Wersja do druku

3 strony: 1 2 3 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam.Muszę dostarczyć do krawca bawełnę, z której będzie szył koszulkę. Mam jednak problem, bo polecono mi tkaninę jersey i pewnie jest ona super, ale zależy mi na tym, żeby tkanina była nierozciągliwa. Na stronie przeczytałem, że owa tkanina która jest polecana na T-shirty rozciąga się mało na długość i więcej na szerokość. W internecie przeczytałem że tylko bawełna pima się nie rozciąga....ale nie potrafie tego nigdzie znaleźć, ani nie potrafię znaleźć zamiennika, który byłby takiej jakości, że się nie rozciągnie.

Czy mógłby mi ktoś pomóc i dać namiar na miejsce gdzie kupię taką bawełnianą tkaninę, żeby się nie rozciągała i nie kurczyła?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
T-shirty szyje się z dzianiny i większość dzianin rozciąga się w taki właśnie sposób. Pima to bawełna a nie gotowy materiał.Rozciągliwość dzianiny nie zależy tylko od surowca ale sposobu dziania.
Avatar użytkownika
Administrator
Jacks Ty chcesz uszyć t-shirt z tkaniny? Będą duże problemy z ubieraniem no chyba, że gdzieś wszyjesz zamek ale i tak czarno to widzę...
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Świeżynek
z dzianiny...a są jakieś dzianiny z tej bawełny prima? Lub czegoś podobnego? Przecież muszą być. To że T-shirty są z czegoś rozciągliwego szyte to nie prawda. Prawdą jest jednak, że coraz więcej do takiego gównianego standardu dociąga. Gównianego, czyli sprzedaje się zrobione gówno i wmawia się ludziom" taki jest standard" " tak się szyje"....tak się skłąda, że mam też T-shirty które mają ponad 10 lat i się nie rozciągnęły nawet o centymetr. Chociażby firmy która już się z PL wycofała czyli Cottonfield. Mam t-shirt 10 lat i już go nie noszę, ale to z tego powodu, że jestem kilkanaście kg grubszy. Kolor i kształt lepszy niż niektóre t-shirty za 100 zł po 3 praniach. Mam też inne takie.

No więc wracając do tematu. Gadek, że "tak się szyje" po prostu nie kupuję. To są kłamstwa. Na pewno są takie dzianiny, ale nie wiem gdzie można je kupić i jakie to są. Stąd moje pytanie
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Wpis impulsywny, maże za bardzo (niektórzy mogą poczuć się urażeni), ale ja w pełni go rozumie. Osoba która go zamieściła nie rozumie technologi szwalniczej (dzianina to nie tkanina i na odwrót), nie zna zależności rynkowej jakości dzianiny od opłacalności produkcji - stąd krok do frustracji.
Spróbuję może skutecznie wyjaśnić zagadnienie.
1) T-shirty szyje się tylko i wyłącznie z dzianiny (nie tkaniny).
2) Dzianina sprzedawana na metry z której można uszyć t-shirt podlega prawom rynku (przynajmniej w Polsce) tj. ma być tanio - jakość bywa różna wszyscy ją znamy.
3) Jakość dzianiny, którą oczekuje zakładający temat nie jest spotykana w sprzedaży "na metry", koszt jej produkcji jest nieopłacalny dla producenta.
4) Każdy producent dzianiny jest w stanie wyprodukować dzianinę jaką poszukuje Zjakcs, ale musi się to mu opłacać. W realu odbywa się to tak, zamawiający określa swoje potrzeby, a producent je spełnia - zawsze jest to wiele tysięcy metrów, w sprzedaży dzianiny na metry nigdy nie znajdzie się wystarczającej ilości kupców.
5) Prawdopodobieństwo zakupu dzianiny o parametrach oczekiwanych przez Zjakcs sprzedawanych na metry w Polsce jest bliska zeru.

