stanem igły (tępa, skrzywiona itp.) lub nieodpowiednim doborem igły do szytego materiału.
Myślę, że warto też skorzystać z instrukcji, jeśli jej nie masz przy maszynie, to sprawdź na tym Forum, w odpowiednim dziale.
Mam nadzieję, że maszyna i szycie sprawi Ci jeszcze wiele radości, czego serdecznie życzę!
Avatar użytkownika
Świeżynek
witaj
Jeżeli nie operujesz narzędziami to oddaj to mechanikowi, inna opcja to:
-Jeżeli teraz igła wykonuje ścieg zygzag to przesuń dzwignię lewą na pozycje 5 i dokręć mocno jej śrubę która trzyma dźwignię razem z mechanizmem.(to ta na górze)
-zmień na nową, igłę i sprawdź ścieg zygzag czy będzie prawidłowy, jeżeli nie to trzeba przestawić delikatnie chwytacz.
Jeżeli zrobisz to z powodzeniem będziemy walczyć dalej.
pozdrawiam Roszer
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję bardzo za pomoc, myślę że jednak najlepiej będzie jak oddam maszynę do specjalisty. Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Albo dołóż z parę PLN i kup coś nowszego bo tu się doczekasz jedynie starego programowanego zygzaka, albo może przygarnij inną z OLXu albo gumtree. Jeśli masz nową przeglądarkę.
Sorry za wtręty , nie zauważyłam, że system się zwarzył.Znaczy się, zawiesił.

--- Ostatnio edytowane 2021-10-31 11:44:44 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.