Wersja do druku

3 strony: < 1 2 3 >

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
ja też miałam ten problem :(
okazało się, że formy kroiłam z za dużego rozmiaru i wówczas przy mojej figurze, ubranie pasowało w talii i biuście, natomiast ramiona były za szerokie, pacha za głęboka i rękaw przy podnoszeniu rąk do góry i w boki ciągnął.

Jeśli pacha jest za dużo podkrojona i ramiona za szerokie, wówczas rękaw "ciągnie", popatrz na podaną przez Czeremchę fotkę, tu pacha nie jest za głęboka i rękaw jest dopasowany,

wykrój zrób o jeden, lub dwa rozmiary mniejszy (wypróbuj, który rozmiar najlepiej ci pasuje), najważniejsze jest znaleźć dla siebie odpowiedni rozmiar,
poszerz ciut formę w biuście i talii do swoich wymiarów. W wykroju o mniejszym rozmiarze pacha będzie mniej podkrojona, główka rękawa mniejsza, ramiona węższe i rękaw będzie dobrze się układał,
na formie rękawa przy podkroju pachy i na górze główki rękawa są zaznaczone punkty styczne, które muszą się zgadzać z punktami formy torsu,

przerabianie podkroju pachy i główki rękawa jest bardzo trudne, gubią się punkty styczne, główka nie pasuje do podkroju i trudno jest dopasować rękaw tak, aby dobrze się układał. Łatwiej jest poszerzyć tors. Ja tak szyję, znalazłam w końcu odpowiedni dla siebie rozmiar, ciut poszerzam formę w talii i szyte ubrania wychodzą super,

przy dużym biuście ten fason kurtki zawsze będzie źle się układał na twojej figurze, wybrałabym formę z zaszewkami, lub pionowymi cięciami z przodu,

powodzenia :)


--- Ostatnio edytowane 2012-01-23 10:22:48 przez alusia ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tak jak mówiłam ,Ania pomoże na 100% :buzki::buzki:.A przy okazji coś podpatrzeć można:hura::hura::hura::hura:
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
najważniejsze jest znaleźć dla siebie odpowiedni rozmiar,
Święte słowa!

Duży biust to dużo z przodu ;-), a duży rozmiar - to dużo wszędzie ;-)

Jeśli wybierzesz dla siebie rozmiar zgodny z obwodem biustu - to siłą rzeczy będą i za szerokie ramiona, i za szerokie plecy, i rękawy...

Każda z nas jest w stanie określić swoją sylwetkę - ktoś ma duży biust, a ktoś inny szerokie biodra.

Mając duży biust lepiej dobrać rozmiar wg obwodu bioder i modyfikować strefę przednią górną ;-) Brzmi trudno, ale trudno nie jest. Zwłaszcza, jeśli ktoś tak jak ty, Zofio, szyje wstępny model z płótna. To jest inny knyf do modeli z poziomą zaszewką, inny do cięcia francuskiego itp.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Ja mam przy okazji podobne pytanie. Dołączę je do tego wątku.
Cały czas jestem bardzo początkująca w szyciu. Umiem uszyć coś z gotowej formy, ale dopasowanie wykroju do siebie to dla mnie czarna magia.
Największy problem mam zawsze właśnie z rękawami - górą od sukienek, bluzkami.
Góra zawsze podchodzi mi do góry, tak jakbym wszyła odwrotnie rękawy (ale wszywam je niby dobrze). Poza tym zawsze mam problem z za szerokim dekoltem, nawet jeżeli w biuście jest idealnie. Czasem całe ramiona są za szerokie. W każdym razie ubrania z rękawami zawsze wychodzą mi mało wygodne, rękawy "się ciągną" i na koniec już nawet nie wiem, czy jest za szeroko, czy za wąsko.

Chciałabym sobie przygotować formę "góry" na siebie na podstawie jakiegoś gotowego wykroju. Czy mierząc papierowy wykrój, jestem w stanie stwierdzić, czy on będzie na mnie dobry?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
ja tak trochę nie na temat ,ale, gdzie się kupuje takie książki ,jak ta którą oglądamy na tym wątku ?
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
najważniejsze jest znaleźć dla siebie odpowiedni rozmiar,
Święte słowa!

Duży biust to dużo z przodu ;-), a duży rozmiar - to dużo wszędzie ;-)

Jeśli wybierzesz dla siebie rozmiar zgodny z obwodem biustu - to siłą rzeczy będą i za szerokie ramiona, i za szerokie plecy, i rękawy...

Każda z nas jest w stanie określić swoją sylwetkę - ktoś ma duży biust, a ktoś inny szerokie biodra.