Ps. Zjakcs podaje że użytkował t-shirt 10 lat, to pikuś ja dostałem w prezencie koszulkę o omawianych parametrach w połowie lat 90 - tych (ze Szwecji), użytkowałem ją ponad 20 lat do czasu paskudnego rozdarcia, gdyby nie to używałbym ją do dziś.
Avatar użytkownika
Świeżynek
1. To nie tylko tak że ja jestem sfrustrowany. Owa frustracja się pogłębia :) lawinowo. Mam wrażenie, że zagadnienie jest podobne do kremów. Są kremy za 400 zł i są cudowne i są takie za 20 i są słabe. A potem ktoś je sprawdza i się okazuje, że te za 400 wcale się nie różnią od tych za 20. To jest rynek. Mam podejrzenia, że w tym przypadku też coś mocno nie gra.

Można wejść do internetu i wpisać sobie o bawełnie najwyższej jakości. Będą różne informacje i ja znalazłem między innymi taką, że T-shirty z owej dzianiny się w zasadzie nie rozciągają, a jeśli to mało. No to wchodzę sobie dalej w internet i wpisuję sobie w google "Tshirt pima" lub "t-shirt bawełna suprima" i wyskakuje mi pełno takich. Sami zobaczcie. Nawet na allegro są. Może kit? Może. Jednak faktem jest że i H&M oferuje T-shirty z owej dzianiny i Reserved czyli marki raczej nie ekskluzywne. T-shirty za 60 zł. Szukam dalej i są blogerzy modowi, którzy robią testy T-shirtów https://kameralna.com.pl/test-t-shirtow-6-marek-3-zwyciezcow-i-2-porazki/ tak jak tutaj. 17 euro to nie 60 zł..no ale też nie 400 zł. Jakoś rynek daje radę.

Tak jak ktoś napisał. Nie znam się, ale zastanówcie się przez chwilę. Czy ja proszę o namiary na św grala? Czy ja chce zbudować teleport? Albo teleskop przez których będzie widać wszystkich kosmitów? Ja chcę tylko kawałek bawełny, czy czegoś innego na zwykłą koszulkę, która mi się nie rozwali. Nie ma tego w Polsce? lol...nie ma w Europie? Może i nie ma, ale mi się wydaje że jest. No musi być. Choć zrozumiał bym taką kwestię, że to o co proszę jest od razu zakontraktowane i nie mozna tego dostać. To rozumiem...ale gadki, że to o czym pisze jest takiej jakości, że na rynku tego nie ma, to jest chyba przesada. No błagam was...nie ma ludzi, którzy produkują t-shirty lepszej jakości? Nie ma takich podmiotów na rynku, bo wszyscy robią za 20 zł taniej. błagam....

Są może inne? Może wystarczy jakaś inna dzianina? Są bambusowe, są z konopi, są z ekologicznej bawełny czy organicznej. Są różne, ale ja się nie znam na ich właściwościach bo nie jestem materiałoznawcą.

--- Ostatnio edytowane 2019-07-13 17:37:26 przez 2jacks ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
Piszę, że zależy mi na dzianinie która się nie rozciąga, ale nie jestem ciuchowym odpowiednikiem audiofila. Nie szukam perfekcyjnej dzianiny...chodzi mi o coś co zachowa swój kształt. Niestety mam kupionych ostatnio wiele T-shirtów...w tym jeden z Danii dostałem i to jest po prostu katastrofa. Jeden zmierzony ma na dole 61 cm, a pod pachą 57, czyli po 2 praniach i kilku założeniach to jest 4 cm różnicy. Jakie ma znaczenie czy coś takiego kosztuje 30 czy 50 zł i jest tanie, skoro jest nie warte nawet 2 zł? Z pewnością jest to także kwestia uszycia, ale jak widzę opis zachwalanej dzianiny na T-shirty..idealnej itd...która w opisie ma info, że rozciąga się na szerokość i nie wiele na długość, to mam wrażenie, że są gdzieś takie, lub tak wyprodukowane że się nie rozciągną, a nawet jeśli to w zasadzie nie zauważalnie.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Coś trzeba zaryzykować. Jest ryzyko, jest zabawa, oczywiście to tak żartem napisałam. Taki żartowniś dzisiaj ze mnie. Telefon też można wykonać : ) lub maila napisać do sprzedawcy, może wysyłają próbki?

