Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
witam jestem tu nowa chciała bym się dowiedzieć jak założyć działalność związaną z usługami krawieckimi ale na pół etatu co muszę w tej sytuacji zrobić
Wiadomość skomentowana przez Susanna :
Ten wątek został przeniesiony z kategorii DZIEŃ DOBRY.
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
zasadnicza sprawa..... działalności nie zakłada się na pół etatu, bynajmniej ja o takim czymś nie słyszałam... zakładając jakąkolwiek działalność (z rejestracją we wszystkich właściwych urzędach) sama wybierasz ile godzin pracujesz..., możesz wcale ale i możesz 24 h na dobę ;-)
z tym pół etatu pewnie chodzi Ci o jakieś ulgi w składkach, mniejszych podatkach, itp. ...w tym to już musisz się bezpośrednio dowiadywać w odpowiednich instytucjach, bo takie ulgi mają to do siebie, że się szybko zmieniają (przepisy)...

kiedyś (może i nadal, nie wiem) było tak, że jeśli byłaś zatrudniona gdzieś na umowę o pracę, to ze składek opłacałaś tylko ubezpieczenie zdrowotne...
i nie wiem jak się teraz traktuje krawiectwo...
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Nie ma własnej działalności na pół etatu niestety. Albo masz zgłoszoną i płacisz 900zł do ZUS miesięcznie, albo jest też inne wyjście. Są firmy które załatwiają zatrudnienie za granicą np: na Słowacji, płaci się co miesiąc jakieś pieniądze w kwocie polowy naszego ZUS-u, zgłaszasz u nas działalność i nic dodatkowo nie płacisz bo podlegasz pod ich przepisy, a tam jak się jest zatrudnionym to zgłaszając własną działalność nie trzeba płacić drugi raz ubezpieczenia, rozliczasz się z Urzędem Skarbowym w PL masz ubezpieczenie w razie lekarza, szpitala itd za pół ZUS-u. W tej chwili nie prowadzę działalności z powodu pewnych okoliczności, ale jak ją wznowię na pewno nie będę płatnikiem polskiego ZUS-u. Jak chcesz kontakt do odpowiedniej osoby sylwia200275 to daj znać napiszę Ci w wiadomości prywatnej. :)

--- Ostatnio edytowane 2011-07-05 19:14:53 przez Magda ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Można też założyć działalność na członka rodziny, który już odprowadza składkę zusowską - długo funkjonowałam w ramach firmy, która była zakładana na mamę; płaciłyśmy podatek zryczautowany, nie było więc żadnych skomplikowanych formalności.
________________________________________________________
Mój blog o szyciu i rękodziele - zapraszam!
http://brummig.blox.pl/html
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
:( 900złzus przecież to rozbój w biały dzień. Niestety polskie przepisy nie sprzyjają zakładaniu legalnej działalności, a gdybym chciała pracować tylko na pól etatu to nie mam szans bo składkę i tak muszę zapłacić a astronomicznej kwocie, to właśnie sprzyja poszerzaniu się szarej strefy. Muszę przyznać że w irl. sytuacja jest znacznie łatwiejsza, płacę procentowo składki od kwoty którą zarobię, żadnych obowiązkowych stałych opłat.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Tak samo chore jest wielokrotne odprowadzanie składki zdrowotnej przez jednego podatnika,jak jesteś raz zatrudniona w jednej firmie,a prowadzisz działalność to trzeba zdrowotne całe drugi raz płacić. Miałam coś komuś uszyć i wystawić rachunek, ale nawet jakbym odwiesiła działalność na tydzień to więcej zapłacę niż zarobie wiec nie przyjęłam tego, nawet jak odwiesi się działalność na jeden dzień to zdrowotne za cały miesiąc się płaci, odwieszenie działalności an tydzień kosztuje w zusie 470 zł
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Można też założyć działalność na członka rodziny, który już odprowadza składkę zusowską - długo funkjonowałam w ramach firmy, która była zakładana na mamę; płaciłyśmy podatek zryczautowany, nie było więc żadnych skomplikowanych formalności.
Zgodzę się z Tobą, ale jeśli chcesz mieć ubezpieczenie i jakieś składki na emeryturę to ta opcja odpada
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
witam jestem tu nowa chciała bym się dowiedzieć jak założyć działalność związaną z usługami krawieckimi ale na pół etatu co muszę w tej sytuacji zrobić
dzięki chodzi mi oto że pracuje na pełny etat u swojego pracodawcy i po godzinach w domu prowadzę usługi krawieckie
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
E to inna bajka, na szczęście teraz nie biega się po wielu urzędach, wszystko załatwisz w jednym okienku w urzędzie gminy, tam gdzie załatwia się zakładanie działalności gospodarczej, nie trzeba ani do ZUS ani do US ani do wydziału z regonem (urząd statystyczny)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
Witaj :D

Myślę ze może Cie zainteresować ta strona

http://maly-zus.pl

Nie wiem czy wiesz ale jeśli otwierasz pierwszą w swoim życiu działalność przez pierwsze 24 miesiące
płacisz mniejszy zus chyba ok 250 zł ale nie jestem już w tej chwili pewna, jeśli chcesz moge czegoś więcej poszukać bo lubię się tym bawić.

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.