Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam.

Jestem szczęśliwym posiadaczem łucznik Predom 466 maszyna już sprawna.
Coś poszylem i spodobało mi się traktuje to raczej jako zabawę niż coś poważnego i tym bardziej zarobkowego.

Borykam się z dwoma problemami problem nr. 1 jak dla mnie troszkę za szybka ale do tego powoli się przyzwyczajam dopiero zaczynam naukę nie skupiam się nad tym mocno.

Drugi problem to stopa mam 1szt. oryginalną standardowa do zygzaka.
Która niestety ma mega luzy na boki (jeszcze nie na tyle aby igła uderzyła w stopę ale część ząbków transportera nie łapie) ale w sumie szyję bez problemu lecz dla mnie to za mało obecnie przydała by mi się jeszcze stopa owerlock, patchworku, i szef kryty.

Postanowiłem dokupić dodatkowe stopy poczytałem poszperałem i naj ekonomiczniejszą opcja wydaje się kupienie zestawu 82 sztuki za 200zł od znajomych z chin, wiem że to dużo i do tych 3 rzeczy wystarczyło by kupić osobno ale nie wiem co mi się jeszcze przyda, a kupując osobno to płaci się jak za zboże za kawałek metalu i tak z chin. Większości nie wykorzystam a części nie ogarnę po co jest ale co mi tam i tak będzie taniej.

Pytanie czy ktoś testował takie zestawy, co o nich myślicie, oraz czy będą one pasować do mojej maszyny.

Przepraszam za taki długi wywód.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Witaj Kemoran, kto pyta nie błądzi:):). Dobrze że nie kupiłeś tych stopek, to są stopki typu "matic" i one nie pasują do łucznika 466 ani chyba do żadnego łucznika starego typu. Poza tym łucznik 466 szyje tylko ściegiem prostym i zygzakiem, nie ma ściegu owerlokowego więc stopka do owerloka nie przyda Ci się. Do 466 możesz sobie kupić stopkę do cerowania/pikowania, stopkę do zamków krytych, stopkę do zamków zwykłych - tzw.półstopkę, stopkę do podwijania, do marszczenia, do ściegu prostego, do przyszywania guzików. Mógłbyś co prawda zainstalować w łuczniku 466 system matic - ale jest problem bo wysoki matic jest za wysoki a niski jest za niski. Miałam do czynienia z tym problemem, dwie inne Forumowiczki również.Gdzieś na forum jest o tym mowa. Jeśli chodzi o Twój drugi problem - to trochę się dziwię że maszyna ma taką przypadłość. Stopka raczej nie powinna robić skoków na boki, jest przecież zamocowana do trzpienia który w zasadzie jest uruchamiany zawsze przez osobę szyjącą, poza tym porusza się tylko pionowo góra-dół. Może jest problem z ustawieniem szerokości zygzaka a może masz stopkę od innego typu łucznika i dlatego nie pasuje do tego trzpienia? Np. od łucznika kl.800? No już nie mam innego podejrzenia. Poczekaj na radę fachowców, ale tego zestawu stopek na razie nie kupuj.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Świeżynek
Dzięki za podpowiedź gdzieś na forum czytałem że jest za niska odpada totalnie a wysoka jest trochę za wysoka można to wyregulować trzpieniem albo troszkę zeszlifować stopę wysoka.
Posiadam umiejętności dam radę.

Z racji wieku moja stopa ma straszny luz na stworzeniu po prostu metal się wyrobił i chybocze się na boki nawet po odkręceniu z maszyny pomiędzy trzpieniem a stopa jest ruch na boki góra dół w standardzie działa.

Widziałem orginalne stopy są wiadomo mega wytrzymałe ale też strasznie drogie a ja ich nie będę katował.
Zastanawia mnie ile stóp z tego zestawu nie będzie z klucza pasować do mojej maszyny.

Z tego co mi wiadomo to owerlock to standardowa stopa z dodatkową po prostu blaszka nie pozwalająca przesuwaniu się materiał jak szyję zygzakiem a na środku stopy idzie krawędź materiału to powstaje owerlock.
Mogę się mylić jestem świeży.

Są stopy gdzie tną jeszcze materiał i to już jest typowy ubogi bo 2 nitkowy owerlock, ale one już są drogie nie na moje potrzeby.

