Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Ten watek jest dla mnie zarówno problematyczny, jak i dotyczy materiałoznawstwa. Moi drodzy, proszę Was o pomoc. Poszukuję tkaniny, dzianiny, która roluje się wzdłuż linii cięcia. Jakie materiały możecie mi polecić? Chodzi o to, by po ucięciu paska materiału szerokości ok. 2 cm, powstał rulonik, który się przy okazji nie strzępi. W Internecie znalazłam informacje, że może to być dzianina bawełniana (ale nie wiem jaki ma skład), dzianina elastyczna czy dzianina wiskozowa. Niestety nie jestem obeznana w materiałach i nie mam pojęcia, jaką tkaninę wybrać. Z góry dziękuję:)

--- Ostatnio edytowane 2011-01-14 08:26:36 przez Susanna ---
Avatar użytkownika
Administrator
Wiem czego szukasz bo sama tego szukam :D Nie każda dzianina się roluje.
Gajro a może lepiej pójść do sklepu tekstylnego i coś kupić? Bo tak to strzelasz trochę w ciemno...
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Świeżynek
Byłam w kilku sklepach i jakimś cudem Panie nie potrafiły mi doradzić. W końcu na allegro zapytałam jednego ze sprzedawców materiałów i przed chwilą otrzymałam odpowiedź, które z jego tkanin spełniają moje oczekiwanie. Okazuje się, że faktycznie, jest kilka dzianin do wyboru. Dodatkowo pojadę chyba jeszcze do firmowego sklepu Teofilów, tam zapewne będzie ogromny wybór dzianin i kompetentni sprzedawcy.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Dzianina bawełniana ma bardzo prosty skład - 100 % bawełny :p

Co do meritum - istotny jest tu nie skład, a ścieg, którym dzianina jest zrobiona /nie chciałam uniknąć napisania - ścieg, którym dzianina jest dziana, chociaż właściwie tak powinno być ;-) /. Jeśli ktoś robi na drutach to wie, że roluje się np. ścieg dżersejowy, zwany też pończoszniczym i inne ściegi, w których dżersejowy jest podstawowym "tłem". Nie rolują się ściągacze i inne ściegi naprzemienne.

Trzeba więc porównać prawą i lewą stronę dzianiny. Jeśli jedna strona wygląda tak, jak na rys.1, a druga jak na rys.2, to dzianina jest dziana ściegiem dżersejowym /jersey/, który będzie się rolował.:

http://www.dmc-cw.com.pl/dmc.php?989,dodawanie-1-lub-wiecej-oczek-na-brzegu-robotki

Wtedy skład jest nieważny. Nawet, jeśli nie zroluje się pd razu po cięciu - zroluje się na 100 % po rozciągnięciu skrojonego paska. Może być to nawet 100 % lycra.

/Jeden ze sprzedawców na allegro z uporem maniaka używa nazwy yersey - ale to już jego problem. Są to dzianiny typu jersey /nazwa pochodzi od wyspy Jersey/ i na pewno będą się rolować. O ile faktycznie są to dżerseje./

Nawiasem mówiąc, poziom wiedzy osób sprzedających w sklepach tkaniny, włóczki i inne rzeczy związane z rękodziełem już od dawna jest dla mnie przerażający.

Ania

--- Ostatnio edytowane 2011-01-14 18:47:10 przez czeremcha ---

--- Ostatnio edytowane 2011-01-14 18:52:38 przez czeremcha ---

--- Ostatnio edytowane 2011-01-14 18:54:56 przez czeremcha ---
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Aniu, bardzo dziękuję. Właśnie tak kompetentnej odpowiedzi oczekiwałam od sprzedawców. Cieszę się, że tu trafiłam, choć faktycznie sprzedawca z allegro również zasugerował mi jersey (kilka odmian). Jednak tak rzetelna wypowiedź tylko to potwierdza i przy okazji dostarcza nowych informacji. Bardzo, bardzo dziękuję. Szkoda, że takiej wiedzy nie posiadają sprzedawczynie, które (tak mi się zdawało) powinny coś wiedzieć i doradzić odnośnie materiału.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.