Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam znów z problemem :)
Chcę się zabrać za kolejny mój uszytek - tym razem ma być to spódnica z półkola. Wykrój znalazłam w Burdzie 4/2013 i załączam pod spodem obrazek z opisem szycia, ale właśnie...mam duży problem jak ją skroić z materiału, który kupiłam. Nie chcę popełnić błędu bo materiał bardzo mi się podoba i trochę kosztował ;) W czym problem?
Po pierwsze w opisie jest: Skroić 5 klin spódnicy 1 raz z podwójnie złożonego materiału. Ale jak patrzę na obrazek z planem wykroju to pod nim pisze: Skroić z pojedynczej warstwy materiału rozłożonego prawą stroną na wierzch. O co tu chodzi? Mam w końcu kroić z materiału złożonego czy rozłożonego? Ułożyłam sobie wykrój materiale wg planu z Burdy, co załączam na kolejnym zdjęciu, ale nie wiem czy tak jest dobrze. Materiał jest rozłożony, na prawej stronie.
Problem drugi: mój materiał to nie płótno, ale dzianina naszyta cekinami i z takimi wystającymi kuleczkami, które układają się w fale wzdłuż fabrycznych brzegów tkaniny. Jest ona bardziej rozciągliwa wzdłuż tych brzegów, tak jak rozłożyłam na niej centymetr. I moje pytanie: czy ma to znaczenie dla układu wykroju? Czy wobec tego to, jak ułożyłam go na materiale, jest prawidłowe?
Trochę się boje, żeby spódnica mi się brzydko nie powyciągała po uszyciu. Bo może wcale ten materiał nie nadaje do tego wykroju? Proszę doradźcie! Dopóki nie będę wiedziała co zrobić, to nie tknę go nożyczkami, bo szkoda byłoby go zepsuć :)

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Administrator
Masz obrazek podglądowy jak ułożyć wykrój na tkaninie. Wykrój układasz wg nitki prostej, która na wykroju jest oznaczona jako strzałka. Musisz tak ułożyć wykrój aby strzałeczka była równolegle do brzegów fabrycznych tkaniny. Na ogół poszczególne części wykroju układa się na tkaninie złożonej - ponieważ jest to spódnica z półkoła i aby ładnie się układała to ten wykrój układasz na tkaninie rozłożonej a drugą część musisz odrysować jak odbicie lustrzane.
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Jeśli to jest dzianina - musisz koniecznie sprawdzić kierunek materiału /góra-dół/ i ułożyć materiał odwrotnie, niż pokazuje strzałka na wykroju. W przeciwnym razie możesz mieć wielkie problemy z oczkami lecącymi od paska i od jednego ze szwów. Tym bardziej, że dół spódnicy będzie cięższy.

No i generalnie - możesz mieć problemy ze szwem łączącym boki spódnicy - po obu stronach szwu materiał może się inaczej układać. Może się okazać konieczne spięcie brzegów szpilkami na wiszącej swobodnie spódnicy, nie na płasko na stole.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.