Wyszukałam takie białe dzianiny:

100% bawełna
https://dresowka.pl/pl/biala-dzianina-t-shirt-100-bawelna-t180.html

http://ztkteofilowpiramida.pl/pl/glowna/22-single-jersey-.html
http://ztkteofilowpiramida.pl/pl/glowna/786-interlock-bawelniany.html
(elastyczność nie jest wadą, o ile dzianina dobrze wraca do pierwotnego stanu sprzed rozciągnięcia, i taka cecha to dodatkowy komfort użytkowania).

http://www.amldzianiny.pl/pl/kategorie-produktow/dzianiny-jednolozyskowe - tutaj trzeba kupić całą belkę, nie wiem, jak to dokładnie wygląda od kuchni.

Tu z 5% elastanu + 95% bawełny - dzianiny z charakterystycznym wzorem - pika- pique - lacosta. Osobiście bym zadzwoniła, czy się rozciągają i jak bardzo, bo może są stabilne. (Kupiłam żółtą, niebieską i się nie rozciągają, to mi odpowiada, nie narzekam : ), a biała się rozciąga). Tylko tutaj kupowałam, w powyższych zalinkowanych miejscach jeszcze nie.
https://www.teona.pl/pl/p/880-Lacosta-dzianina-szer.2%2C00m/374
https://allegro.pl/oferta/517-lacosta-dzianina-7965613981

Przed szyciem należy dzianinę zdekatyzować, aby po szyciu już się nie kurczyła i zachowywała wymiary. I poprawnie ją skroić, ale to krawiec wie, wie też o dekatyzacji.






--- Ostatnio edytowane 2019-07-14 21:59:52 przez Fides ---

--- Ostatnio edytowane 2019-07-14 22:45:10 przez Fides ---

--- Ostatnio edytowane 2019-07-14 22:49:46 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzięki za linki. Czekam na pewne próbki, które mają być mi przesłane i ma być wśród nich między innymi dzianina bambusowa, która jest podobno dzianiną dobrej jakości. Wysłałem też kilka zapytań, ale z mailami to różnie bywa...Taka elastyczna i jednocześnie nie rozciągliwa, w tym sensie że wraca do swojego kształtu to byłaby najlepsza, ale nie jestem pewien czy coś takiego jest do końca możliwe. Bo to chyba nie tylko o jakość surowca sie rozchodzi. Czytałem, że jeśli dzianina jest dziana z długich włókien, to wtedy powinna być właśnie niezmieniająca kształtu. Ale są też różne style dziania i znalazłem taką informację że
"Splot interlokowy jest dość sztywny i dobrze zachowuje swój kształt" i tych stylów dziania jest tyle, że głowa mała.
Dziwi mnie, że hurtownicy nie zamieszczają takich informacji. No jeśli dzianina ma charakter który mi odpowiada i jest 10 zł droższa za metr od tej co nie ma...to sobię wybiorę taką jaka mi odpowiada i ją kupię. Ale jak nie ma info, to przecież nie kupię. No i te próbki nie rozwiązują problemu, bo ja mogę dzianinę ocenić w dotyku, jej grubość..ale jak się zachowuje po miesięcznym użytkowaniu i 4 praniach to już nie wiem. To jest wiedza z zakresu materiałoznawstwa. Ludzie z doświadczeniem takie rzezy mogą wiedzieć...no więc tutaj napisałem.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Są chyba takowe tkaniny i napisze tylko, że są w PL detaliści, którzy mają swoje strony na fb i tam można z nimi pogadać. Choć czasem spece od wiedzy na temat dzininy są na wakacjach i nie da się uzyskać odpowiedzi:). Z tego co się dowiedziałem to dzianina z bawełny określanej "ring spun combed cotton" powinna być nierozciągliwa i dobrej jakości. Klasa 1 czyli wszelkie biologiczno-zdrowotne sprawy na maks poziomie. Są też firmy polskie, które szyją ubrania z mitycznej już chyba supima cotton, ale informacji skąd kupują taki towar nie ujawnią:)..

To chyba tyle z mojej strony. Dzięki za pomoc

3 strony: 1 2 3 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.