Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzień dobry,
Mam maszynę Łuczak 466 i materiał szyje bez problemu. Niestety gdy chcę sobie zszyć materiał plandekowy to górny szef wygląda ok ale dolny jest nienaciągnięty. W załączniku zdjęcia. Próbowałem wyregulować naciągiem, ale nie dało to efektu. Skok mam ustawiony na 4.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hmm...

Nr.4 z załączonej fotki instrukcji lub nr.6 ewentualnie nr.7 ?

Plandeka to brzmi poważnie dość.
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Świeżynek
Chciałem naprawić materac gimnastyczny. Doradzili by zastosować plandekę bo jest mocniejsza. Zapomnieli powiedzieć że trudniejsza do wykonania. Wcześniej była ekoskóra i ten materiał bardzo ładnie szyje. Próbowałem regulować naciągiem lecz nic nie dało. A jaka powinna być igła waszym zdaniem? Teraz używam 90/14.
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Proszę podać typ plandeki, jej grubość, płócienna czy powlekana i czym. Ponadto proszę podać nici tj. marka, typ i grubość.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Co do plandeki to nie mam żadnych informacji jaki to dokładnie materiał. Jest on dość cienki, tylko tyle mogę powiedzieć.
Nici stosowałem różne:
F.N.AMANDA ARENA 120 500m k 1691 100% PE - Ta się zrywała gdy zwiększałem naciąg.
"Ariadna" S.A. Fabryka Nici 70m TALIA 30. - tutaj jest efekt ze zdjęcia.
F.N.AMANDA GABOR 60 200m.k.010 100%PA - Efekt jak na zdjęciu.
Igła 90/14, i próbowałem też z 100/16 lecz bez efektu.
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
No to "jesteśmy w domu":
- Arena 120 wykonana z włókien ciętych, dobra szwalność (dobra współpraca z maszyną), ale słabe,
- Talia 30 gruba wytrzymała nić z włókien ciętych, jej grubość stwarza kłopoty w maszynach domowych, wskazane doświadczenie szczególnie przy regulacji bębenka dla naprężania nici dolnej. Można ułatwić, nić górna grubość 30, a dolna w bębenku cienka 120, tracimy wtedy ogólną wytrzymałość szwu,
- Gabor nić wykonana z włókien ciągłych, przez co ma kiepską szwalność szczególnie dla maszyn domowych Tu wymagane jest duże doświadczenie, a i tak trafiają się "domówki", na których nie da się szyć takimi nićmi

Dla w/w projektu sugeruję użyć igły grubości 90, nici rdzeniowe o grubości 75 lub 80. Przykładowe nici:
- Coats epic
- Amman saba C (ważna jest litera C)
- Artyn
- itd.

Nici mają różną budowę i przeznaczenie. Warto posługiwać się nazwami marki i typu nici, bez tego mogą być rozczarowania.
Większość dostępnych nici wykonana jest z włókien ciętych, cechują się najlepszą szwalnością, ale są słabe ich wytrzymałość rośnie wraz z grubością.
Kolejną grupą są nici wyko0nane z włókien ciągłych, cechują się dużą wytrzymałości ale kiepską szwalnością, dobrze współpracują z maszynami dla których zostały stworzone tj. maszyny szewskie, kaletnicze, rymarskie, tapicerskie i inne do szycia ciężkiego.
Istnieje kompromis w postaci nici rdzeniowych, posiadają rdzeń wykonany z włókien ciągłych dających dużą wytrzymałość i oplot wykonany z włókien ciętych znacznie polepszających szwalność.

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Niezbyt często szyję na starym łuczniku ale przypomniało mi się że torbę z wojskowych pałatek (właśnie na Ł466) szyłem nićmi Ariadna Tytan 60E i nawet sprawnie to szło. Igła to była 90 lub 100.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Nie wiedziałam że to taki trudny materiał,cholera... mojastara 880 szyla wszystko ,nawet po"zepsuciu się' teraz działa, a Chickie nie zauważą, Izunia też. 90 to odpowiednia grubość, le istotne jest czy nici wchodzą w materiał.No i czy nie są albo za grube, albo za szorstkie,albo ...jak mówi mądrze bogdan, za cienkie.
Amanda to niestety na ogół to które dostajesz "od ręki" na rynku,zwłaszcza Arena. Mnie też się cholera, parę razy scoś urwało albo zrobiło filecik na 80- tkach Organa.To samo pewno tutaj, kłopotpewno wprzebiciu, iizostawiakosmiczny ślad,albo za ... grubei z zasłabe, ale nie chcę wyrokować. Zwłąszcza że bogdan sięwłączyłczyli fachowiec od tegoż tematu.
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.