Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Przybieram sie do uszucia sukienki, wg projektu Moniki i jako że jestem 'niedzielną' krawcowa mam kilka pytań. Jeżeli ktoś umie mi doradzić, to bedę mu wdzieczna. Znalazłm pasujacy mi' prawie' model w Burdzie, ale muszę go zmodyfikowac i tutaj prosze o pomoc.
1- rekawy- maja byc ja na projekcie, ale dłuzsze( okolica łokcia)
czy mozna przedłużyć rękaw zwężając go ku łokciowi? lepiej przed łokciem, czy na przedramieniu?
2- spódnica ma byc z klosza z zakładanymi fałdkami i teraz pytanie.
Z całego koła jak policzyłam, przy szerokości tkaniny 130 cm, na dole wyjdzie mi ponad 8 m obwodu, a przyjmując,ze długość spódnicy 50 cm to w takim układzie w pasie wyjdzie mi 5m - czy to nie za dużo?
3- zapiecie na plecach ma być z małych obciaganych guziczków- czy to są takie fikcyjne zapiecia, a zamek z boku, czy prawdziwe?

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
1- rekawy- maja byc ja na projekcie, ale dłuzsze( okolica łokcia)
czy mozna przedłużyć rękaw zwężając go ku łokciowi? lepiej przed łokciem, czy na przedramieniu?
Można. Jeśli chcesz zachować efekt bufki - to zwęź go przed łokciem. Na przedramieniu - czyli między nadgarstkiem i łokciem - będzie już za późno.

2- spódnica ma byc z klosza z zakładanymi fałdkami i teraz pytanie.
Z całego koła jak policzyłam, przy szerokości tkaniny 130 cm, na dole wyjdzie mi ponad 8 m obwodu, a przyjmując,ze długość spódnicy 50 cm to w takim układzie w pasie wyjdzie mi 5m - czy to nie za dużo?


Za dużo, jeśli nie chcesz pogrubić niepotrzebnie talii. Jeśli popatrzysz na układane fałdy od góry /od krawędzi materiału/ - to zobaczysz, że układasz je w maks.3 warstwach. Zatem - obwód górnej części spódnicy nie powinien być większy niż 3 obwody talii.

Krojenie z koła albo części koła jest naprawdę przyjemne, bo ćwiczy mózg i zmusza do przypomnienia sobie materiału z geometrii. Jeśli chcesz mieć obwód dołem 8 m, to wcale nie musisz kroić wg koła. Możesz zmieścić w spódnicy znacznie więcej niż koło - np. kiedyś do tańców standardowych szyło się z 1,5 koła. Wtedy - obwód talii dzieli się przez 3 i kroi 3 półkola, każde o "wewnętrznym", górnym podkroju równym 1/3 talii. Możesz w ten sposób "wcisnąć" praktycznie nieograniczoną ilość półkoli w spódnicę.

3- zapiecie na plecach ma być z małych obciaganych guziczków- czy to są takie fikcyjne zapiecia, a zamek z boku, czy prawdziwe?


Kwestia wyboru. ;-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam serdecznie!:)
Możesz przedłużyć sobie rękaw jak chcesz nie zwężaj za dużo do łokcia bo przy zgięciu ręki może być Ci ciasno, ja to robię po przymiarce, wtedy widzę ile jeszcze można zwężyć.Na rysunku widać,że ten rękaw jest podciągnięty do łokcia(i zmarszczony). To zależy od Ciebie.
Do pyt.2- nie znam twoich obwodów, więc tutaj ci nie pomogę zabardzo. Ja szyłam kilkanaście już takich sukienek i dla osoby w rozm. 38(osoba o figurze filigranowej) i dł. dołu(tu spódnicy)59cm, brałam ok.5m tkaniny(sukienki szyłam bez rękawów). Zależy też jaką głębokość zakładek sobie przyjęłaś.
Pyt3- robią różnie, ja czasem sama obciągam takie małe kuleczki(guziki), czasem to tylko ozdoba. to zależy od Ciebie.
Pozdrawiam:papa2:, mam nadzieję że Ci troszeczkę pomogłam.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
1- rekawy- maja byc ja na projekcie, ale dłuzsze( okolica łokcia)
czy mozna przedłużyć rękaw zwężając go ku łokciowi? lepiej przed łokciem, czy na przedramieniu?
Można. Jeśli chcesz zachować efekt bufki - to zwęź go przed łokciem. Na przedramieniu - czyli między nadgarstkiem i łokciem - będzie już za późno.
Aniu, a moze wygodniejsze bylyby zwezone dopiero za łokciem? Jesli zwezy sie przed, to potem przy zginaniu moze sie ciągnąc, jesli tkanina bedzie z tych stabilnych.

