Wersja do druku

37 stron: « < 8 9 10 11 12 13 14 > »

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam moi drodzy! Bardzo się cieszę z informacji o numerach igieł i nici, właśnie muszę kupić nowy komplet i nie wiedziałam, jakie. Prosiłabym jeszcze, gdyby komuś się chciało, o zebranie tych informacji o numerkach-grubościach. Tzn. jaki materiał uznajemy za cienki- od np. organzy do pościelówki? Czy pościelowa bawełna to już średnia grugość? Dalej: bawełna- creton (czy to to samo, co krepa?) to będzie grubość średnia? I teraz: jakie do tych tkanin- czyli bawełna zwykła, pościelowa (taka solidna pościelowa, nie ta przezroczysta, jak w bazarowej pościeli;)), i bawełna gruba, twarda, jak na obicia- jakie dobrać numery igieł i nici? Który rozmiar jest uniwersalny: od bawełny pościelowej do jeansów?
Aha, i jeszcze: czy materiał gruby, ale miękki (gruba bawełniana nitka o luźnym splocie) traktowa jak gruby, czy średni?

A jeszcze do Ani: czy sądzisz, że te 0.5 cm od podłogi podwinięcia w spodniach to się tyczy tylko garniturowych, czy wszystkich? Bo ja myślę, że to wysokość obcasa. Ja skracam zwykłe spodnie do połowy pięty.

Avatar użytkownika
Pogromca spamerów
ja meskie spodnie,jeansy skracam,jak facet jest bez butow i mierze dl do samej podlogi,wtedy nogawka lezy idealnie :)
a damskie tak samo do plaskich butow chyba,ze jest obcas to wtedy mierze w bucie
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ja mierzę w butach. W końcu - wszystko zależy od tego, jakie buty są ulubione albo jakie będą noszone do konkretnych spodni. Sportowe adidasopodobne czy timberlandy mają bardzo wysoką podeszwę. Tenisówkowate - bardzo płaskie. To u panów i pań. A co do spodni noszonych przez panie do butów na obcasach - to się rozumie samo przez się, że przymiarka tylko w butach, które pani zamierza nosić.

Pół centymetra wynika z mojej awersji do osuszania kałuż spodniami ;-)

Wróćmy do igieł.

Z reguły używam przeważnie 80-90. Tak bardzo się nie przejmuję różnicą jednego rozmiaru. Oczywiście, zabierając się za zdecydowanie cienkie czy zdecydowanie grube materiały zmieniam rozmiar igły.

Cienkie to szyfony, jedwabie, muśliny, organdyny i wszystkie tego rodzaju. Zobaczysz, jak dużą dziurkę zostawia igła w materiale. Cienki a dość rzadki materiał - igła ciut grubsza, cienki a gęsty - cieńsza.

Kreton to płócienko sukienkowe i bluzkowe, to nie krepa. Krepa to /chyba :oczko:/ matowy, miękko się układający, mięsisty ale niegruby materiał wełniany albo z mieszanek.

Gruby materiał - co to znaczy? Płaszczówkę o luźnym splocie szyję też średnią grubością igły. Grubych igieł używam bardzo rzadko. Do sztywnych, grubych materiałów bawełnianych /męskie spodnie/ wolę używać igieł do jeansu - są ostrzejsze i mocniejsze, lepiej przebijają materiał.
Grubą bawełnę o luźnym splocie traktowałabym jako średniej grubości materiał.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Dziękuję za informacje. O ile z tkaninami cienkimi nie mam wątpliwości, o tyle grubsze są dla mnie niejasne. Np. tkanina wełniana jak na koc, miękka, a cieńsza, ale twarda bawełna.
A jak do nich dobrać nici? Zakładając, że do solidnej bawełny powinnam użyć igły 80, jaki powinnam kupić rozmiar nici? (zamierzam używać tego samego rozmiaru u góry i na dole).
A co z quiltem, który składa się z 2 warstw bawełny i ociepliny? Czy powinnam potraktować go "z grubej rury", igłą nr 100?
Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam, jestem nawą czytelniczką forum i początkującą operatorką maszyny:), a o szyciu niestety nie mam zielonego pojęcia. Zakupiłam maszynę Łucznik Kornelia II głównie po to by samemu móc np. uszyć bieżnik, obrus itd. na większe rzeczy na pewno nie będę się porywać :). Moja maszyna szyła dobrze, jak na moje oko:)ale od pewnego czasu po zszyciu materiału, nitka na prawej stronie jest delikatnie luźna i jakby lekko po skosie, to szycie od lewej strony jest takie jak powinno być. Próbowałam regulować to napięciem nitki, ale bez efektu. Co robię źle???A i jeszcze ścieg wychodzi mi nie równy raz mam bardziej gęsty raz mniej przy tym samym ustawieniu (czy to zależy od tego z jaką siłą naciskam na pedał?). Przepraszam jeśli moje pytania są głupie, ale nie ma się kogo poradzić.

