Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Chce zaczac od gorsetu wyszczuplajacego- szylem juz 3 razy i niestety ale 3 porazki- oczka szybko sie wylamywaly i oglolnie zal. problem polega na tym czym to usztywnic- czytalem cos o fiszbinach trzcinowych ale nie mam skad wziac- moje miasto troche za male na takie wybryki, a fiszbin stalowych, sprezystych chyba nie bylo wtedy:(. Wykroj gorsetu z ramiaczkami mam zrobiony:)( nawet projekt sukni juz jest:)).Jeszcze prosilbym o doradztwo z jakiego materalu uszyc , ilu warstw, zeby to bylo mocne, ale tez w chrakterystyczny sposob szycia dla epoki:)Glowny problem to moja niewiedza na temat sposobow, surowcow, ruchow w krawiectwie jakie wtedy byly dostepne, dozwolone. chyba musze zakupic jakas ksiazke albo przeniesc sie wehikulem o 250 lat:)
________________________________________________________
Wiadomość skomentowana przez Susanna :
Ten wątek został przeniesiony z kategorii KRÓTKI KURS SZYCIA.
Avatar użytkownika
Administrator
Kurcze chłopie rzucasz się na głęboką wodę. Ja nie pomogę bo nie mam o tym kompletnie pojęcia ale w sprawie gorsetu uderz do Małgosi -> gorset zajączek.
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Chce zaczac od gorsetu wyszczuplajacego- szylem juz 3 razy i niestety ale 3 porazki- oczka szybko sie wylamywaly i oglolnie zal. problem polega na tym czym to usztywnic- czytalem cos o fiszbinach trzcinowych ale nie mam skad wziac- moje miasto troche za male na takie wybryki, a fiszbin stalowych, sprezystych chyba nie bylo wtedy:(. Wykroj gorsetu z ramiaczkami mam zrobiony:)( nawet projekt sukni juz jest:)).Jeszcze prosilbym o doradztwo z jakiego materalu uszyc , ilu warstw, zeby to bylo mocne, ale tez w chrakterystyczny sposob szycia dla epoki:)Glowny problem to moja niewiedza na temat sposobow, surowcow, ruchow w krawiectwie jakie wtedy byly dostepne, dozwolone. chyba musze zakupic jakas ksiazke albo przeniesc sie wehikulem o 250 lat:)
Dawaj ten projekt.
Ile będę mogła to pomogę.
Jakie oczka ci się wyłamywały?
Fiszbiny używamy sprężyste.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
http://picasaweb.google.com/212ManBrazil/Momita#

i ogólnie na temat kostiumów historycznych - książki do ściągnięcia np. tu:

http://mirknig.com/index.php?do=search

Wpisz do wyszukiwarki: Period costume albo historic costume - jest sporo wyników.

Ania

--- Ostatnio edytowane 2010-11-14 11:09:28 przez czeremcha ---
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
wykroj prosty, "plaski". Fiszbiny bym ulozyl rognolegle tak jak narysowalem w paint'cie, tylko ze gesciej. wczescniej robilem bardziej skomplikowanie w kroju ale chodzi o to zeby tylko nadac ksztal stozka go gory dnem i slaszyc, uniesc biust, takze taki mysle ze jest nawet dobry, ale jezeli macie inne zdanie to piszczcie:) fiszbiny stalowe takie sprezyste - wiem sa najlepsze ale nie wiem czy w wtedy byly dostepne wlasnie. bardzo chcialem wiernie odwzorowac taki stroj, a wykrojami lubie kombinowac. wyobrazam sobie ze jestem znamym krawcem i ja dyktuje jak sie szyje i wykraja ale surowce musze miec charaktereystyczne dla epoki. kurde
oczek uzywalem takich niklowych ale chyba w tamtych czasach sie obszywalo recznie?
material: chyba kilka warstw i przepikowac, ale jaki material. musi byc mocny i nie rozciagliwy... + material jakis bardziej ozdobny na wierzch.
A przy oakzji moja pierwsza suknia rococowa
koszulka pod gorset, gorset, paniere nadajace ksztal kielicha do gory dnem i suknia:)

a--- Ostatnio edytowane 2010-11-14 14:51:56 przez LudwikXVI ---

--- Ostatnio edytowane 2010-11-14 14:56:41 przez LudwikXVI ---

--- Ostatnio edytowane 2010-11-14 15:06:04 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Trochę po czasie, ale z tego co wiem to fiszbiny w gorsetach pod rokokowe suknie wykonane były z kości wielorybich, które były sztywne ale sprężyste. Najlepiej je odwzorują fiszbiny stalowe płaskie lub spiralne. Płaskie dają większą możliwość redukcji talii, spiralne za to są bardziej elastyczne i komfortowe w noszeniu.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jak po czasie, jak wyników nie ma! :)
LudwikXVI, dawaj przemyślenia - do czego doszedłeś?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
To było dawno temu...Koncepcja znacznie się zmieniła. Biorąc pod uwagę, że gorsety XVIII-wieczne były przeważnie pełnofiszbinowe, wówczas stalowa jest za sztywna. Dlatego też usztywnię plastikowymi, które zakupię w angielskim sklepie internetowym. Kiedyś uszyłem taką próbkę i była jak trzeba:) Nawet krawiec angielski,z którym mam kontakt swoje gorsety stylizowane na XVIII-wieczne usztywnia takimi plastikowymi wąskimi fiszbinami jedna przy drugiej:)
Poniżej zdjęcia zachowanego gorsetu, na którym opieram swój projekt;)

Jeśli chodzi o konstrukcję spódnicy, czyli stelaż usztywnię stalową fiszbiną powlekaną plastikiem dostępną w Polsce.

I doskonale zdaję sobie sprawę, że takich podówczas nie było, ale skąd ja wezmę wieloryba:P Bardzo mi miło, że orientujesz się w tych tematach:)


--- Ostatnio edytowane 2012-03-20 18:58:44 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ciekawy ten gorset.
Swoją drogą, jak przeczytałem info Orlaith, że dają "większą możliwość redukcji talii", to aż się wzdrygnąłem...
Biedne te dziewczyny były (są?).
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Czekam niecierpliwie na efekty, bo osobiście mam nie najlepsze zdanie o plastikowych/kompozytowych :D

Dark - nie takie biedne :) Redukcja teraz nie jest tak duża jaką stosowało się kiedyś (nie prowadzi do omdleń :D), gorset współczesny fachowo wykonany nie powoduje bólu ani znaczącego dyskomfortu. Posiadam obecnie 3 gorsety na stalowych fiszbinach, w tym 1 z płaskimi. 2 z nich (1 na płaskich, jeden na spiralnych) odejmują mi 6 cm (w tym wypadku to kwestia tego, że ze spiralnymi jest lepiej skrojony), trzeci nie wiem bo dopiero zakupiłam i czeka u rodziców aż przyjadę i przymierzę :D

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.