Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witajcie, postanowiłem się tutaj przygotować i od razu przejść do "rzeczy", czyli do problemu który mnie trapi.


Jaki polecacie mi materiał do uszycia munduru/ubioru? Nie znam się na materiałach, a zaproponowano mi kilka rodzajów - jest mi ktoś w stanie pokrótce przedstawić mi ich charakterystykę i pomóc dobrać, ten odpowiedni?


Finlayson VIKING Skład tkaniny: 30% bawełna - 70% poliester, gramatura 230g/m2


DRELICH TR28000100- 280g/m2 100% bawełnianą w gramaturze 280g/m2


CONCORDIA T16916 (Foreman antystatic)
skład: 67% poliester - 32% bawełna - 1% włókno antystatyczne


COMFORT 235 65%PES-35%CO
235g/m2


TR2456535 65%PES-35%CO
245g/m2


TR2706535 65%PES-35%CO
270g/m2
Avatar użytkownika
Niespodzianka
Witaj
Nie napisałeś do czego ma służyć ten mundur?
Czy to ma być ubiór historyczny, czy do pracy-jeśli do pracy to do jakiej i kiedy/warunki atmosferyczne.

Symbole mi nic nie mówią, ale za to skład już więcej,więc jak mogę to po krótko opiszę charakterystykę:

Finlayson VIKING Skład tkaniny: 30% bawełna - 70% poliester, gramatura 230g/m2 -materiał w3/4 nie gniecący,prawie wogóle nie higroskopijny(nie będzie wchłaniał potu i mało przepuszczał powietrze

DRELICH TR28000100- 280g/m2 100% bawełnianą w gramaturze 280g/m2 - jest to najgrubszy materiał z podanych,w 100%naturalny a przy tym i higroskopijny i gniecący się; na dodatek z biegiem czasu barwa w trakcie prania płowieje-dobry na ubiór historyczny

CONCORDIA T16916 (Foreman antystatic) skład: 67% poliester - 32% bawełna - 1% włókno antystatyczne- m. niegniecący w 60%, podane jest1% włókna antystatycznego czyli nie będzie się elektryzować tzn. nie będzie przyklejało się do ciała i do tkaniny nie będą się kleiły różnego rodzaju "brudy"paprochy

COMFORT 235 65%PES-35%CO 235g/m2 - m. w 3/4 sztuczny nie nadaje się na lato, jeden z cieńszych


TR2456535 65%PES-35%CO 245g/m2 - m.jw. wg. mnie nadaje się na odzież roboczą

TR2706535 65%PES-35%CO 270g/m2 - m.jw. i tak samo odzież robocza

Mam nadzieję,że częściowo pomogłem. Może jak bym wiedział więcej, jakby co to pisz na pw.
Pozdrawiam Artur


________________________________________________________
  
Artur


Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzięki wielkie :)

To jeszcze jedno małe pytanko - jak obliczyć ile mi będzie potrzeba materiału na bluzę + spodnie? Są na to jakieś sposoby?
Avatar użytkownika
Niespodzianka
Witaj
Z tego co mi wiadomo, to wg.norm materiał powinien mieć 150cm szerokości, jeśli jest jego więcej np160cm to b. dodrze-węższe też są,ale nie ekonomiczne
Ile jego?
Otóż zasada jest taka:
BLUZA
- długość bluzy+5cm /mierzymy od boku szyi (i nie ważne z której strony) potem prosto w dół do końca bluzy tu gdzieś na wysokości bioder
- długość rękawa+5cm /mierzymy od górnej krawędzi ramienia, później w dół poprzez łokieć, as po niżej kości w nadgarstku do ok 3cm na dłoni
- kołnierz to ok.15cm
i teraz jest problem jaki fason czy będą kieszenie naszywane? jeśli tak, to też trzeba uwzględnić materiał i tu ok.30cm i nie wiadomo ile ich będzie
SPODNIE
- długość spodni/mierzymy po zewnętrznej stronie zaczynając od pasa potem w dół poprzez biodra,kolano do samej ziemi +5cm

I nasuwa się następne pytanie: Czy tkanina po odwróceniu będzie miała inny kolor?-jeśli tak to trzeba na spodnie wziąć podwójną długość

Następnie obwody czy to klatki piersiowe, czy to pasa,czy to bioder, czy to nawet ramienia.
Też ważnym elementem są szerokości chociażby nawet szerokość pleców
MOJA RADA:
Doradziłbym ze swojej strony,wziąć wzór/fotografię tego munduru,tak,żeby były widoczne elementy(KIESZENIE,WYPUSTKI,DODATKI) na fotce i mniej więcej jaki będzie materiał i udać się do krawca,żeby mógł Ciebie pomierzyć-wg.mnie do każdej decyzji krawca proponowałbym wziąć jakieś 50cm więcej-lepiej niech kawałek tkaniny zostanie,choćby później na jakieś łaty, niż ma brakować

Powiem tak- WSZYSTKIM/nie znającym się na tym/ WYDAJE SIĘ,ŻE KRAWIECTWO TO ŁATWA ROBOTA-otóż nie
Pewnie myślisz sobie ile to roboty zmierzyć, skroić i zeszyć- tak tylko się wydaje, a na pewno przez internet tego się nie zrobi

Ze swojej strony ile mogłem, tyle pomogłem.
Pozdrawiam i jak już będziesz miał ten mundur to wklej fotkę-ok?
________________________________________________________
  
Artur


Zaloguj się aby napisać odpowiedź.