Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Kochani , dawno mnie tutaj nie było.Wieki całe i sporo się u mnie zmieniło.Swojego Łucznika Zochę musiałam zostawić mamie w rodzinnym domu. A że naszła mnie znowu chęć na naukę szycia szukałam wolnej maszyny po rodzinie. Trafiło na teściową. Pożyczyłam od niej maszynę , której nie potrafię rozgryźć? Nie mam pojęcia w ogóle co to za model a nic ponad to co widać na zdjęciach nie pisze. Teściowa również nie potrafi powiedzieć nic na jej temat, a sama na niej nie szyła.... No więc mam taką małą prośbę. Może ktoś wie z czym ją się je? Bo na chwilę obecną nie umiem w niej nawet podnieśc stopki, która jest stanowczo za nisko. Niby wszytsko wymacałam i poprzekręcałam , a ona ani drgnie. Poza tym są pokrętła , ale nie opisane tylko ponumerowane od 0 do 6. Jednym da się przesuwać igłę na boki, ale o reszcie nie mam pojęcia , a nie sprawdzę przy szyciu przez tą stopke właśnie....

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Świeżynek
Cóż... ogólnie maszyny niewiele się różnią między sobą. Co prawda pierwszy raz taką na oczy widzę (mniemam, że to ta ze zdjęć poniżej), ale nie wydaje się być skomplikowana.
Pokrętła powinny służyć do ustawiania długości i szerokości ściegu. Zdjęcia trochę niewyraźne, ale myślę że tak właśnie jest. To co wspomniałaś, że zmienia się pozycja igły, to przy prostym ściegu stebnówkowym będzie faktycznie wyznaczało pozycję, natomiast przy opcji zygzaka ustala jego szerokość.

Stopka nie chce się podnieść, ale masz z tyłu dźwignię do jej podnoszenia? Jeżeli jest i ją podnosisz, a mimo to stopka jest "przyklejona" do podłoża uparcie, to może igielnica (czyli cały ten trzpień pionowy gdzie jest zamontowana igła od stopki w górę aż ponad obudowę gdzie wystaje metalowa okrągła część służąca do regulacji docisku stopki) jest "zapieczona". Nie wiem jak to określić inaczej.... po prostu trzeba byłoby ją rozruszać... nasmarować, skoro teściowa też jej nie używała. Ciężko mi coś doradzić w tym temacie bez oglądania i dotykania.
W ogóle to jak próbujesz tą stopkę podnieść?

Piszesz, że jest stanowczo za nisko
- masz na myśli przed podniesieniem? - trzeba podnieść dźwignią z tyłu za igielnicą
- czy po podniesieniu jest za nisko? - trzeba pokręcić regulatorem docisku, czyli tym metalowym "walcem" - jest to śruba dociskowa sprężyny i od niej jest uzależniona wysokość położenia stopki

Nie wiem, czy coś pomogłam... najwyżej zadawaj kolejne pytania :)
Postaraj się może też bardziej opisać co dokładnie robisz i którym elementem... łatwiej będzie pomagającym wyobrazić sobie problem. Tak jak wspomniałam na początku... maszyny są analogicznie podobne... stwierdziłabym, że tak naprawdę to nawet identyczne... ;) - pomijając komputerowe :D
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Maszyna jest na pewno jednoigłowa, tzn nie założysz do niej podwójnej igły. Proponowałabym najpierw zdjąć stopkę, bo są dwa typy maszyn tzw. wysoki i niski. Stopki różnią się wysokością trzpienia, jeżeli jest on długi to będzie się wydawało, że cała stopka jest za nisko. Możliwe jest również to, że maszyna się zastała i wtedy pozostaje WD40. Czy płaskie wypustki pokręteł, poruszają się niezależnie od okrągłych części pokręteł?
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziekuję za odpowiedz. Tak poruszają się niezależnie od nich... A ze stopką chodzi mi o to , że nie ma szns wsunąc pod nią nawet najcieńszego materiału.W łuczniku miałam możliwość podniesienia stopki w górę o kilka cm przy naciaganiu nitki lub jej zmianie i normalnie stopka dawała się też podnieśc około 0,5cm w górę aby wsunąc materiał i później znowu opuścić i szyć. A tu nie mogę w żaden sposób jej ruszyć. Może faktycznie to od zastania....
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witaj:) wiesz.... może być tak jak pisze agaaffek, zobacz tu http://pl.strima.com/eti-051-uchwyt-matic-szybkomocujacy-stopki-typ-niski/item/139259/, może tego Ci potrzeba...
a i jeszcze jedno, jest na forum gomagik http://ekrawiectwo.net/board/thread/21185/gdzie-kupic-pedal-maszynowy/?page=1#post-21235, ona też ma maszynę Privileg, może spróbuj się z nią skontaktować :)
pozdrawiam :)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Jeżeli chodzi o pokrętła (piszę na "czuja"), więc i tak musisz sprawdzić w działaniu:

Górne okrągłe pokrętło steruje szerokością zygzaka, płaskie pozycjonuje igłę, jeżeli to płaskie przekręcisz w lewo igła ustawi się po lewej stronie, pokrętło pionowo - igła pośrodku itd (może się tak zdarzyć że masz płynne pozycjonowanie igły, w co raczej wątpię). Taka możliwość przestawiania przydaje się przy obszywaniu dziurek.

Dolne okrągłe pokrętło odpowiada za długość ściegu, płaskie natomiast to pokrętło szycia wstecz (chyba maksymalnie w prawo). Chętnie bym się przysiadła do tej maszyny:):):)
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
A ja chętnie wróciłabym do łucznika, bo akurat tą maszynę miałam opanowana do perfekcji...
No nic, będę próbować i może w końcu ją rozruszam:)
DZiękuję za odpowiedzi:)

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.