Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam serdecznie
to mój pierwszy post na tym forum i od razu zaznaczę, że w temacie tkanin jestem zielona:) Stąd moje pytanie.
Czy poliester się nadaje na poszewki do poduszek dekoracyjnych? Jeśli tak, jaką musiałby mieć gramaturę? Chciałabym uszyć komuś takie poduszki z własnym nadrukiem, ale nie wiem czy to nie będzie strata kasy.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Poliester to baaaaaaaaardzo szerokie pojęcie, to w zasadzie nazwa surowca włókienniczego. Włókna poliestrowe mogą być wykorzystane w produkcji różnorodnych tkanin, wiele z nich może się nadawać na poszewki, czemu nie.
Osobiście preferuję poszewki z bawełny, ale kiedyś szyłam poszewkę z żakardu poliestrowego i wyszło ok.


________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Mnie by trochę bardziej martwił ten nadruk.
Tzn. jak to miałoby wyglądać -wydrukowane przez Ciebie i naprasowane? Czy powiedzmy sitodruk?
Jeśli to pierwsze, to chyba jednak poliester się nie nadaje, przynajmniej wszystkie papiery do druku które do tej pory używałam, wymagały ustawienia żelazka na ma tem- peraturę (bawełna/len) a to mogłoby zaszkodzić sztucznemu włóknu.

Witam serdecznie
to mój pierwszy post na tym forum i od razu zaznaczę, że w temacie tkanin jestem zielona:) Stąd moje pytanie.
Czy poliester się nadaje na poszewki do poduszek dekoracyjnych? Jeśli tak, jaką musiałby mieć gramaturę? Chciałabym uszyć komuś takie poduszki z własnym nadrukiem, ale nie wiem czy to nie będzie strata kasy.
Pozdrawiam


________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Świeżynek
Poliester na podusie... hmm jakoś mi się to nie widzi. Bawełny też są nie drogie a jednak lepiej się sprawdzają jako "podkładki" pod nadruk. No i buzie lepiej położyć na naturalnej tkaninie :)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Na przykład alcantara to też poliester, gramatura 330-380 g/m2. Jak widać na poduszki dekoracyjne się nadaje, ale o nadruk musisz popytać np w drukarniach specjalizujących się w drukach "na czymkolwiek".
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
To miałoby być wykonane techniką sitodruku. Problem w tym, że w drukarniach poliester to poliester i tyle.
Jedyne informacje to gramatura. Czy na tej podstawie da się coś powiedzieć o tkaninie? Tzn. jaka jest w dotyku? Czy dwie tkaniny poliestrowe o tej samej gramaturze mogą się różnić jeszcze jakimiś właściwościami?
Normalnie czarna magia:-S
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Na podstawie gramatury?
Niewiele. To tak jak-powiedzmy przykladowo- papier do drukarki. Mozesz miec kartke formatu A4; o wadze dajmy na to: 80g albo 160g; ale niewiele to o niej mowi poza tym, ze jedna jest grubsza/sztywniejsza od drugiej. Ale to, czy jest powiedzmy powlekana, albo czy bez chloru tego nie poda Ci sama inf. o wadze.

Tak samo z poliestrem. To jest i nazwa surowca, i nazwa tkaniny.

Moze tak: z poliestru (surowca) mozesz wykonac i szyfon (lekkie przezroczyste tkaniny); i satyne (lejace sie z polyskiem); i krepdeszyn poliestrowy -tkanina o fakturze dosc porowatej. I wiele, wiele innych. Po prostu nie ma reguly.
Poliester jest jedna z najbardziej rozpowszechnionych w produkcji i zastosowaniu tkanin, wiec odmian jest po prostu ogromna ilosc.
Czyli reasumujac -nie sama gramatura to za malo, i nic nie mowi Ci o tym jak zachowa sie w uzyciu/dotyku etc.Jeszcze jedno -tkaniny sie elektryzuja, to tez musisz wziac pod uwage przy zakupach. Z bawelna -wiesz, ze im grubsza tym wytrzymalsza -jako zasada ogolna.

Czy dwie tkaniny poliestrowe o tej samej gramaturze mogą się różnić jeszcze jakimiś właściwościami?

Niestety tak. :(
I tu nie ma zadnej zasady "ogolnej". Moga sie elektryzowac, albo nie, moga miec zupelnie inne wykonczenie, moga byc o roznych splotach -a takiej samej wadze danego sq m. tkaniny.


To miałoby być wykonane techniką sitodruku. Problem w tym, że w drukarniach poliester to poliester i tyle.
Jedyne informacje to gramatura. Czy na tej podstawie da się coś powiedzieć o tkaninie? Tzn. jaka jest w dotyku? Czy dwie tkaniny poliestrowe o tej samej gramaturze mogą się różnić jeszcze jakimiś właściwościami?
Normalnie czarna magia:-S

________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.