Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witajcie,
pytanie jak w temacie: usiłuję wymyślić w jaki sposób można dobrze (tzn. tak, żeby się nie rozciągał?) wzmocnić szew. Sukienka, wzór ze starej Burdy, w oryginalnym opisie jest mowa o "naprasowaniu stabilizującego paska". Hm...naprasowaniu?! Na welwet? Pomijając już fakt, że nie udało mi się tego paska -w szerokości zalecanej przez Burdę kupić; to jakoś zupełnie sobie tego praktycznie nie wyobrażam.
A może po prostu sobie nie zawracać głowy, usztywnieniami/naklejaniami czegokolwiek, i zeszyć, a potem przestębnować?
Co do tego welwetu -jedyny sposób prasowania, o jakim słyszałam, to "na szczotce"; ale to gotowego wyrobu. A kawałków materiału...?! Te kawałki są właśnie krojone częściowo po łuku, a częściowo ze skosu. Welwet, tak sądzę ma domieszkę sztucznych włókien, tak że jakiekolwiek prasowanie, możliwe byłoby i tak tylko w b. niskiej temp. żelazka.
Jeśli ktoś miałby doświadczenie -bardzo będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Zacznę od drugiego pytania.Ja szwy w tego typu materiałach prasuję tak.
1.Do deski do prasowania przypinam RZEP ten z szorstka stroną i na nim prasuję szwy ale uważaj żeby żelazko nie wyprasowało większej części tkaniny.
2.Na szew ramienia przed zszyciem przykładam np.dzianinę (cienką) wycinam paseczki na 1,5cm ale po nitce prostej i samą krajkę(inaczej brzeg materiału tam gdzie są dziureczki)uważaj żeby to była nitka prosta.Innych szwów nie wzmacniam po prostu je zszywam i najlepiej owerlociem.
3.Uważaj przy krojeniu tkanin z włosem zawsze szablony układa się w jednym kierunku!!!!



MOJE PYTANIE DO WSZYSTKICH!
Czy ktoś może wie czy można kupić RZEP w jednym większym kawałku????Bardzo by się przydał!!!Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dziękuję pięknie!
Szew ramienia chyba nie ma być wzmacniany (duży znak zapytania ?); tył jest marszczony do szerokości przodu ramienia. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce.
Te wzmocnienia mają być natomiast w samej spódnicy, która składa się z takich łuków i klinow. Pomysł z rzepem -bardzo dobry.
Overlock mam. Spróbuję jak to wyjdzie, najpierw na jakimś skrawku (bo szycie owerlokiem po łuku nie jest takie proste, przynajmniej dla mnie).
Co do rzepów z metra: nie wiem, czy są w Polsce, ale rzepy z metra w ogóle są; poszukaj proszę pod nazwą handlową: "Velcro"; i dwa rodzaje; albo "sew on" wszywane; albo "fabric fusion" naprasowywane. Sporo osób sprzedaje na ebay etc.
Zacznę od drugiego pytania.Ja szwy w tego typu materiałach prasuję tak.
1.Do deski do prasowania przypinam RZEP ten z szorstka stroną i na nim prasuję szwy ale uważaj żeby żelazko nie wyprasowało większej części tkaniny.
2.Na szew ramienia przed zszyciem przykładam np.dzianinę (cienką) wycinam paseczki na 1,5cm ale po nitce prostej i samą krajkę(inaczej brzeg materiału tam gdzie są dziureczki)uważaj żeby to była nitka prosta.Innych szwów nie wzmacniam po prostu je zszywam i najlepiej owerlociem.
3.Uważaj przy krojeniu tkanin z włosem zawsze szablony układa się w jednym kierunku!!!!



MOJE PYTANIE DO WSZYSTKICH!
Czy ktoś może wie czy można kupić RZEP w jednym większym kawałku????Bardzo by się przydał!!!Pozdrawiam


________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Dziękuję!!!Widzisz bardzo mi pomogłaś.Będę szukała usilnie takiego rzepu Tobie też radzę bardzo się przyda!!!
Ja szwy zszywam owerlokiem najlepiej ściegiem 4-ro nitkowym.Wzmocnienie daję tylko na ramieniu wszystkie proste szwy tylko zszywam.Pokaż jak uszyjesz!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Rzep na metry? Zwykły, nie jakaś wielka szerokość? To przecież nie powinien być żaden problem z kupnem go w Polsce... Mam w pudle kilkanaście metrów...

Myślałam, Trinny, że chodzi ci o jakąś ekstremalną szerokość...

http://www.stoklasa.pl/tasmy-rzep-x2s01126

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Tak Aniu mi chodzi o taki minimum 50*50 cm żeby można było na nim swobodnie prasować.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Uff, to dobrze myślałam...

Skoro u Stoklasy jest taki 10 cm szerokości, to 5 pasków przyszytych do jakiegoś stabilnego materiału powinno "dać radę". ;-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Dobry pomysł Aniu!!!Po co szukać zrobię jak piszesz i będzie GIT!!!Ty masz głowę!!!Dziękuję Aniu!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Taśmy rzepowe dostępne na metry najszersze dostępne są w szerokości 10 cm może być biały lub czarny. Bonifacy ma w ofercie ...
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wszystkie materiały z włoskiem prasuję na grubym ręczniku frotowym. włoski z tkaniny wchodzą pomiędzy włókna ręcznika i nic się nie zgniecie. W razie potrzeby "czeszę " tkaninę szczoteczką aby wygładzić włosy. Jeśli chodzi o paseczek stabilizujący możesz go skroić z flizeliny ( takiej z przeszyciami, u nas się na to mówi flizelina zbrojona).

--- Ostatnio edytowane 2012-02-17 19:48:51 przez vanessa ---

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.