Wersja do druku

5 stron: < 1 2 3 4 5 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ostatnie zdjęcię, które wkleiłeś, zrób jeszcze raz, równolegle do maszyny, tak, żeby dobrze było widać sprężynę.

--- Ostatnio edytowane 2013-02-08 22:37:04 przez Natalia_ ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Nadal czekam na lepsze zdjęcie sprężyny. :)
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Odchyl maszynę do tyłu, tak, żeby wysunęła się ze stolika, w który jest włożona. Wtedy powinienieś zobaczyć kolejną plakietkę oraz numer seryjny wybity obok. Tak jak tu: http://needlebar.org/nbwiki/index.php/File:Necchisupnovabu1.jpg
Na plakietce mogą się znajdować pomocne informacje.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Przepraszam, ale dopiero zauważyłem że jest już druga strona. Dodałem zdjęcia, o tę sprężynę chodziło?

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Sprężyna nad igłą Blaszka z informacją Wytłoczone na dnie spodu maszyny Mechanizm pod spodem
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Czeremcho, dlaczego uważasz, że nie można szyć na tej maszynie podwójną igłą? Jeżeli dobrze widzę, płytka ściegowa składa się z 2 elementów. Ta po lewej, prostokątna odsuwa się w lewo, a ta po prawej okrągła pewnie się obraca i daje możliwość używania 3 różnych rowków na transport.
Nie wiem, nie znam się, nie jestem mechanikiem... Ale wiem, że maszyny z klapką odsuwaną w bok były komentowane jako te, w których podwójną igłą szyć nie można. I rzecz nie w płytce ściegowej, a w innym ustawieniu bębenka. Prostopadłego do korpusu maszyny, a nie równoległego. Podejrzewam, że podwójna igła może uderzać w metal bębenka.

I igła pokazana na zdjęciu jest inna, niż ogólnodostępne igły do maszyn. Jedna igła jest krótsza, zapewne ma to związek z takim a nie innym położeniem bębenka. W "normalnych" podwójnych igłach obie igły są równej długości.

Płytka ściegowa też fascynująca. Nie zwróciłam na nią dotąd uwagi. Ma możliwość przestawienia na płytkę do ściegu prostego. No i musi być możliwość pozycjonowania igły, bo otworek na igłę jest w niej przesunięty w bok od centrum.

A do czego służy trzecia kombinacja na płytce? :mysli:

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Jeśli chodzi o pozycjonowanie igły to jest tu sporo ustawień. W instrukcji w części dotyczącej wzorów są 4 rzeczy które można zmienić i nazywają się kolejno: Nadel stellungs-hebel, Zickzackbreite-Hebel, Muster Regulierknopf oraz Stichlange-Regulierknopf. Nie wiem co robią pokrętła oznaczone na zdjęciu na niebiesko i fioletowo. Czerwony przełącznik zmienia pozycje igły na lewo, prawo lub środek. Zielony mechanizm ogranicza ruch igły, maksymalny zakres jest od 0 do 5, więc jeśli przesunę lewy do 1 a prawy do 3, to ograniczam zakres ruchu igły do 1-3. Na skanach instrukcji które wrzuciłem wcześniej widać przykład zmian czerwonego np. na 9b i 9d, pierwszy jest w prawo drugi jest w lewo, reszta zostaje taka sama. Przykład zielonego widać np. na 1d i 1e, pierwszy ma wartość 1, drugi 2 reszta zostaje taka sama. Domyślam się że 2 to wartość amplitudy, np. od 1 do 3.

Załączam też zdjęcia innych przełączników. Jedno jest robione od przodu, a pokrętło zmienia naprężenie sprężyny. Drugie zdjęcie jest z tyłu i tylko mogę się domyślać co te przełączniki robią.

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Sprężyna służy do regulowania docisku stopki. Należy ustalić, które pokrętło za to odpowiada. Spodziewałam się, że pokrętło będzie poniżej sprężyny i dlatego tak się domagałam zdjęcia. Tymczasem nie wykluczone, że to jest pokrętlo na klapce, którą otworzyłeś, żeby zrobić zdjęcie. Możliwość regulowania docisku stopki jest cenną funkcją. Dzięku niej można szyć kilka warstw drubego materiału jak i cardzo cienki materiał. Możesz to przetestować w ten sposób: opóść stopkę na płytkę ściegową. Ustaw maksymalny docisk stopki i spróbuj kciekiem lewej ręki podważyć stopkę do góry. Następnie powtórz to naminimalnym docisku stopki. Powinieneś poczuć różnicę w tym jak stopka stawia opór.

Obejrzyj wszyskie filmiki na youtube pośwcięcowe necchi supernova. Nie jest ich dużo i każdy Ci się trochę przyda.