Mając duży biust lepiej dobrać rozmiar wg obwodu bioder i modyfikować strefę przednią górną ;-) Brzmi trudno, ale trudno nie jest. Zwłaszcza, jeśli ktoś tak jak ty, Zofio, szyje wstępny model z płótna. To jest inny knyf do modeli z poziomą zaszewką, inny do cięcia francuskiego itp.

Ania
Aniu, teraz ja napiszę Święte słowa :)

doskonale ujęłaś w słowa, to o co właśnie mi chodziło,
aby do tego dojść do tego wniosku, żeby formę kroić z mniejszego rozmiaru, zepsułam jeden żakiecik, który pasował dla mnie w biuście i w talii, ale w reszcie: rękawy, ramiona, plecy było wszędzie za dużo,
Avatar użytkownika
Świeżynek
hej!

po pierwsze bardzo dziękuję a wszystkie wskazówki.
po drugie zrobiłam kolejną formę, bo do tego super rękawa od Ani potrzebny byl rękaw dwuczęściowy. użyłam wykroju na trencz ( ale od razu zmodyfikowałam plecy- usunęłam kontrafałdę, tak żeby były proste) użyłam mniejszego rozmiaru tak jak radziłyście, i co? jest lepiej! tzn moim zdaniem :)
rękaw się jeszcze troche ciągnie, ale zamieszczam zdjęcia i proszę powiedzcie co siądzicie swymi wprawnymi oczyma.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
wygląda na to, że lewa strona jest szersza od prawej - twojej prawej, prawa już jest zbliżona do tego jak powinno być, - masz porównanie, jak za szeroki wykrój powoduje ciągnięcie rękawa,

prawa strona jest bardziej dopasowana, ramię jest krótsze, jest węższa w biuście, nie marszczy się, główka rękawa nie opada poza ramię,
lewa strona jest jeszcze za szeroka, główka rękawa opada poza ramię, jest za szeroko w biuście i plecach - z przodu na wys. biustu marszy się

czy kroiłaś z jednej formy całą górę kurtki i rękawy, czy punkty styczne się zgadzają, na zdjęciach wygląda, tak, jakby rękaw nie pasował do podkroju pachy, główka jest za duża, oraz wygląda na, to że są przesunięte punkty styczne - rękaw źle się układa.

punkty styczne:
- jeden jest na górze główki rękawa - powinien się zgadzać z szwem ramienia
- na podkroju pachy rękawa przodu i główki rękawa - te powinny się zgadzać ze sobą,

Czy chcesz mieć marszczoną główkę rękawa, przy grubej tkaninie może cię to pogrubiać i poszerzać ramiona,

aby rękaw dobrze się układał najlepiej jest nie majstrować przy konstrukcji wykroju szerokości pleców i ramion, podkrojów pach i główek rękawa, każda zmiana powoduje to, że rękaw już inaczej się układa. Mogą to robić wytrawni krawcy i krawcowe, którzy umieją dopasować do siebie te elementy.

w torsie forma dobrze się układa, jest zaszewka pod biustem, ale czy kurtka nie będzie za wąska. Kurtka powinna być trochę szersza, aby pod spód zmieścił się sweter. Wykrój zrób z formy kurtki, tu są odpowiednio dobrane szerokości i podkroje pach, aby pod spód można było ubrać grubsze rzeczy. Oczywiście wykrój w odpowiednim dla ciebie rozmiarze do szerokości pleców i długości ramion, poszerzając formę w biuście i talii.

ciekawa jestem waszej opinii, macie dużo większe ode mnie doświadczenie w konstruowaniu odzieży,
akurat ten temat przerabiałam na sobie, z innymi konstrukcjami np. spodni mam problem, aby je dopasować,

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Zanetto:

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_0_11?url=search-alias%3Dstripbooks&field-keywords=perfect+fit&sprefix=perfect+fit%2Cstripbooks%2C296

Zofio - też mam wrażenie, że prawa strona /ta na zdjęciu widoczna jako prawa/leży lepiej. No i całość wygląda zupełnie inaczej, niż poprzednio.

Problemem wydaje mi się teraz wszycie rękawa - trochę się z tym męczysz i to widać ;-) Główka jest prawdopodobnie nieco ponaciągana i dlatego ciężko ją wszyć.

Tu powklejałam m.in. korektę rękawów ;-)

http://www.flickr.com/photos/38417157@N06/sets/72157619212740213/

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ech, gdybym miała brać wykrój z Burdy dostosowany do szerokości ramion/pleców, to chyba musiałabym celować w modele dla dzieci :D Niektóre modele w rozmiarze 34 spadają z ramion. Już pomijam fakt, że miejsca na biust nie ma.

--- Ostatnio edytowane 2012-01-26 17:42:57 przez Aire ---
________________________________________________________

3 strony: < 1 2 3 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.