Wersja do druku

2 strony: < 1 2

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Brokat - ogólne określenie jednostronnej, grubej i ciężkiej, jedwabnej lub półjedwabnej tkaniny wzorzystej, tkanej różnymi splotami, do której w tle lub wzorze została wprowadzona złota lub srebrna nić. Znany w Persji w pierwszych wiekach n.e., w Europie produkowany od XIV w. Do Polski sprowadzany od XVI w., a produkowany od XVII w. Używany na kosztowne ubiory świeckie i szaty liturgiczne. Odmianą brokatu jest altembas.
BROKAT wzorzysta tkanina jedwabna lub półjedwabna, o dowolnych splotach i fakturze, do której wątków wprowadzono nici metalowe, złote lub srebrne; używany dawniej na ubiory i obicia mebli. KAABA , Al Kaaba część Wielkiego Meczetu w Mekce; monumentalny relikwiarz, w którego wsch. narożniku znajduje się największa świętość islamu: al-Hadżar al-Aswad, czyli Czarny Kamień; z zewnątrz K. okrywa haftowana zasłona z czarnego brokatu (kiswa) zmieniana co roku; K. jest celem pielgrzymek wiernych (hadżdż), którzy obchodzą Kaabę 7 razy i całują Czarny Kamień; dziedziniec, na którym znajduje się K., otoczony jest murem z 19 bramami i 7 minaretami; data powstania K. jest nieznana; wg starej legendy arabskiej miał ją zbudować Adam 200 lat po wygnaniu z raju; po potopie K. odbudowali Abraham i Izmael, a Czarny Kamień miał przynieść archanioł Gabriel; 400 lat przed Mahometem, w III w. n.e., K. była miejscem czczonym przez plemiona arabskie; ku K. zwraca twarz muzułmanin podczas odmawianej pięciokrotnie w ciągu dnia modlitwy. ( interia )


Charmeuse, szarmeza - bardzo miękka jedwabna tkanina, stosowana na suknie, lub dzianina, stosowana na bieliznę.
Szarmeza, we włókiennictwie: cienka, miękka tkanina jedwabna stosowana do szycia sukien balowych;

Gofra - tkanina jedwabna, półjedwabna lub bawełniana, o splocie płóciennym, rypsowym lub atłasowym z wytłaczanymi (gofrowanymi) wzorami, np. kora.

Glacé - tkanina z jedwabiu naturalnego lub jedwabiu sztucznego, o różnobarwnej osnowie i wątku, stosowana na podszewki. ( one ) tkanina jedwabna, w której osnowa i wątek są różnej barwy; mieni się obu barwami (interia)

Gaza - przezroczysta tkanina wykonana z cienkiej, silnie skręconej przędzy bawełnianej, jedwabnej lub z włókien sztucznych. Gaza używana jest na firanki, zasłony, suknie itp., w celach technicznych, np. w młynarstwie do przesiewania produktów. Gaza wyjałowiona stosowana jest na środki opatrunkowe, np. bandaże. ( onet ) GAZA (inne 2) cienka, przezroczysta tkanina z bawełny, jedwabiu lub włókien sztucznych, specjalnie tkana, z krzyżującymi się po dwie lub więcej nitkami osnowy; używana na firanki i zasłony; także w młynarstwie (przy znormalizowanej wielkości oczek zw. otworami siejącymi) do przesiewania produktów przemiału zboża. ( interia )

Fular- cienka jedwabna tkanina, o splocie skośnym lub atłasowym. Ze względu na dużą miękkość fular stosowany jest na bieliznę, sukienki, szaliki itp.

Brokatela - ciężka, półjedwabna, wielowątkowa i wieloosnowowa tkanina wzorzysta, z lekko reliefowym błyszczącym wzorem tkanym splotem atłasowym na adamaszkowym tle. Używana na szaty liturgiczne, reprezentacyjne ubiory świeckie i obicia mebli. Pochodzi z Persji, w Europie produkowana od XIV w., najpierw we Włoszech. Do Polski sprowadzana od XVI w., a produkowana od XVII w.

