Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam! Chciałem sobie uszyć płaszcz wuglądający mniej więcej jak na zdjęciu poniżej, z kapturem, długość do ziemi, lepszych zdjęć nie stety nie mam ;/



Jednak jestem totalnie początkujący i nie wiem nawet jak się za to zabrać, i ile zakupić materiału.
Mam 180 cm wzrostu i obwód w ramionach 112. Będe wdzięczny za jakiekolwiek rady ;)
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Z tego co widać na tym zdjęciu to raczej wygląda jak peleryna z kapturem a nie płaszcz :-S
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
No w sumie tak :) jak widać nawet na nazewnictwie się nie znam :D
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Jak szyje się klasyczny płaszcz z rewersem czy kołnierzykiem to krawce chcą dwie długości płaszcza plus 30 cm, ale przy kapturze ten plus chyba by musiał mieć przynajmniej te 50 cm. Zmierz długość płaszcza jaką chcesz mieć, dodaj zapas na szew na ramieniu i podwinięcie dołu, to razy dwa, obłożenia i rękawy wyjdą Ci z boku obok tyłu i przodu, potem dodaj jeszcze długość potrzebną na kaptur. Jakiś szablon musisz mieć z którego to wytniesz, nie wiem jaki duży chcesz mieć kaptur, ale podejrzewam że te 50 cm to już jest duży. Myślę że w miarę wyjaśniłam jak wyliczyć ilość materiału na to co potrzebujesz ;-)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuje za pomoc, właśnie znalazłem coś w necie, mógłby ktoś przejrzeć czy to wszystko jest jak powinno? Bo robione jest to przez jakiegoś fana i nie chcę zmarnować tyle materiału przez czyiś błąd. niestety jest po angielsku ;D
http://www.alleycatscratch.com/lotr/Things/FCloak/FCloak_pattern.htm
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Czyli to jest peleryna bez rękawów i bardzo dużym kapturem :p tyle z fotografii wiem, bo jeśli idzie o tekst to muszę tłumaczyć sobie w słowniku, za moich czasów w szkole był rosyjski ;-)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Wygląda na to, że tak. Tyle że peleryna uszyta z tego wzoru będzie miała około 135 - 140 cm długości (z tyłu licząc od siódmego kręgu - taki "guzek" na karku). Proponuję kupić jakieś zasłonki w lumpeksie za 5zł i spróbować, a potem można kombinować z innym droższym materiałem. Widziałam na allegro tkaninę jutową, luźno tkaną, może się nadać, bo w sumie w oryginale to taki worowaty materiał:)
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
a jak dla mnie ten wzór z neta ma "za mało na przodzie" oni w filmie mogli się nimi zakryć też z przodu. Według mnie powinno być jakieś minimalne ukształtowanie na ramiona n ie tak po prostu płachta materiału.
Sama sobie chciałam taki uszyć!! :D
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuje wszystkim za rady. Mam zamiar zabrać się za robienie płaszcza, ale biorąc pod uwagę że na stronie napisano że promień koła ma wynosić długość od szyi do kostek + 25cm potrzebowałbym wełny szerokości 170cm i długości ok 3,5m.
W internecie nigdzie nie mogę znaleźć, a wiem, że taka istnieje bo znalazłem jakąś archiwalną aukcje:
http://archiwumallegro.pl/welna_cienka_niewykonczona_surowa_szer170cm-1321510963.html
I w związku z tym mam pytanie: czy ktoś z Was wie może gdzie za niezbyt duże pieniądze można zakupić taką wełnę? Chodziło by mi o coś w rodzaju podanej poniżej, tyle że szerszej:
http://allegro.pl/welna-nr-639-i1634694210.html
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
BoB - obawiam się, że z szerokością może być problem. Rzadko widzę tkaniny i dzianiny w tej szerokości (1,7m), a już nie mówiąc o jakimś trudnodostępnym materiale. Gdzie w internecie - nie wiem. Ale znam hurtownię w Krakowie, gdzie są materiały opisane jako "do rekonstrukcji historycznych", myślę że tego typu tkaniny byłyby dobre na ten płaszcz. Zawsze możesz popytać osoby rekonstruujące stroje historyczne - one będą się orientować, gdzie można kupić taką wełnę. U nas na forum bodajże rzepka (o ile nick nie mylę) się tym zajmowała - możesz pogooglać za jej blogiem i spytać ją.

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.