Ciągle się jeszcze głowię nad właściwym ustaleniem nazwy posiadanego przez Ciebie modelu. Wg tej strony http://needlebar.org/nbwiki/index.php/Necchi masz Supernova Portable 103. Do ustalenia modelu istotny jest numer seryjny. Nie mam jeszcze pewności. Masz Supernovą Automatic bez dodatkowych literek. Nie masz też wolnego ramienia. Kolejne wersje Supernovej to Supernova Ultra i Supernova Ultra Mark II. One niewiele się różnią od Twojej maszyny. Twoja maszyna jest dość rzadka, wyprodukowano ją najprawdopodobniej w 200 000 egzemplarzy. To ma swoje wady i zalety. Trudniej o części i akcesoria do maszyn niepopularnych.

Kupienie podwójnej igły, w której każda igła ma inną długość może stanowić pewien problem.

Bystry z Ciebie chłopak, zanim minie weekend opanujesz używanie tej maszyny i mam nadzieję, że postanowisz ją zatrzymać.

Nadel stellungs-hebel to rączka do pozycjonawania igły. Czyli igła będzie z lewej, z pawej, albo po środku.
Zickzackbreite-Hebel to dźwignia/rączka do ustawiania szerokości zygzaka i pewnie do szerokości wszyskich ściegów.
Muster Regulierknopf to pokrętło wyboru ściegów. Żeby uzyskać ściegi ozdobne musisz wkładać do maszyny odpowiednie zestawy szablonów/wzorniki/Czremcha nazwała to krzywikami. Nie znam właściwej polskiej nazwy, po angielsku to się nazywa CAM.
Stichlange Regulierknopf to pokrętło ustawiające długość ściegu.



--- Ostatnio edytowane 2013-02-09 12:48:59 przez Natalia_ ---
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Pokrętło niebieskie służy do regulowania ściegów ozdobnych - czyli podejrzewam że do ustawiania gęstości zygzaka w tych ściegach, a pokrętło fioletowe - do regulacji długości ściegu. Guzik R to zapewne przycisk szycia wstecz.

Wydaje mi się, że pokrętło na drugim zdjęciu, to po lewej, służy do wyłączania /obniżania/ transportera. Po lewej stronie jest chyba rysunek cery - czyli wyłączanie transportu przydatne niegdyś głównie do cerowania, a po prawej jest rysunek prostego ściegu - czyli transporter włączony.

Duża metalowa "nakrętka" na trzecim zdjęciu to chyba regulacja docisku stopki.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Niestety muszę cię zawieźć, ale nie planuje zatrzymywać maszyny, bo mało kiedy używam nawet igły z nitką. Do tego potrzeba pasji i talentu, których do krawiectwa mi brakuje. Interesuje mnie natomiast sama maszyna i jej mechanizm, dlatego napisałem na tym forum. Szczególnie jak teraz dowiaduje się ile posiada funkcji, fajnie jakby trafiła do osoby która byłaby je w stanie wykorzystać. Z chęcią bym ją rozebrał i zobaczył jak wszystko w środku "chodzi", ale nie chciałbym nic uszkodzić. Niesamowite ile skarbów można znaleźć w starych mieszkaniach, a jeszcze czeka mnie na wiosnę porządne ogarnięcie piwnicy, ciekawe co tam znajdę.

Model to faktycznie chyba Necchi Supernova - Portable 103. Jeśli chcesz śmiało możesz dodać zdjęcia które tu wstawiłem do tej wiki (http://needlebar.org), czy jakiejkolwiek bazy danych dotyczących maszyn do szycia. Jeśli chcesz mogę wysłać zdjęcia wyższej rozdzielczości i bez znaku wodnego automatycznie dodawanego przez forum.

Tak, pokrętło z przodu u góry służy do docisku sprężyny dociskającej stopkę. Skala z przodu pokazuje aktualny stopień docisku.

--- Ostatnio edytowane 2013-02-09 13:31:11 przez NieZnamSie ---
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Zdjęcia okazały sie pomocne, niestety wynika z nich, że maszyna nie posiada możliwości szycia igłą podwójną, uniemożliwia to usytuowanie chwytacza. Aby chwytacz wahadłowy wspólpracował z podwójną iglą jego oś pracy mosi być prostopadla do osi maszyny, a w omawianej maszynie jest równoległa z osią maszyny.

ps. szkoda taką maszynę sprzedawać, nie osiągnie się ceny odpowiadającej jej wartosci. Włoskie maszyny nie są popularne, to obniża ich wartość handlową.

--- Ostatnio edytowane 2013-02-09 13:58:51 przez bogdan ---

5 stron: < 1 2 3 4 5 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.