Atłas - gładka tkanina, początkowo z jedwabiu, obecnie z różnych surowców, o jednej stronie błyszczącej, drugiej matowej, często wzorzysta, tkana tzw. splotem atłasowym. Używana do wyrobu kosztownych strojów i jako tkanina obiciowa. Znana w starożytności na Wschodzie, od VI w. używana w Bizancjum, skąd w XII w. przeszła do zachodniej Europy( w Europie wytwarzana od średniowiecza ). W Polsce wytwarzano atłas od XVII w., początkowo gł. w manufakturach w Brodach koło Lwowa i w Gdańsku. ( interia )

Adamaszek - kosztowna tkanina dwustronna, z reguły jedwabna i jednobarwna, charakteryzująca się matowym wzorem na błyszczącym tle lub odwrotnie. Różnicę tonu między wzorem i tłem uzyskiwano poprzez odmienny sposób prowadzenia splotów tkackich, przez co wywoływano kontrast światła i cienia. Adamaszek wynaleziono w Chinach w II w. p.n.e., za pośrednictwem Arabów (nazwa od miasta Damaszek w Syrii), pojawił się w Europie, gdzie był produkowany od XII w. jako tkanina na wystawne ubiory, kościelne sprzęty oraz do obijania ścian i mebli.( onet ) jednobarwna tkanina lniana, bawełniana, jedwabna lub wełnopodobna o splocie atłasowym; wzór matowy na błyszczącym tle lub odwrotnie; pochodzi ze Wschodu (nazwa od m. Damaszek); w Europie wyrabiana od XIII w.; dawn. używana na ubiory oraz obicia ścian i mebli, ob. także w bieliźniarstwie na obrusy czy bieliznę pościelową. ( interia )
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Krepdeszyna - miękka, lekka tkanina jedwabna (krepa) o splocie płóciennym, z prążkami poprzecznymi słabo zarysowanymi. Charakterystyczne jest występowanie kolejno dwóch wątków z prawym i dwóch z lewym skrętem; bywa drukowana lub jednobarwna.

Szantung - tkanina jedwabna na ubiory męskie i damskie; z charakterystycznymi zgrubieniami w wątku, ze specjalnej przędzy (półczesanej lub z kokonów podwójnych); nazwa od chińskiej prowincji Szantung.
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jsk założe podam linka można tam też zrobic słownik terminów krawieckich. Bo co takiego 'odszycie' to pojęcia nie mam, jak mi sie coś podoba to siadam i szyję, i na ogół mi wychodzi.:angel:

Już kiedyś pisałyśmy o słowniku terminów krawieckich i tam też było m. in. o odszyciu. Ale nie mogę teraz znaleźć tego wątku. Można Susanna go odnajdzie?

--- Ostatnio edytowane 2012-06-23 22:14:37 przez Manuskrypt1 ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Już kiedyś pisałyśmy o słowniku terminów krawieckich i tam też było m. in. o odszyciu. Ale nie mogę teraz znaleźć tego wątku. Można Susanna go odnajdzie?
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dzięki, Czeremcho - szkoda, że nie umieściłyscie tego od razu na Wikii krawieckiej - ta strona jest właśnie i jedynie PO TO. Nie pogniewasz się, jeśli to tam skopiuje? Już parę razy zabieram się do rozpoczęcia zbierania materiałów zwłaszcza że przydadzą mi się ćwiczenia językowe :) - a niektóre rzeczy są w językach obcych. Niestety chorowałam, więc wszystko się przeciągnęło.
A w ogóle to logujcie się tam i ruszajcie - nic to nie kosztuje, AŻ tak dużo nie ma do pisania i szukania, jeśli ktoś się zna na rzeczy. A słowniczek osobny może się przydać; nasze hobby to i tak praktyka, a gadać z ludźmi możemy na forum. Można się nie logować - tyle że komputer wypisze wtedy IP. Wciskamy wtedy klawisz 'edytuj' i po chwili nasz tekst pojawi się na stronie. Nie zapomnijcie nowych stron dodać do spisu treści - podstawowy utworzyłam na str. 2 - bo wasz artykuł trzeba będzie ' poszukiwać'.

U mnie wiele się pozmieniało - poleciałam do sklepu i kupiłam szyfon ostatnio (czerwony :D), i przy okazji gawędziłam ze sprzedawczynią - okazało się, że TEZ boi się powiedziedzieć, że TO to len np, mimo że notatka na materiale o tym mówiła. Pytam - dlaczego tak, ptzecież to chyba dobrze, klientowi zależy na informacji tego typu - dodam, że wtedy mieli w tej samej, promocyjnej cenie wiele rzeczy, zresztą i tak jak na Warszawę nie były to duże pieniądze, 'normalne' tutaj.
Ta coś zamruczała- dogadałam się, że jest teraz tak wiele mieszanych i podróbek że oni boją się,ze ich ktoś pociągnie do odpowiedzialności.:bezradny: :-S :stres: O!!!
________________________________________________________
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko bardzo nudne i czasochłonne.

2 strony: < 1 2

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.