Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witam Was,
od kilku dni śledzę wątki na forum. Dzisiaj postanowiłem zarejestrować się i prosić o radę.
Nigdy nie szyłem (i nie mogę napisać, że 'zawsze' chciałem... chcę jednak od pewnego czasu) :) Przymierzam się do zakupu pierwszej maszyny.
Zapoznałem się z podobnymi wątkami, przeczytałem odpowiedzi/komentarze, na tej podstawie rozeznałem się w cenach, producentach i modelach maszyn.

Na polu bitwy, na ten moment, są trzy modele:
Singer 4423 http://arkaagd.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=92&virtuemart_category_id=9 (cena na allegro to ok 750zł)
i elektroniczny Singer 8763 http://arkaagd.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=106&virtuemart_category_id=7 (ok 1000zł)
oraz elektroniczny Singer 7422 http://arkaagd.pl/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=99&virtuemart_category_id=7 (ok 800zł)

Wymyśliłem sobie szycie krawatów, much i poszetek (z różnych materiałów, w tym jeansu) + części garderoby + poszewki, drobiazgi do domu.

Czy możecie mi pomóc w wyborze? Różnica w cenie nie jest wielka, maszyny różnią się jednak "technologią" (nie znam fachowego określenia; Singer 4423 do tego jest najładniejsza):)

Którą maszynę wybrać biorąc pod uwagę szczęsno-nieszczęsne przyszłe krawaty - mechaniczną czy elektroniczną? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Z reguły apetyt rośnie w miarę jedzenia, Singer 4423 jest zapewne mocniejsza ( i ładna:)). Jeżeli chcesz szyć prawie profesjonalnie to można ją zamontować w blacie (ergonomia się kłania: 75 cm standardowego stołu + ok.8 cm stolika maszyny to już konkretna wysokość), ale pozostałe mają więcej ściegów za to są wolniejsze (750 ściegów na min. to czasami irytująco mało, zwłaszcza przy ściegach ozdobnych.
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
Zastanawiało mnie od razu na stronie dystrybutora dlaczego 4423 jest w kategorii "maszyny do szycia półprofesjonalne" a nie "maszyny do szycia podstawowe"... chyba już wiem, szybkość to cenna uwaga, dziękuję
Avatar użytkownika
Świeżynek
Zapomniałem zapoznać się z filmami na youtube. Właśnie nadrobiłem zaległości.
Widzę, że Singer 4423 to mocna konstrukcja - potrafi przeszyć nawet drewnianą linijkę: http://www.youtube.com/watch?v=ndjqC1icvhQ

Jakie zalety ma maszyna elektryczna (7422 czy droższa 8763) w takim razie?
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Maszyny elektroniczne mają "firmowo" ustawione ściegi: np zig-zag - długość 2,0 szerokość 5,0. Przy ściegach dekoracyjnych typu kwiatek, listki, itp. nie musisz kombinować z ustawieniami, żeby uzyskać ładny, proporcjonalny wzór. Mają zdecydowanie większy wybór ściegów dekoracyjnych (w tym przypadku po 44 w tym dwie dziurki, co akurat możesz uzyskać i na 4423, tylko trzeba się pobawić z ustawieniami). Ale takie maszyny potrafią się zbuntować w momencie kiedy nie odpowiada np. im grubość materiału, jego gęstość albo jeszcze coś innego (ostatnio mój Singer sygnalizował co 5cm zerwaną nitkę i maszyna stawała, musiałam wziąć drugą szpulkę identycznych nici, nawlec i było ok. - nie mam bladego pojęcia dlaczego tak się działo, bo nici moim zdaniem były i są w porządku).

Niestety sam musisz wybrać, co Ci bardziej odpowiada



--- Ostatnio edytowane 2012-06-08 05:53:16 przez agaaffek ---
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
Stety muszę wybrać sam:)

Skłaniam się ku 4423 - lubię proste, mocne sprzęty (do tego jest estetyczna). Z drugiej strony ściegi dekoracyjne mogą być przydatne przy krawatach, czy muchach, o których myślałem...

Czasu na zastanowienie mam trochę - wczoraj sprawdzałem ceny. Aktualnie pomieszkuję w Holandii. Na holenderskich stronach internetowych sprawdziłem ile kosztują maszyny - okazuje się, że podczas gdy w Polsce 4423 kosztuje (na allegro) ok 750zł, w Holandii przyszłoby mi zapłacić za ten model 300 euro (najczęściej pojawiająca się cena, widziałem też za 250e w jednym sklepie online).
Będę na koniec czerwca w Polsce - zamówię tam, przez co dam sobie chwilę na ostateczną decyzję.

PS Pytanie z serii Filip z konopii: gdzie można zamówić 'metki'? Interesują mnie małe metki, które wszywa się np. na krawaty.
Avatar użytkownika
Świeżynek
agaaffek, dziękuję za odpowiedź i pomoc!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Jedynym autoryzowanym przedstawicielem Singera w Polsce jest: Arka AGD
A metki możesz zrobić samemu. Przepis jest TUTAJ
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Świeżynek
Arkę AGD znam - to stamtąd są linki do modeli maszyn. W Polsce maszyny są tańsze niż w Holandii.

Za przepis na metki dziękuję. Czasem najprostsze pomysły przychodzą do głowy jako ostatnie... albo nie przychodzą wcale.

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.