Wersja do druku

6 stron: < 1 2 3 4 5 6 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Widzę, że masz stopkę do obrzucania - tzw. owerlokową. Ta stopka służy do obrzucania brzegu, aby się nie strzępił i działa z zygzakiem (ściegiem owerlokowym).
Może chciałaś podwijać brzeg?
Avatar użytkownika
Świeżynek
Tak, ma obrzucac nie podwijac. Tylko, ze u mnie nie robi tego prawidłowo co widac na załżczonch zdjęciach
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Maszynę ustawiasz na zygzak i wychodzi ścieg prosty?

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
zagadka
Avatar użytkownika
Świeżynek
no właśnie tak :( dla przykładu na zdjeciu jest scieg na srodku materiału przy tych samych ustawiniach co na krawędzi. Tam szyje zygzakiem. Zastanawiałam się, czy może ja źle materiał podsuwam pod stopke jak chce obrzucić brzeg, no ale chyba jest ok.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wiewioro,
Dzisiaj sytuacja jest taka sama, jak wczoraj, czy nadal używając tej stopki owerlokowej i zygzaka nie udaje się obrzucić brzegu?
Avatar użytkownika
Świeżynek
Niestety tak, to co wychodzi przy obrzucie to jakaś masakra (tylko się nie śmiejscie :) )

Ustawione mam zygzak na 5. Na całym materiale szyje zygzakem
Czy wychodzenie czerwonej nitki [dolna] na pierwszym ściegu oznacza, ze górna jest za mocno naprężona?

Olga

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
opis1
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
O, jest o wiele lepiej, niż wczoraj, przynajmniej jakiś zygzak jest widoczny.

Prawidłowo wnioskujesz: czerwona nitka może pojawiać się na wierzchu, ponieważ górna jest za mocno naprężona (ciągnie ją na wierzch). Może być też tak, że naprężenie na bębenku jest za słabe. Ale może nie wszystko na raz. Na razie zmniejsz naprężenie górnej nitki przy opuszczonej stopce.

Spróbuj wymienić igłę na całkowicie nową - ciekawe co się wydarzy.



--- Ostatnio edytowane 2015-10-20 17:58:13 przez Fides ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Na początku szycia przytrzymuj obie nitki za stopką.

(Na pewno czerwona nitka jest dzisiaj na dole w bębenku?)

Co można jeszcze sprawdzić?
Czy chwytacz i jego okolice są czyste, bez nitek, kłaczków, pyłu.
Czy nawinięcie nitki na szpuleczkę nie jest za luźne.
Czy górna nitka jest poprowadzona prawidłowo przez naprężacz (przy nawlekaniu maszyny stopka jest w górze, do szycia na dole), tak, jak tutaj:
http://ekrawiectwo.net/site_media/media/images/2961/19500.JPG.800x600_q85.jpg



--- Ostatnio edytowane 2015-10-20 22:19:01 przez Fides ---

--- Ostatnio edytowane 2015-10-20 22:32:35 przez Fides ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Gdy szyjesz używając stopki owerlokowej - górna nitka jest przekładana nad poprzecznym przęsełkiem stopki - i zużywa się jej znacznie więcej niż szyjąc zwykłą stopką. Jeśli górna nitka jest za mocno naprężona - maszyna nie jest w stanie podać jej więcej, nitka jest mocno napięta i chwytacz nie jest w stanie jej złapać, żeby zawiązać ścieg. Dlatego ściegi są przepuszczane i wygląda jakby maszyna szyła prosto.

Najprawdopodobniej oprócz tego masz za luźno ustawione naprężenie w bębenku - bo nie widać ściągania materiału, które byłoby charakterystyczne, gdyby problem był tylko z górną nitką. Jeśli masz maszynę z chwytaczem wahadłowym /wyjmowany bębenek/ - to łatwo możesz zrobić test naprężenia dolnej nitki.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
pobawiłam się naprężeniem nitek i już się ucieszylam, bo wyszedł prawidłowy ścieg ale nitki były dość lużne po obu stronach, po czym następne szycie i przepuszczanie.

Chyba czeka mnie wizyta z maszyną u babci ;)

Olga

6 stron: < 1 2 3 4 5 6 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.