Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzień dobry,
Kiedyś upolowałam w ciuchu genialny obrus, który w ogóle się nie gniecie.
Od tamtej pory szukam materiału, z którego jest wykonany, ale minęło już parę dobrych lat i nigdzie takiego nie spotkałam.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji :kwiatek:

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Cześć i chwała Chomikom B-)
Spróbuj zapalniczką najlepiej na ścinku jakimś albo nitecze z tego samego materialu czy obrus jest wykonany z czegoś "prawdziwego" czy stucznego, tak żeby nie uszkodzić materiału, oczywiście.
Niteczka ze sztuczniaka, będzie materiał topiła, a spalona niteczka lub ścinek ze sprytnie zrobionych włókien "prawdziwych", organicznych nie. Dalej - masz do czynienia ze specjalnie tkaną osnową "w kwadracik", oprócz tego są materiały ktore zawierają tylko niewielki procent poliestrowych włókien jak Merino (wełna wydaje mi się nawet z "second hand" zatopiona w poliestrze)albo np. 5 % elastanu czy akrylowe pokryte kolorem albo "sreberkiem" lny czy wełny, mam tego od cholery, bo np. 20 % poliestru i tak dobrze chroni przed szkodnikami, a wyrywa się wełna na obrzeżach i tak i tak. Kiedyś spotkała mnie porażka,a właściwie trzy - wsszystkie dotyczyły wełny true... myślałam że będę ją miała zawsze.Tymczasem - mole dobrały się do kilogramów wełny owczej, ale po sobie pozostawiły tylko parę ścinków. Wełnę zjadły,a ja zastanawiałam się gdzie ta hodowla jest, skoro loden z wełny 80% przetrwał zimę.Drugi problem - sweterek po upraniu w normalnym żelu do wszystkiego w chłodnym programie ale w pralce oczywiście się sfilcował, teraz jest tylko dość atrakcyjną poduszką dla łownej zwierzyny.Trzy - coś w rodzaju kanwy różnorakiej u mnie w domu też się nie gniecie,ale len czy bawełna wygląda dzisiaj jakbym ją prasowała i zagięła wjdnym miejscu. dlaczego, nie wiem, ani z jakiego tak naprawdę jest materiału.Daj znać i spróbuj, bo z wiedzą czy sztuczne czy nie będzie nam łatwiej.
Pozdrawiam
Nietoperz
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
To splot,który mógłby być i lniany, ale len się pięknie gniecie, niestety; ...i poliestrowy.
Tu masz stare próbki poliestrów, nie bedą się gniotły, ale u mnie bawełny i drelichy też się przed praniem nie gniotą, pewno domieszki są w środku ale ze sztucznymi.

https://www.tkaniny.net/222-poso-f20-076_tkanina-tapicerska-gruba-struktura-bez.html

--- Ostatnio edytowane 2021-11-10 08:11:12 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.