Wersja do druku

5 stron: < 1 2 3 4 5 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Mello, ale co masz na mysli? chetnie poszukam w glowie odpowiedzi na Twoje pytanie, jednak nie bardzo je rozumiem (moze dlatego ze jest pozno:P)
Czeremcho przekonalas mnie swoja teoria:)
Tylko doradzcie co mam robic poniewaz na stronie angielskiej fiszbiny do tradycyjnych gorsetow sa juz w kawalkach a gorset rokokowy jest tak skonstruowany ze te tunele na fiszbiny sa bardzo rozmaitych dlugosci i ciekzo znalezc odpowiedznia wilekosc fiszbiny;/ dlatego zdecydowalem sie na plastkowa waska fiszbine( ktora mozna dowolnie ciac) i ukladac jedna przy drugiej co zwiekszyloby prawdopodobnie wytrzymalosc gorsetu- nieprawdaz? moze sie myle- prosze o Wasze zdanie na ten temat.
pomyslalem tez ze fiszbine stalowa(http://www.venacavadesign.co.uk/Products/Steel_Bones.html) moge dac jedynie z przodu zeby w trakcie siedzenia gorset nie odksztalcal sie w linii talii i z tylu przy sznurowaniach dla wzmocnienia, co o tym myslicie?

Oczywiscie do stelaza sukni obowiazkowo uzyje fiszbiny metalowej szerszej( http://www.venacavadesign.co.uk/Products/Continuous_Metal_Boning_55mm.html) poniewaz suknia ma miec rozpietosc okolo 120cm albo wiecej!hehehe:)


--- Ostatnio edytowane 2011-04-15 23:39:52 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Plastikowe odradzam - one się strasznie odkształcają. Nawet gdyby były fiszbina przy fiszbinie to pewnie i tak szybko się zniszczą. Mam gorset bieliźniany, w którym zgięłam się ze dwa razy do ziemi i odkształciła mi się talia. Tych fiszbin plastikowych jest może ze 20 w tym gorsecie, ale odkształciło się w mgnieniu oka. Szkoda Twojej pracy, jeżeli to by miało natychmiast być do wymiany.

Pomysł z kombinacją fiszbin jest dobry (nawet z plastikowymi, może wtedy metalowe fiszbiny będą je trzymać). Ja bym chyba zdecydowała się ciąć stalowe. Na końcówki fiszbin nakładaj wtedy silikon - w taki sposób zabezpieczałam kiedyś fiszbiny, które mnie raniły. Jak dobierzesz odpowiednią ilość silikonu, to wtedy fiszbina będzie wypełniać kanalik, a więc nie będzie się ruszać, trzeć materiał, a w efekcie go nie przebije. Silikon może jest mało historyczny, ale efekt jest rewelacyjny i to może być remedium na problem z cięciem i ewentualnym kaleczeniem czy uszkadzaniem materiału.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
tylko ze stalowe musze zamawiac z angielskiej strony. tam sa takie fiszbiny do ciecia ale one sa za sztywne na gorset( jedynie do krynoliny, panier, tiurniury sie nadaja) obawiam sie ze jak zamowie i przyjda zle to duzo pieniedzy wydam na marne:( czemu w polsce nie moge objezec dokladnie, powiginac sobie, przetestowac najpierw:(

http://www.venacavadesign.co.uk/Products/Steel_Bones.html - te do gorsetu ale juz pociete

http://www.venacavadesign.co.uk/Products/Continuous_Metal_Boning_55mm.html - te bankowo zamawiam do stelaza spodnicy:)

wiec pomysl z fiszbina stalowa z przodu i z tylu a wszedzie indziej plastikowa bylby dobry?! w sumie boki nawet jak sie troche odksztalca to bedzie to z boku, na biodrach a z przodu i z tylu bedzie ladnie trzymac "fason" fiszbina stalowa mocniejsza:)...

przedstawiam jedna czesc tak na probe.... tylko wlasnie plastikowa fiszbina bylaby lepsza bo latwiej ja ciac pod skosem, gdyz tunele wygaldaja nastepujaco:


--- Ostatnio edytowane 2011-04-16 23:51:53 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Mam gorset bieliźniany, w którym zgięłam się ze dwa razy do ziemi
Siedemnastowieczne damy nie zginały się do ziemi. :D:D Może nawet nie wiedziały, co to ziemia :D:D:D I że można - z jakiegoś powodu - się pochylić ;-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
hahahahaha Czeremcho! powalilas mnie swoim komentarzem:) az z krzesla spadlem:P hahahahahha:D:D:D:D:D:D
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Chodziło mi o odpowiedź jakie byłyby najlepsze. Liczę, że podzielisz się z nami tym jak skonstruowałeś gorset. Taka wiedza z pewnością się przyda!
Wymieszaj fiszbiny - ja bym dała dwie z przodu, dwie z tyłu i dwie po bokach. Reszta plastikowych. Może w ten sposób będzie się lepiej trzymało. Wydaje mi się, że jeśli dasz tylko z przodu i z tyłu, to boki się spłaszczą i będzie to wyglądało niezbyt estetycznie. A najlepszym sposobem będzie chyba uszycie pierwowzoru i sprawdzenie jak wszystko się trzyma.
________________________________________________________
Allure...
人は生まれ、人に生きて、人を亡くし、独りを知る。
愛は生まれ、愛と生きて、愛を無くし、愛に気付く。
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
projekt gorsetu mam w glowie i na kartkach ale one nie nadaja sie do ogladu publicznego:P tyle w nich skreslen:P w ogole balaganiarz jestem:P
mimo wszystko mysle o samych plastikowaych w gorsecie, w koncu w tamtych czach raczej nie mieszano fiszbiny wielorybiej z np, drewnem albo trzcina:P jedynie konstrukcja spodnicy mogla sie roznyc uzytymi matrialami (np. zelazna itd.) poza tym w kupie sila:D moze plastik da rade:D
pierwowzor jest wyzej:D i mysle ze jest ok
chyba warto ryzykowac?:/ tak w ogole?:P

nie no... juz sam nie wiem. moze jednak kupic te stalowe juz w kawalkach- najwyzej sam poprzycinam, jak mi pasuje...
...ale jak to sie okaze juz za sztywne, za ciezkie, niczym zbroja?!OoOoOoO:(


