Wersja do druku

Avatar użytkownika
Świeżynek
Witajcie! :)
Jestem tutaj nowa, przed chwilą znalazłam to forum i decydowałam się zarejestrować.
Proszę, powiedzcie mi ...od czego zacząć? jak zaprzyjaźnić się z maszyną, jak nauczyć się rozumienia i robienia wykroju?
Fascynuje mnie szycie, jednak nigdy nie miałam kogoś kto mógłby mnie nauczyć i pokazać co i jak :)
Moja mama zajmowała się skromnymi poprawkami, ale kiedy to robiła, byłam zbyt mała i zainteresowana czymś innym ;)
Wiadomo, że za miesiąc nie zacznę szyć pięknych bluzek czy spódnic, ale choćby to miało trwać dwa lata...nauczę się!
Jakieś rady? może macie jakieś książki z których korzystałyście jak same zaczynałyście?:)

pozdrawiam!

PS. proszę nie krzyczeć za zakładanie nowego wątku w nieodpowiednim miejscu, jeśli popełniłam jakąs gafę :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Zerknij tutaj:
http://ekrawiectwo.net/board/thread/62083/sekrety-dobrego-szycia-brakujace-stron/?page=1

Latea zeskanowała 'sekrety dobrego szycia' wiec warto zerknąć.
Mi bardzo pomagają filmy na Youtubie - zawsze możesz znaleźć instrukcje odnośnie danego projektu, nad którym obecnie pracujesz.
Jak utkniesz to postaramy się oczywiście pomóc jak umiemy :)

Jak zaprzyjaźnić się z maszyną? :mysli: Przeczytać instrukcję ze 2 razy i robić dokładnie to co w niej napisane :) Potrenować na skrawkach materiału linie proste, zygzak, rogi itd.

Jakbyś miała jakies pytania to pisz śmiało :)
Avatar użytkownika
Świeżynek
z maszyną jeszcze się nie zaprzyjaźniłam :( ale znalazłam Panią, która na żywo wytłumaczy mi co i jak z szyciem ;)
pytanko do Was brzmi: jak zmierzyć szerokość ramion? :|
mam dwustronną (chyba jak kazdy) miarkę/centymetr i wychodzą mi kolosalne wymiary ramion :|.....
owszem, są szerokie ale, żeby wychodziło mi 17 a z drugiej strony 43cm ?!?!?!?1 :D:D:D
nigdy nie byłam dobra w wymiarowaniu i pewnie teraaz robię jakiś błąd.

generalnie z tabelą "burdową" zgadza mi się tylko długość rękawa :)

Napewno muszę w tym wypadku zmienić wykrój, ale ...jak?

Buziaki :*
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
mam dwustronną (chyba jak kazdy) miarkę/centymetr i wychodzą mi kolosalne wymiary ramion :|.....
owszem, są szerokie ale, żeby wychodziło mi 17 a z drugiej strony 43cm ?!?!?!?1 :D:D:D
nigdy nie byłam dobra w wymiarowaniu i pewnie teraaz robię jakiś błąd.

generalnie z tabelą "burdową" zgadza mi się tylko długość rękawa :)
Nie za bardzo nadążam za tą dwustronnością miarki... :D Mierzy się tylko jedną stroną... I nieistotne, co jest po drugiej - ba, nawet czy druga strona jest w calach :D

Może mylisz szerokość ramienia /jednego/ z szerokością ramion?

Ze zdejmowaniem miary też jest mały galimatias ;-) Dwie różne osoby mierzące tego samego delikwenta mogą podać dość różne wymiary - trudno znaleźć na naszych ciałach punkty orientacyjne na zasadzie - dotąd mierzymy to, a odtąd - tamto. Mierząc czy szerokość ramienia czy szerokość pleców trzeba sobie wyznaczyć miejsce, w którym ramie się kończy. I to nie jest miejsce, w którym kończy się obrys ramienia /gdyby sylwetkę odrysowało się np. na ścianie/ :-), bo to jest już miejsce znajdujące się na ręku, a nie na korpusie ;-) Szerokość ramion mierzy się od nasady ramienia. Najwygodniej odnaleźć je na sobie wkładając pod pachę książkę i dociskając ją ramieniem. Linia idąca od książki w górę to linia pachy i na niej znajduje się nasada ramienia.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
no to już wiem w czym popełniłam błąd :D faktycznie, mierzyłam szerokość ramion w zły sposób :)
Ślicznie dziękuję za wszelkie okazane porady, a co do miarki to...zignorujmy to bo prędzej się ośmieszę niż wytłumaczę jak ona wygląda :D:D

Podpowiecie mi też coś na temat zmiany rozmiaru wykroju / jak narysować wykrój wg. własnych rozmiarów? :)

Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
to juz dziedzina kroju i pozniej modelowania, jak juz bedziesz miala wykroj podstawowy, teoria jest w ksiazkach wielu a praktyke trzeba sobie zrobic samemu, bo to nie takie hop siup.
Avatar użytkownika
Zaaklimatyzowany
no to już wiem w czym popełniłam błąd :D faktycznie, mierzyłam szerokość ramion w zły sposób :)
Ślicznie dziękuję za wszelkie okazane porady, a co do miarki to...zignorujmy to bo prędzej się ośmieszę niż wytłumaczę jak ona wygląda :D:D

Podpowiecie mi też coś na temat zmiany rozmiaru wykroju / jak narysować wykrój wg. własnych rozmiarów? :)

Pozdrawiam :)
z tego co babcia zawsze mówi dla szczupłych osób szerokość ramiom to zwykle ok 37cm, ale może to akurat taki zbieg okoliczności, bo ja też zazwyczaj szyje na taką szerokość. Wykrój z Burdy jest fajny, ale trzeba zawsze sprawdzać jaki ma faktyczny wymiar w cm, bo często ich 40 to ta naprawdę 42 a nawet 44 (!). Własny wykrój najlepiej robić z ubrania które jest na nas dobre (w moim wątku "nasze dzieła") szyłem bluzę dla siebie z innej. Położyłem na płasko na stole pomierzyłem i mniej więcej odbiłem na papierze.

takie moje prywatne przemyślenia ;) najważniejsze jest żeby się nie zniechęcać od razu, jak coś nie wyjdzie to trudno, trzeba iść dalej i się nie przejmować :)
________________________________________________________
http://envyandcharm.blogspot.com/ - moje podrygi prawie na poważnie

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.