Wersja do druku

3 strony: 1 2 3 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
oto zaczynam roczny projekt pod tytułem 'narzuta na kanapę'.
od paru dni czytam co się da w necie, a zielona jak byłam tak jestem.

Proszę o pomoc.

Jaką włóczkę wybrać na narzutę, aby mi posłużyła parę lat (albo przynajmniej jak najdłużej się da)? Będę na tej narzucie siedzieć każdego dnia przed tv, więc chciałabym aby była porządna. Chodzi o taką bardziej grubszą narzutę (przykład w załączniku - u mnie będzie inny kwadrat, ten babciny mi się nie podoba).

Anna

--- Ostatnio edytowane 2015-05-26 22:22:47 przez megakiwi ---

--- Ostatnio edytowane 2015-05-26 22:24:34 przez megakiwi ---
Załączniki
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Dobry jakościowo, nie mechacący się akryl. Będzie lekka i trwała /także w kwestii kolorów/.

Zaplanuj ją tak, żeby do prania móc ją rozpruć na 2-3 kawałki :-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję bardzo!

Czyli włóczka 100% akrylu, czy 80%akrylu+20%wełny też będzie dobrze?

a jaka grubość włóczki ? ile metrów za 100gr?

--- Ostatnio edytowane 2015-05-27 22:47:24 przez megakiwi ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
projekt "pled" stanął w miejscu, ale w głowie ciągle jest.

jaki 'rozmiar' wloczki tzn. na jakie szydelko ma ta wloczka byc?

bylam w sklepie z wloczkami, sprzedawca powiedzial aby kupic wloczke na szydelko 4 -4,5, natomiast na forach czytam zeby kupic na 3 mm.

Chcialabym aby pled byla bardziej gruby niz cienki.

Dziekuje;)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wybierz sobie włóczkę jaka Ci się podoba i do niej dobierz szydełko (zazwyczaj na banderoli jest podany numer szydełka i drutów najlepszych do danej włóczki). Jeśli kupisz włóczkę gdzie sugerują szydełko nr 4 a będziesz używać szydełka nr 3 to kwadraty wyjdą bardzo ścisłe i sztywne.

Zwróć uwagę, że czysty akryl taki dość gruby na takie kwadraty będzie miał tendencję do "skrzypienia" podczas robienia i przydaje się do niego gładkie i "śliskie" szydełko - chyba, że lubisz takie dźwięki;)
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Myślałam że jeżeli kupie włóczkę na szydełko 4(używając szydełka 4) to koc wyjdzie mi grubszy niż z włóczki na szydełko 2(używając szydełka 2).

Numer szydełka nijak ma się do grubości wyjściowego koca (zakładając że będę używała szydełka, które producent sugeruje na opakowaniu)??

Proszę wybaczyć głupie pytania...

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Myślałam że jeżeli kupie włóczkę na szydełko 4(używając szydełka 4) to koc wyjdzie mi grubszy niż z włóczki na szydełko 2(używając szydełka 2).
Tak będzie, bo na grubość wpływa grubość włóczki. A wielkość szydełka jest zależna od grubości włóczki, im grubsza włóczka tym większe szydełko (jeśli użyjesz zbyt małego szydełka do grubej włóczki to będzie bardzo trudno szydełkować). Wielkość szydełka ma wpływ na rozmiar dziergadełka, ale na jego grubość wpływ ma grubość włóczki.

Jeszcze jedno, pamiętaj, że akryl nie grzeje, więc gruby koc z akrylu będzie zimniejszy niż cieńszy z wełny lub mieszanki;)

Zajrzyj do Ani: http://szkolaszydelkowania.pl/ - tam sporo się dowiesz o szydełku, a jeśli będziesz miała wątpliwości to Ania zawsze pomoże - mnie "nauczyła" szydełkowania ze schematów;) A jeśli chodzi o włóczki to polecam: https://www.sklep-ik.pl/kategoria-produktu/wloczki/ (Agnieszka z kolei jest guru od wyrobów na drutach i na włóczkach zna się dobrze;)
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję, wiele mi to pomogło. Mam jeszcze tylko jeden mętlik w głowie.

Znalazłam z necie 2 włóczki, na obu producent pisze aby używać szydełka 3,5. Obie włóczki mają po 100 gram. Jednak pierwsza ma kolo 500 m a druga 300. Myślałam, że ta pierwsza włóczka jest lżejsza, no bo z tej samej ilości gram jest więcej. Jednak pierwszą włóczkę (tą z 500m) sprzedawca opisał jako "cienki akryl" a ta drugą nie opisał. I się pogubiłam.
Skoro obie włóczki są na szydełko nr 3,5, to tzn, że kocyk wyjdzie (mniej więcej) tak samo gruby, prawda? To dlaczego pierwsza włóczka(dłuższa) jest nazwana "cieńka" a druga (300m) nie jest?


Czy z włóczki na szydełko 3,5 wyjedzie niecienki kocyk?

Przymierzam się do zakupu włóczki kotek, bo to polski procudent ;) i ma wiele kolorów (bardzo ważny punkt). Jest na szydełko 3,5, na 100g około 300metrów. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy to dobry wybór (albo przynajmniej niezly)?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Generalnie, im grubsza włóczka tym mniej metrów na 100 gram.
Np. włóczka skarpetkowa (wełna z poliamidem), według mnie dość cienka to około 400 m na 100 g, trochę grubsza włóczka (podobny skład) to 250 m na 100 m.
Akryl, z którego robiłam kocyk dla dziecka miał ok. 260 m na 100 g i według mnie był ok.
Myślę, że akryl 250-300 g na 100 m powienien być dobry na narzutę, to są włóczki średniej grubości i zazwyczaj nadają się do szydełek 3-4. Ale najlepiej jakbyś poszła do sklepu pomacała włóczkę i zobaczyła próbkę (w niektórych sklepach mają - wtedy widać czy dzianina jest miękka, czy może sztywna), albo kupiła jeden motek na próbę, żeby zobaczyć jak wygląda dzianina przy przerabianiu szydełkiem 3 a jak przy 4.

Powodzenia;)
________________________________________________________
Porządek powinien brać przykład z bałaganu i robić się sam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Jestem zielona i w sklepie nie podoba się sprzedającym, że mam ochotę macać wszystko ;) Problem w tym że jak poszłam do sklepu, to Pan mówi "tego nie" , "tego nie ma", " a Pani co chce" , " a jakie to a jakie tamto" , "woli Pani to czy to", a ja nie wiem! Dotykając włóczkę nie umiem sobie wyobrazić sobie jaka grubość z niej wyjdzie. No chcę włóczkę na gruby pled na kanapę i musi mieć duży wybór kolorów. I tyle. Nie wiedziałam, że zakup będzie taki trudny. Albo się znasz i wiesz co kupić, ale idzie to wolno, jak mucha w smole. Nie chce być mistrzem szydełkowania, chcę tylko pled. Nauczyłam się robić kwadrat i to mi wystarczy. Tylko włóczki nijak dobrać nie umiem.

Teraz mam inne pytanie. Szukam grubej włóczki,bo pled chcę gruby. I widzę, wiele włóczek, na których producent pisze "druty rozmiar 5", a brak informacji o szydełku. Poczytałam na necie o rozmiarach szydełek i istnieją nawet szydełka na 10!. Więc dlaczego na włóczka grubych (dla drutów powyżej 5) nie ma informacji o szydełku? Do takich włóczek używa się tylko drutów?

3 strony: 1 2 3 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.