--- Ostatnio edytowane 2012-01-19 22:21:39 przez hanka ---
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Np. tkanina wełniana jak na koc, miękka, a cieńsza, ale twarda bawełna. A jak do nich dobrać nici? Zakładając, że do solidnej bawełny powinnam użyć igły 80, jaki powinnam kupić rozmiar nici? (zamierzam używać tego samego rozmiaru u góry i na dole).
Samborko, nie przejmuj się tak bardzo ;-) Troszkę za bardzo teoretyzujesz ;-)

Ja do szycia wszystkiego używam tych samych nici. Mam olbrzymią ilość szpulek /trochę zmagazynowanych przez lata, trochę - po zlikwidowania pasmanterii/. I nawet nie wiem, jaka to grubość. Ot, nici maszynowe ;-) Do szycia bluzki i płaszczyka. Jakoś nie mam i nigdy nie miałam problemów z trwałością szwów. ;-) Miała je moja młodsza, bo notorycznie wracała z przedszkola i potem szkoły z rozerwanymi w kroku spodniami. Nieraz do samego paska ;-) I nigdy nie wiedziała, jak to się stało i kiedy ;-) A tak samo szyte spodnie nosiła młodsza, tych samych nici używałam szyjąc spodnie dla siebie i męża.

I nigdy nie użyłabym mocniejszych nici - bo wracałaby nie z pękniętymi szwami, a rozerwanym przy szwie materiale. I o też warto wziąć pod uwagę.

Mam grube nici, ale tylko do wykańczania jeansów, skracając spodnie.

Oczywiście, jedwab wolałabym szyć jedwabiem, ale to wszystko ;-)

Pójdź trochę na żywioł - będzie dobrze!

A co z quiltem, który składa się z 2 warstw bawełny i ociepliny? Czy powinnam potraktować go "z grubej rury", igłą nr 100?


Grubsza igła zostawi większą dziurkę, a poza tym grubszą igłą wcale nie szyje się łatwiej. Próbuj możliwie cienką. Tzn. nie 70, ale 80 albo 90. Nie zdziwiłabym się, gdyby istniały igły do quiltingu - mocniejsze i ostrzejsze, ale niekoniecznie grube.

Poszukałam - no i tak jest ;-)

http://www.generations-quilt-patterns.com/sewing-machine-needle-guide.html

Wydaje mi się, że odchodzi się teraz od podejścia "grubszy materiał - grubsza igła, cieńszy - cieńsza". Raczej na korzyść igieł specjalnych do specjalnych zadań.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
To dlatego, że szyję właśnie ostatnią igłą, chcę kupić nowe, na zapas, a widząc Wasze tutaj rozważania o rozmiarach nici sądziłam, że to ważne. Więc nićmi zadowolę się rónież najtańszymi (chociaż u mnie akurat wyprzedaż jedwabnych, ale takich grubych, jak do ręcznego pikowania. 100% silk!).


Avatar użytkownika
Administrator
Samborko kup sobie komplet igieł - taki zestaw w którym są 1 lub 2 igły w każdej grubości (75, 80, 90, 100, 110). Albo po prostu po 2-3 igły z każdej grubości i będziesz mieć zapas.
Kup też sobie igły do dzianin (całe złote lub z żółtym paseczkiem), niebieskie do jeansu (choć jeans możesz szyć igłą grubszą np. 90-100) i 60-tki do jedwabiu.
I naprawdę nie szalej bo tak naprawdę najczęściej szyje się 75 lub 80 :) Moim zdaniem to najwygodniejsze igły, najbardziej uniwersalne. I najszybciej sie zużywają.

Nici - kupuję najczęściej z Areny bądź Amandy, 120 i są git.

Bez paniki kochana, próbuj szyć, łam te igły i ucz się na błędach.
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam,

mam pytanie: do jakich materiałów używa się igieł z czerwona końcówką? Razem z maszyną dostałam komplet igieł, dodatkowo zamawiałam jeszcze igły w dwóch różnych sklepach i nie mogę teraz dojsc, skąd je mam ,żeby to sprawdzić :(

ps od dłuższego czasu śledzę to forum i znalazłam tu wiele przydatnych informacji - dla mnie - początkującej w szyciu to bezcenne - dzięki wielkie :)

________________________________________________________
http://czasemtrzeba.com.pl/

"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się sami z siebie, albowiem będą mieć ubaw do końca:)"
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ot, co wyczytałam:

The color coding is completely different from anybody else, so a Kenmore red tip is not the same thing as a Janome red tip.

Metallic (Red Tipped) Scarfed Needle (Janome Specific): Constructed specifically for use with metallic threads, these needles feature a fine shaft and sharp point to eliminate thread breakage, an elongated eye to accommodate the thread and make threading easier. They also have a large groove to prevent the delicate threads from shredding and a specially designed scarf to prevent skipped stitches. This needle is also suitable for use with monofilament thread. These are available in size 14/90 only.

Czyli - jeśli jest to igła Janome - to prawdopodobnie igła do szycia nitką metaliczną,a jeśli Schmetz - igła do haftu, jeśli Singer - to zwykła igła do tkanin.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sewing_machine_needle

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

37 stron: « < 8 9 10 11 12 13 14 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.