Wydaje mi się że stopa jak stopa każda będzie działać na każdej maszynie, to tylko kawałek metalu/plastiku pytanie jak z wysokością oraz z zębami posuwu no i maszyna musi Szyc na boki w niektórych przypadkach moja nie ma wymyślnych ściegów ale na boki szyję.

Podkreślam mogę się mylić jestem świeży i nie chce wprowadzić w błąd kogoś kto dopiero w przyszłości zawita na forum.


Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Masz rację Kemonar, można to wyregulować trzpieniem i tak właśnie było u mnie zrobione. Ale wtedy nie mogłam korzystać ze stopek "starych", czyli tych mocowanych bezpośrednio na trzpień bo jest za duża odległość od stopki do transportera. Dlatego powtórnie udałam się do "pana od maszyn" by ustawił trzpień w poprzednim położeniu. Odnalazłam wątek "stopka matic" i skorzystałam z porady Fides - podpiłowałam matica by był nieco niższy i teraz mogę korzystać ze stopek matic i z tych oryginalnych jakie były dołączone do maszyny. Kemonar, stopka do ściegu owerlokowego niewiele pomoże przy zygzaku, troszkę przygładzi strzępiące się na brzegu niteczki i chyba nic więcej. Postaram się jutro wyciągnąć łucznika z szafy i spróbuję szyć brzegi tą stopką, dam znać co wyszło.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Wiem jak to będzie wyglądać :):)
Dodaje fotkę :):) stopka nie daje nam dodatkowych funkcji do maszyny do szycia tylko ułatwia szycie tym co już mamy.
Tak to wygląda na mojej maszynie.
Z tego co pamiętam to zygzak na 5, posuw na 2.
Ciężko jest pilnować środka stopy samemu zwłaszcza przy wadliwej :):(
Z odpowiednią stopą było by i szybciej i ładniej.

To daje taką obrzutke, tym się nie szyję chodzi o to aby krawędzie się nie "śiepały" potem i tak trzeba to przeszyć jeszcze raz ściegiem normalnym pół milimetra dalej, jak by był prawdziwy owerlock 4 nitkowy najlepiej jeszcze z przecinakiem to wtedy raz przejechać i po temacie ale taki sprzęt kosztuje a ja jestem amatorem.

Z chęcią zobaczę fotki twojego szycia jak i sprzętu.

I przed chwilą maszyna przestała szyć próbowałem wyregulować i chyba pogorszyłem ale jest za późno aby się bawić jak dzieci pozwolą to jutro podejmę się naprawy.
Zbierak nie łapie górnej nici jutro zrobię albo będę błagał o pomoc.
Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.


Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Kemonar, przepraszam, wybacz, pomyliłam stopkę owerlokową ze stopką do ściegu krytego :-S:-S, No i szyłam zygzakiem używając tej do ściegu krytego. Okazało się że owerlokowej nie mam, komuś sprezentowałam. A ścieg wygląda jak widać, zdjęcia niewyraźne. Znalazłam coś takiego: https://www.ceneo.pl/5110345;pla#tab=spec I naprawdę radzę Ci - powstrzymaj się z zakupem tego zestawu za 200 zł. Jak dla mnie - to jest spora kwota. A z takiej ilości stopek na pewno nie będziesz korzystał. Po drugie - nie wiesz czy te stopki będą pasowały do Twojego łucznika. A jeśli się okaże że one są przeznaczone do maszyn z chwytaczem rotacyjnym? Będziesz miał możliwość zwrotu? Po zainstalowaniu matica w moim łuczniku zaopatrzyłam się w "Zestaw stopek specjalnych do domowych maszyn do szycia - HM-10". Nie pamiętam gdzie kupiłam, ale teraz na szybko znalazłam to: https://allegro.pl/oferta/zestaw-10-stopek-lucznik-singer-arka-juki-elna-hit-6144936048 A tak w ogóle to w internecie jest cała masa ofert, możesz wybrać co Ci najbardziej odpowiada. Wiem że to też "chińszczyzna", ale przynajmniej masz możliwość kontaktu ze sprzedającym i możesz o wszystko zapytać. Ja już pozbyłam się niektórych stopek, porozdawałam. W tym konkretnym zestawie nie było stopki do dziurek na guziki - ale nie wiem czy ona pasowałaby do naszych łuczników. Napisałeś że "zbierak nie łapie górnej nici" Podejrzewam że to problem z chwytaczem. Dużo na ten temat jest na elektroda.pl, zajrzyj tam. Powodzenia.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
oto mój 466, od wieeeelu lat mój na stopce do krytego na stopce do zygzaka
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
A może kupić kilka podstawowych stopek ?

