Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Cześć!
Zwracam się do Was z prośbą o jakąś mądrą podpowiedź, bo skończyły mi się pomysły (i igły do testowania, ale o tym zaraz).
Zabrałem się do szycia z chęcią poszycia sobie bardzo prostego t-shirta. Nakupiłem dzianiny (https://dzianinynametry.pl/produkt/dzianina-singiel-t-shirt-100-bawelna-grafit-180g/), odrysowałem, powycinałem, wrzuciłem na maszynę, założyłem nowiutką igłę do jerseyu i... zonk. Maszyna na prostym, 2-milimetrowym ściegu czasami jedno oczko. W załącznikach wrzucam zdjęcia, wybaczcie, że nie bardziej kontrastową nicią, ale akurat miałem tylko tą pod ręką, była dobrana pod kolor materiału...

Okej, odłożyłem wykroje i zacząłem kombinować na ścinkach.
Naciąg - perfekt, łączenie nitek idealnie na środku, ścieg z obu stron symetryczny (nowy napinacz się sprawdza).
Igła - sprawdziłem 70, 80 i 90 do jerseyu, wróciłem do zestawu standardowego, sprawdziłem wszystkie po kolei i jedyne co ustaliłem to że im grubsza igła, tym problem większy.
Sprawdziłem lewe i prawe położenie igły (chociaż przy chwytaczu wahadłowym nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie) - bez wpływu na problem.
Sprawdziłem prędkość szycia - bez znaczenia.
Sprawdziłem inne materiały: jeans i serwetową bawełnę - na obu szyje idealnie, ani jednego zgubionego oczka (!!!), wrzucone na zdjęciach.
Sprawdziłem inne stopki, łącznie z teflonem - bez znaczenia.
Sprawdziłem smarowanie i czystość mechanizmu - bez zarzutu.
Nici mam tam Ariadny, świeże, czyste, dotychczas nigdy nie miałem problemów.
W akcie d̶e̶s̶p̶e̶r̶a̶c̶j̶i̶ zawzięcia na rozwiązanie problemu rozłożyłem maszynę i sprawdziłem pracę chwytaka (synchronizację do igły) - działa idealnie według najlepszej mojej wiedzy i umiejętności, ustawiony z dokładnością do mniej więcej 0.1mm (i tak większe luzy ma cały mechanizm w tym Łuczniku).

Czy to możliwe, że igła 70 jest za gruba do tego materiału? Przy najbliższej okazji kupię 60tki i sprawdzę...
Ale nie daje mi spokoju co jest takiego akurat w tej dzianinie (której mam całkiem sporo w szafie...), że akurat na nią się Łucznik obraził?

(edycja - link nie wszedł, wrzucam w tekście...)

--- Ostatnio edytowane 2023-06-30 22:14:10 przez sokol07 ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
serweta - prosty idealny jeans - oba ściegi idealne dzianina - widać jak gubi ścieg zarówno na prostym jak i na zygzaku
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tylko "mądre podpowiedzi"? W sensie mogące się sprawdzić? Bo przyznam, że to wysoka poprzeczka...
Mogę się podzielić takimi pomysłami (miałam też inne, głupsze, więc odpadły : / ).

- Stopka do ściegu prostego, więc zygzak wtedy odpada
- Zakleić taśmą otwór w płytce ściegowej
- Usztywnić dzianinę krochmalem



Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzięki! Prosiłem o te mądre (z wiedzy, doświadczenia czy coś), bo za pomysły typu "wymień tego złoma na coś nowego" to ja bardzo dziękuję! ;)

Zygzak nie jest mi niezbędny do życia w tej koszulce, faktycznie o stopce do prostego nie pomyślałem.

Zakleić taśmą otwór w płytce ściegowej - otwór igły, tak żeby usztywnić miejsce pod materiałem gdzie przechodzi igła? Mogę spróbować!
Mam chyba nawet gdzieś drugi komplet transportu z płytką ściegową do stębnowania (http://www.a-radon.com/sklep/210.lucznik-plytka-scieg-kl-80---90.html) - myślisz że warto spróbować zamienić?

Czyli generalnie pokombinować raczej z transportem i płytką niż z igłą?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Pokombinuj, sprawdź pomysły, dokonaj falsyfikacji

Igła uniwersalna też może być rozwiązaniem.

Wymiana sprzętu to był ten pomysł, który odpadł : ) też mam 466

A płytka ściegowa do ściegu stębnowego wymaga wymiany ząbków? Za zalinkowana by wymagała.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Tak, mam komplet, drugą płytkę i pasujące do niej ząbki.
W takim razie będę musiał jeszcze posprawdzać, może coś mi z tego wyjdzie...
Avatar użytkownika
Świeżynek
@Fides, dziękuje! Porada trafiona!
Na standardowej (nie do Jersey’u) igle 70 wszystko idzie jak trzeba, ale po zmianie na stopkę do ściegu prostego i płytkę ściegową również do ściegu prostego (jak z linku, z dziurką, a nie rowkiem na zygzak).
Pół koszulki uszyte, ani jednego „zgubionego oczka”!
Avatar użytkownika
Administrator
Brawo chłopaki!!
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Mała uwaga igły typu jersey są konstrukcyjnie przeznaczone do szycia dzianin o grubym splocie, całkowicie nieprzydatne do szycia t-shirt cz innych trudnych dzianin- tu niezbędne są igły typpu strech, lub super strech.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Bardzo trafna uwaga.
Może dlatego tak jest, bo jersey to specyficzny rodzaj dzianiny, niewiele mający wspólnego z t-shirtami...

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.