Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Mam kłopot z konstrukcją spodni. Na kursie modelowania babka powiedziała mi, że ...spodnie konstruuje się na podstawie obwodu bioder. I tylko. Nawet tam gdzie w spódnicy mierzy się wysokość biodra, w spodniach był użyty szablon.
No i nie kazała dodać w dżinsach na zapięcie- powiedziałam jej że chcę uszyć dżinsy, ale patrząc na to co skroiłam terraz w domu mam wątpliwości i podejrzewam duże błędy.
Terror mistrzowej krawcowej czy co?
Na szczęście w nieszczęściu jest to duży zapas - i w mierzeniu i w ogóle - zostałoby jakieś 10 cm z którego możnaby zrobić zamek przedni.
Na gumce spodnie muszą mieć 'zapasik', nie przeczę, ale te z zamkiem błyskawicznym?

Jak to wam się widzi?
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Świeżynek
http://www.osinka.ru/Pattern/
Tutaj zobaczysz konstrukcje kroju spodni.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Aby zrobić wykrój spodni należy mieć wymiary:
-wzrost
-obwód talii
-obwód bioder
-szer nogawek na dole
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dodam tylko, że wysokość siedzenia (Siada się na krześle i mierzy od siedzenia do talii.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Racja, zapomiałam o wysokości siedzenia.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Nie jest to podpisany rysunek, ten na stronie.
Już mówię o co chodzi: otóż spodnie... konstruuje się, na 'logikę' biorąc ...różnie. W zależności od kroju, niektórzy odbijają wykroje, inni przerysowują siatki...
Myśmy 'przerabiali' coś co , o ile mi się wydawało, jest tzw,. konstrukcją 'uniwersalną',klasyczną. Ktoś na forum użył takiego zwrotu ' podstawową'. Bo takie coś jak wykrój spodni to ja jeszcze za dobrych starych czasów publikacji p. Hanus ...widziałam.
Chodziło mi zatem o poprawność konstrukcji gdzie nie został użyty żaden inny wymiar z wyjątkiem obwodu bioder*, i wyszło mi że od biedy wyjdzie to coś na gumce, dziś się jeszcze połapałam że przecieąz kazano mi zrobić zaszewkę, a zaszewki w jeansach... nie stosuje się, dwa, u Hanus doczytalam że do spodni zamek wszywa się... na boku! Co w epoce jeansów jest nie do pojęcia, bo tam wszywa cię ciężkie metalowe zamki z przodu, okrytespecjalnie skonstruowanym zakryciem.
Tak że nieporozumienie. Bo dla mnie jest jasne, że kiedy robię pumpy na gumce inaczej modeluję górę, a kiedy jeansy na pasku czy bojówki - oinaczej.Niestety, dla wykładowcy- nie.
Krój wyszedł zatem błędny moim zdaniem, już się zdecydowałam że kiedy przyjdę na zajęcia to jej to zabiorę, i przynisę inny materiał do eksperymentów krawieckich mojej mistrzyni kroju i szycia, :D jest czasam,i przemiła, ale czasami daje nam do wiwatu więc może nie chce przyznac że nie pomyślala o takich 'głupich szczegółach'.
Chciałam natomiast wiedzieć jak to jest ' poprawnie', jak się tego uczy , no i - wymaga.***
Dzisiaj natomiast skojarzyłam podstawowe fakty, bo biegam po mieście ciągle, no i że spodnie są generalnie źle skrojone .

Ten rysunek na stronie to nie konstrukcja- mnie chodziło o siatkę konstrukcyjną i kwestię dlaczego bezkrytycznie nauczono nas zamiast obwodu PASA w miejscu pasa - obwodu bioder. I równie bezkrytycznie zastosowano to w opcji deklarowanej: jeansy. No ale kiedy odpoczęłam trochę widzę to jaśniej.
Wykładowca każąc nam przynieść materiał mógł zasygnalizować nam, jaki to BĘDZIE krój, ale tego nie zrobił...:zly: i na moje pytanie gdzie i z czego będzie zamek machnęła ręką ... a przecież ma pani dużo materiału!**** No tak, z TEGO obwodu do się jeszcze soś odkroić - pomyślalam skołowana bo baba 'zmierzyła'mnie na 10 cm nadwyżkę, zresztą nie pierwszy raz. I chyba na 10 punktów niższe IQ od średniej, bo że pasek na pas wejśc musi, to każdy 'normalny' widzi.

Postanowiłam więc zapytać was, mając nadzieję że do czegoś znajomego te informacje przypniecie.
Chętnie wysłucham każdego komentarza.

Wyjaśnienia - wydają mi się poniewczasie konieczne

*Na początku, organizując materiał(a każdy to robi we własnym zakresie) każdy deklaruje też co chce szyć - niby jest to dowolne, ale dostosować trzeba się do programu. Wykładowca powinien zatem dostosować się do słuchaczy, i jasno powiedzieć np. ze jeansów nie szyjemy teraz,możne później - dostosować się też do słuchaczy, którzy nie wiedzą na początku o czym będzie mówił, za to wydadzą pieniadze
***
Jest to kurs zawodowy, aczkolwiek bywają początujący. Tym większa odpowiedzialność moim zdaniem ze strony organizatora.
**** To mi się wydało już raczej grą nerwów, bo przecież... nie było w tym kroju opcji na zamek błyskawiczny.(mam nadzieję że to teraz wynika z wypowiedzi)


--- Ostatnio edytowane 2012-07-14 08:17:44 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dzięki, wszystko to na na domiar złego mierzyliśmy.
Muszę też jeszcze raz zajrzeć na tablicę, bo może źle coś przepisałam, w każym razie wyszłam z wrażeniem że ktoś ze mnie struga idiotę
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
No i się wgłębiłam - :rotfl:

http://www.osinka.ru/Sewing/Modelling/Basic/ChinaSew_12.html

No i w końcu przypomniałam sobie że NA KOŃCU powiedziała ta pani że ... "to będą spodnie sportowe".
Nie zrozumiałam o co jej chodziło, myślałam że nie wyjdą jakoś odświętnie. Jejcia, ale się wrobiłam!!!
:zly:
:beczy:

--- Ostatnio edytowane 2012-07-13 20:19:43 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Nie wiem gdzie pobierasz nauki kroju ale podając Ci tą stronę chciałam pokazać Ci jak wygląda podstawowy wykrój spodni z dodatkiem na suwak.Jeśli chcesz uszyć jeansy wtedy należy wymodelować czyli z podstawowych spodni przerobić na dowolny fason ale skoro jesteś na początku drogi, więc małymi kroczkami dojdziesz do wszystkiego.
Pni ucząca powinna wyjaśnić Ci wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Nie jestem na początku drogi, tylko niechcący mnie wrobiła z materiałem. Ja zasugerowałam że chce jeansy i przyniosłam materiał. ona podała krój na spodnie - dresy i powiedziała zdawkowo dopiero na końcu że to spodnie 'sportowe' wyjdą. Kiedy już przyniosłam materiał. Mogłąm jeszcze wyjśc z zajęć, ale co gorsze, nie zrozumiałam o co jej chodzi.
Wezmę inszy materiał i przerobię 'to' na 'aladyny' a pocięty jeans wezmę do domu może da się go jeszcze uratować dla potomności.
Dzięki za dobre linki - 'Osinkę' trzeba czytać, szkoda że nigdy nie mam czasu żeby się do tego zabrać na poważnie.
:angel:
Z panią uczącą mam od paru zajęć opcję denerwującą.


--- Ostatnio edytowane 2012-07-13 21:38:37 przez Koma ---
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.