Wersja do druku

2 strony: 1 2 >

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Witam ponownie. Mam takie pytanie: jak własciwie używać ściegu drabinkowego? Czy ten ścieg od razu podwija materiał pod spód? Jesli tak to jak go tnie? Przecież cięcie powinno byc pod spodem, pod zawiniętym materiałem, a część wierzchnia nie może być cięta w ogóle. Spróbowałam tego ściegu,ale albo robi się go na pojedynczej warstwie materiału, co przeciez nic nie daje, albo trzeba złożyć materiał, ale wtedy wyłączyc nóż i ciąć nożyczkami po skończeniu. Jak tego używać, powiedzcie proszę :(
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Wyćwiczyć się w szyciu tak, żeby ściegi po lewej stronie wypadały jak najbliżej brzegu podwiniętego materiału, albo przycinać brzeg po zakończeniu szycia ;-)

Szyć oczywiście bez noża ;-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Aha, myślalam, że to samo automatycznie powinno ciąć, bo w kupionych ubraniach widzę, że cięcie jest pod niteczkami. Dzięki za odpowiedź :)
Avatar użytkownika
Świeżynek
Należy robić tak jak mówi czeremcha... po prostu pilnować brzegu pod spodem i dojść do wprawy, ale z tego co wiem, to są specjalne stopki/płytki ściegowe ułatwiające szycie takim ściegiem. Nie wiem, czy dobrze kojarzę, że ścieg kryty, to właśnie drabinkowy?

Mam ścieg drabinkowy, ale właśnie szyłam tak jak wspomniała czeremcha, bo stopkę mam jedną uniwersalną. Chętnie bym się czegoś więcej dowiedziała jednak :)

--- Ostatnio edytowane 2012-01-11 14:35:15 przez Bezdomna Wioletta z Szafy ---
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ścieg drabinkowy jest ściegiem bardzo widocznym, więc nie jest krytym ;-)

Szyjąc ściegiem krytym szyjesz po lewej stronie materiału łapiąc nitki też po lewej. Dobrze zrobiony jest po prawej stronie niewidoczny. Da się go wykonać i owerlokiem, i maszyną do szycia.

Ścieg drabinkowy jest wykonywany po prawej stronie, wyłącznie owerlokiem, i po prawej stronie widać dwa równoległe szwy.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Mam jeszcze jedno pytanie: wykonałam ścieg drabinkowy na elastycznej tkaninie i niestety nie jest on elastyczny tak jak się spodziewałam. Co źle zrobiłam? Czy należy poluzować napięcie nici? jesli tak, to której? Bardzo proszę o odpowiedź.
Avatar użytkownika
Świeżynek
czeremcha wielkie dzięki :) Na Twoje rzetelne wypowiedzi zawsze można liczyć :buzki:

Ja sobie to tak przetłumaczyłam, że tkaninę do drabinkowego podwija się pod spód, więc ukryty bo nie widać jak się układa, tylko na wyczucie się szyje :rotfl:

To w takim razie nie potrafię sobie teraz krytego na overlocku wyobrazić ;)
Na zwykłej maszynie wiem jak wygląda i jak się go robi, ale na overlocku? Zabiłaś mi ćwieka :)
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
Ścieg kryty wygląda tak, że z lewej strony masz widoczne nitki, a z prawej tylko takie małe kawaleczki widać, jakbyś wbiła igłę i zaraz prawie w to samo miejsce, może pól milimetra obok znów wbiła. Takie tylko zahaczenia. Często spódnice są tak u dołu wyjańzcane.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Szyjąc ściegiem drabinkowym trzeba dopasować sobie naciągi według materiału (trzeba zrobić to niestety samemu). Ja zawsze próbuj na kawałeczkach. A jeżeli chodzi o elastyczność to ja lekko nadciągam materiał przy szyciu ale tak że samego materiału nie rozciągam ( kurcze masło maślane) ale mam nadzieję że zrozumiesz. Po prostu musisz sama popróbować.
Jeśli chodzi o szerokość podwinięcia to na każdym (chyba) overlocku są linie wyznaczające odległość. Trzeba tylko kontrolować samo podwinięcie palcami.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
u mnie w ściegu drabinkowym ,naprężenie górne to 4-5 ,
na dole 2-3 jeśli szyję przędzą elast.albo prawie zero jeśli zwykłą nicią ,
mi się to sprawdza,


2 strony: 1 2 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.