Co do drugiego punktu problematycznego, to nie doradze.

Jesli chodzi o trzeci punkt, to ja bym pewnie zrobila zapiecie na zamek z boku, a z tylu dla ozdoby jedynie.
Mysle ze latwiej szyc i szybciej. Potem pewnie tez wygodniej zakladac, bo z boku to sobie sama zapniesz, a z tylu -tym bardziej do zapiecia guzikow - potrzeba pomocy.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Aniu, a moze wygodniejsze bylyby zwezone dopiero za łokciem? Jesli zwezy sie przed, to potem przy zginaniu moze sie ciągnąc, jesli tkanina bedzie z tych stabilnych.
Jestem maniakiem modelowania i upinania na sylwetce, morduję przymiarkami - więc przyznaję ci rację. Wyprostowałabym rękaw oryginalny /żeby go w nieskończoność nie poszerzać, bo tak by wyszło, gdyby tylko przedłużyć linie krawędzi rękawów/ i dalej kombinowałabym po przymiarce.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Dziekuje bardzo za pomoc.
Dzisiaj"obrastam w piórka",a w poniedziałek wykroje próbną górę.

Jak sie uporam z piórkami :)to poćwiczę mózg, bo dzisiaj ni jak nie kumam z tym krojeniem.
Góra 70 cm wiec pronień 30 cm i mam 188 w pasie i wtedy na dole jest 5 m.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Przyjrzałam się jeszcze raz twoim wyliczeniom.

Spódnicę chcesz skroić z jednego pełnego koła, wykorzystując całą szerokość materiału, tak?

Wzór na obwód koła to Ob=2Pi*r

R w twoim przypadku to połowa szerokości materiału, czyli 65 cm.

Ob= 2*3,14*0,65, czyli Ob=4,082

Obwód koła skrojonego z materiału o szerokości 130 cm to będzie trochę ponad 4 metry, a nie 8... Chyba, że chcesz skroić spódnicę z dwóch kół...

Koło wyznaczające talię, przy założeniu, że spódnica ma mieć długość 50 cm, będzie miało promień 15 cm, bo 130 minus /2*50 cm/ podzielone przez 2 równa się 15, więc jego obwód będzie wynosił :

Ob=2*3,14*15

Czyli - 94 cm.

Jeśli będziesz chciała uszyć spódnicę z dwóch pełnych kół - jej obwód dołem będzie wynosił 8 metrów, a linia talii - 188 cm.

:oczko:

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
He, ja to troche inaczej rozumowałam.
Przyjełam,że promień do talii ma mieć 30 cm i uzyskam 188,4( na potrzeby zakładek w pasie), a dolny 30cm +50 cm = 80 cm i uzyskam 502 cm .
Na spódnice potrzebuje ok 3 m materiału. Tak liczę bo licze koszty.

--- Ostatnio edytowane 2012-04-15 16:08:00 przez elapawelec ---

--- Ostatnio edytowane 2012-04-15 16:08:21 przez elapawelec ---

--- Ostatnio edytowane 2012-04-15 16:12:53 przez elapawelec ---

--- Ostatnio edytowane 2012-04-15 16:13:08 przez elapawelec ---
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
a dolny 30cm +50 cm = 80 cm
Czyli - będziesz kroiła z dwóch połówek koła? ;-)

Jeśli chcesz więcej dołem - możesz skroić z 3 połówek koła, każda połówka o promieniu 20 cm ;-) To da ci 188 cm w pasie i dolny obwód 659 cm...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hmmm, ja bym inaczej do tego podeszła.

Najpierw zaplanowałabym ilość zakładek w pasie i jaki ma być ich rodzaj (fałda czy kontrafałda?).
Potem policzyła, ile tkaniny "zjada" każda z nich.
Zsumowała "koszt" wszystkich zakładek i dodała do obwodu talii - wychodzi obwód koła, według którego należy obliczyć promień do wyrysowania szablonu.

Promień dołu spódnicy to oczywiście promień talii + długość spódnicy.


Moim skromnym zdaniem do tego typu sukienki nie ma potrzeby kroić więcej niż 1 koło, ale to już kwestia gustu. Wszystko zależy od rodzaju tkaniny.

--- Ostatnio edytowane 2012-04-16 15:47:40 przez Aire ---
________________________________________________________

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.