Zwykła , do wszywania zamków , do guzików , overlockowa i tyle. A resztę kasy wydać na jakieś fajne materiały , zapas różnych igieł ?

Ta zwykła stopka overlockowa różnie działa na różnych tkaninach ale generalnie szału ni ma. Do prawdziwego overlocka się nie umywa.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Świeżynek
Już poprawiłem i szyję 😁
Za dużo materiału podłożyłem i ten cały słupek z igła mi się przesunął dziwnie zrobione jest że ten słupek nie ma sfazowania pod śrubę aby uniknąć tego w przyszłości.
Ale raz na x opuszczeń nici jeszcze potrafi nie złapać, przy szwie prostym niewidoczne ale na zygzaku rzuca się w oczy.
Ale to może być jeszcze kwestia starej nici co pewnie jest starsza ode mnie.

Maszynę mam taką samą jak ty 😁
Nie wiem tylko do czego jest to pokrętło co dałem zdjęcie.
U mnie ono nie działa w sensie nie obraca się, a na siłę nie próbuję najpierw muszę zdobyć troszkę informacji do czego służy potem będę kombinował.

Z elektrody korzystałem bałem się coś napisać ale nawet mnie nie zjedli, a wręcz pomogli mi😁
Miałem niesprawny regulator.

Dodałem fotkę też maszyny która nie jest jakaś mega ale kupiona za 60zł z OLX jako niesprawna prawie cena "oryginalnej" stopki do starego łucznika.
Jeszcze nie naprawiona bo nie mam paska do niej a niestety jest on nietypowy.
Ale wygląda że wszystko jest sprawne silnik, stopa, materiał przesuwa, tnie materiał kręcąc ręcznie nic wygiętego ułamanego.
No i muszę dorobić przynajmniej prowizoryczny uchwyt na 3 nici.
Pasek z chin w PL nie mogę znaleźć.
Wtedy zobaczymy co dalej ale widać że raczej po prostu leżała ileś lat i guma z paska z racji wieku się rozpadła sprzęt za 60zł do regulacji i wymiana paska.


Co do stopek do łucznika masz rację jeszcze to przemyślę w sumie puki co i tak mam czym się bawić.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
No piękny Brylant, przyjemnej współpracy życzę. Kemonar, to pokrętło służy do opuszczenia ząbków transportera. W tej chwili pokrętło jest ustawione "na szycie", czyli ząbki są podniesione by przesuwały materiał w trakcie szycia. Jeśli przekręcisz pokrętło w lewo - biały znacznik na te kwadraciki - to ząbki pójdą w dół i będą nieczynne, nie przesuną materiału. Takie ustawienie transportera stosuje się np. do przyszywania guzików. Można też cerować, pikować "z wolnej ręki" lub haftować - czyli w trakcie szycia przesuwać materiał tak by wyszyć jakieś esy-floresy, kółeczko lub słoneczko:):). Chyba przydałaby Ci się instrukcja - mamy na forum dział z instrukcjami, wyszukaj sobie. Przycisk nad pokrętłem długości ściegu służy do szycia wstecz - wiesz o tym? A jeszcze w temacie stopek - dobrze że się wstrzymałeś, co nagle to po diable (przysłowia są mądrością, tak słyszałam). No i życzę sprawnego przywracania overloka do stanu używalności.

--- Ostatnio edytowane 2022-02-09 00:40:43 przez jakłucznik ---
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Jeśli chodzi o stopki owerlokowe w ofercie łucznika jest coś takiego. Próbowałem jej użyć i nawet dobrze szyła ale w pewnym momencie igła trafiła w kieł stopki i go wyłamała. Kupa kasy poszła do kosza a ja kupiłem owerloka.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!

2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.