--- Ostatnio edytowane 2011-04-16 23:52:12 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ludwiku, ja bym na Twoim miejscu kupiła stalowe. Z tego co widzę - przydadzą się w przyszłości nawet jeżeli ich teraz nie zużyjesz - nawet jeżeli będą sztywne jak zbroja.. I mam wrażenie, że 6 fiszbin stalowych to może być trochę za mało. Oczywiście zależy od kobietki, na którą gorset przygotowujesz, ale im "grubsza", a przynajmniej większa powierzchniowo osoba - tym więcej musi mieć fiszbin stalowych do trzymania całości. Ja mam koło 70 cm w talii i przy 10 fiszbinach stalowych (4 przód i tył, po jednej na każdy bok) jest dopiero w porządku. A musisz wziąć poprawkę na to, że stalowe fiszbiny będą musiały trzymać nie tylko ciało, ale i swoje plastikowe koleżanki.

Oglądam też projekt jednego z najlepszych gorsetów, jaki widziałam. Ma w sumie 12 długich (przez cały gorset) fiszbin, a dodatkowo na biodrach ma krótkie skośne fiszbiny. Z talii zabiera 10-15 cm. Pewnie taką ilość będziesz musiał zastosować. Ciężko się mi wypowiadać w kategoriach pewności, bo jednak gorset współczesny ma się nijak do historycznych. Zwłaszcza jeżeli ten Twój projekt ma mieć mnóstwo plastikowych fiszbin i chyba (?) robić płaski biust, jeżeli kojarzę dobrze.

Może zanim zamówisz, pomailuj z obsługą sklepu, napisz szczerze do czego Ci potrzebne te fiszbiny i jakie są Twoje obawy związane ze sztywnością. Poproś też o poradę, który produkt będzie najlepszy do tego projektu i spytaj o ich sugestie związane z mieszaniem fiszbin. Oni mają te fiszbiny na miejscu, więc najlepiej Ci doradzą co z giętkością.


Jasne, że panienki się nie zginały ku ziemi, ale mam wrażenie, ze nawet jakbym się nie zginała, to od samego oddychania fiszbiny by się po kilku razach wygięły :P Straszna tandeta niestety.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tak ten gorset ma spłaszczac biust i wypychac go do gory:D tylko wlasnie mi sie bardzo podoba taki projekt gdzie jest nagromadzenie fiszbin, wiec mimo wszystko kupic duzo stalowych i sobie przycinac?

polowa gorsetu sklada sie z 4 elementow, z czego tylko dwa beda usztywnione w calosci. Mniej-wiecej tak to by wygladalo:

http://collections.vam.ac.uk/item/O115752/stays/

tylko ze fiszbina plastikowa ma 4mm szerokoci (najmniejsza stalowa szerokosc to 7mm). gorset ladniej wyglada gdy ma duzo takich drobnych, dla mnie tez sa wazne walory estetyczne, tym bardziej ze na zdjeciu te tunele sa jeszcze ciensze:/

Musze wziac pod uwage fakt ze gorsety zachowane z epoki usztywniane fiszbinami pozyskiwanymi z wieloryba tez sie odksztalcaly...


A musisz wziąć poprawkę na to, że stalowe fiszbiny będą musiały trzymać nie tylko ciało, ale i swoje plastikowe koleżanki- Mrufko co przez to rozumiesz?

--- Ostatnio edytowane 2011-04-17 10:49:59 przez LudwikXVI ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Ja bym była jednak za tą stalową Ludwiku. Gorset z plastikowych nie wyszczupli i nie utrzyma tak bardzo jak gorset z metalowych fiszbin.
Myślę, że nie musisz obawiać się tego, że będzie jak zbroja. Spróbuj tak, jeśli efekt Ci się nie spodoba to wyjmij część metalowych i wstaw plastikowe. Jeśli chcesz uzyskać talię osy - chyba lepsze byłyby stalowe.

Oglądałam także przed chwilą gorsety i mimo, że mają 26 stalowych fiszbin, wszystko jest do zniesienia. Ponadto prócz fiszbin wieloryba używano także stali i kości słoniowej więc myślę, że nie będzie to problemem. Jeśli to tylko na pokaz, warto stworzyć kobiecą zbroję, jeśli faktycznie chcesz wzorować się na tamtym okresie. Albo - jak mówiłam - Zrób niektóre tunele fałszywymi by tylko dawały efekt fiszbiny, a w rzeczywistości możesz pozostawić je puste albo włożyć plastik.

--- Ostatnio edytowane 2011-04-17 15:33:39 przez Mello ---

--- Ostatnio edytowane 2011-04-17 15:34:41 przez Mello ---
________________________________________________________
Allure...
人は生まれ、人に生きて、人を亡くし、独りを知る。
愛は生まれ、愛と生きて、愛を無くし、愛に気付く。

5 stron: < 1 2 3 4 5 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.