Wersja do druku

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Cześć!

Mam pytanko. Czy ktoś posiada może wykroje potrzebne do uszycia stroju z XIIIwieku?
Nie jestem pewna czy dokładnie o coś takiego chodziło mojej koleżance, ale chyba tak:
http://historycznestroje.pl/index.php?lg=pl&m=1&katalog=2
pierwsze 4-strój damski

bede bardzo wdzięczna za odpowiedź i jakieś wykroje.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Administrator
Ludwik inspiruje się modą 18-wieczną ale tą dworską a nie chłopską ;) -> KLIK
Ale była jeszcze osoba na forum która szyła takie historyczne stroje jak te które pokazałaś. Tylko jak ją znaleźć ... hmm. Pamiętam, że prowadzi swojego bloga.
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ludwik inspiruje się modą 18-wieczną ale tą dworską a nie chłopską ;) -> KLIK
Ale była jeszcze osoba na forum która szyła takie historyczne stroje jak te które pokazałaś. Tylko jak ją znaleźć ... hmm. Pamiętam, że prowadzi swojego bloga.
Susanno - mówisz o rzepce, podawała adres swojego bloga na forum. Ja bym podeszła do tematu ostrożnie: zapytała koleżanki co DOKŁADNIE chce mieć, bo stroje historyczne to nie jest prosty temat.
Avatar użytkownika
Administrator
Dokładnie o Rzepkę mi chodziło :)
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
znalazłam takie coś: może pomoże.
https://picasaweb.google.com/Irinushkagold/OsturaRopaInterior#5432974462521869282

Ponadto proponuję obejrzeć "Krzyżaków" - dla inspiracji co do wykonania i fasonów ;)
mój Ulryk był tak inspirowany :)
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
No właśnie to jest problem moim zdaniem: czy strój ma być inspiracją czy rekonstrukcją. Jeżeli tym pierwszym - wystarczy poprosić o inspiracje koleżankę, a na ich podstawie uszyć strój. Jeżeli to ma być rekonstrukcja, to jest gorzej, wtedy najlepiej zapytać na dobrym forum historycznym o wymagania odnośnie konkretnego stroju - nie ma czegoś takiego jak suknia z XIII w., trzeba znać konkretniejszy okres, lokalizację stroju itd, bo różnice geograficzne są kolosalne.

Jeszcze jedno: jeżeli strój ma być inspiracją, to lepiej żeby był inspirowany nie filmem, ani nawet sztuką, tylko jakimiś rekonstrukcjami historycznymi. Bo można skończyć jak Matejko, któremu z lubością się wytyka wszystkie nieścisłości w Poczcie królów polskich - opinia o nim jest taka, że malował swoje wyobrażenie o tym, jak królowie powinni byli wyglądać. Tak czy siak - o inspiracje można poprosić na forum historycznym, żeby przypadkiem nie pomylić się z okresami historycznymi.

--- Ostatnio edytowane 2011-06-14 05:42:45 przez Mrufka ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
pasieja podoba mi się ten likn, choć to już chyba późniejsze stroje, a może te o tkóre mi chodzi są po pristu srtojami chłopskimi.
Chodzi mi o rekonstrukcje, a nie inspiracje, więc może faktycznie lepszym pomysłem byłoby zapytać na forum historycznym. Jednak miałam nadzieje że tu znajde wykroje, bo o te pewnie będzie najtrudniej.
Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam! :)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jeżeli rekonstrukcja, to ustal konkretne fakty (jakiego stanu dotyczy, lokalizacja skąd strój ma być, data - wszystko jedno byle z XIII w. czy też jakiś konkretny moment). A potem zapytaj na forum, ja polecam Ci historycy.org oraz histmag.org - tam ustal jak wygląda taki strój, pewnie podrzucą Ci jakieś przykłady, obrazy itp, dopytaj o nazwy elementów stroju. Po angielsku na pewno znajdziesz wykroje, a jeżeli z jakiegoś powodu nie znajdziesz, to z konkretnymi ilustracjami stroju wróć tutaj na forum i spytaj. Strasznie dużo wymaga to wysiłku, ale jeżeli to jest rekonstrukcja, to trzeba posprawdzać wiele szczegółów.

A i tak, stroje wrzucone przez pajesię to jakieś 200 lat później. A ten z gorsetem i podkreśloną talią to jeszcze inna epoka.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.