Wersja do druku

3 strony: 1 2 3 >

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Szukałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania i znalazłam tu tyle dobrego! Ale potrzebuję pomocy jeszcze w kilku sprawach. Jeśli to już było, błagam, wybaczcie mi, nie znalazłam.

Wszystkiego co umiem nauczyłam się sama z instrukcji i z forów. Bardzo proszę, poradźcie świeżynce w kilku sprawach:

(Mam maszynę Janome 525s)

1. Kiedy naskładam wiele, wiele warstw, maszyna stoi w miejscu lub ledwo jedzie i u góry robi ładny ścieg a pod spodem robi się wielka pętla, kłaki albo nić się zrywa. Nie wiem jak podwyższyć stopkę (myślę, że to rozwiąże problem). W instrukcji ni widu ni słychu o tym.
Czy do wielu warstw użyć mocniejszej i grubszej igły czy lepiej zaryzykować złamanie igły i dać cieńszą ale której łatwiej chyba będzie przebić warstwy?

2. Wszywam suwaki rozdzielcze. Na początku i na końcu mam męczarnię - na początku maszyna stoi, nie popycha zamka a na końcu stopka (taka do wszywania suwaków) zahacza o kostkę i muszę zjechać ze ściegiem i to wygląda nieładnie. Czy stopka, którą mam jest ok do zamków rozdzielczych czy są na rynku inne do krytych a inne do kostkowych?

3. Co robię nie tak kiedy maszyna chrobocze? Tak jakby plastik latał jakiś za każdym podskokiem igły do góry.

4. Co to takiego - takie malutkie filcowe kółeczko identyczne jak szpulka do dolnej nici? Kiedy się ją zakłada? (podejrzewam, że zakłada się ją pod szpuleczkę?)

5. Czy jest jakiś sposób na szycie igłą podwójną? (nić się rwie lub szyje nierówno)

Pewnie będę miała jeszcze inne pytania i będę super super wdzięczna za odpowiedzi.
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
1. Kiedy naskładam wiele, wiele warstw, maszyna stoi w miejscu lub ledwo jedzie i u góry robi ładny ścieg a pod spodem robi się wielka pętla, kłaki albo nić się zrywa. Nie wiem jak podwyższyć stopkę (myślę, że to rozwiąże problem). W instrukcji ni widu ni słychu o tym.
Czy do wielu warstw użyć mocniejszej i grubszej igły czy lepiej zaryzykować złamanie igły i dać cieńszą ale której łatwiej chyba będzie przebić warstwy?
To zupełnie normalne. Stopki nie podwyższysz - jedno, co możesz zrobić, to spróbować szycia ze stopka do transportu grubych materiałów, ale jeśli warstwy są za grube - to i to nie pomoże.

Co do igły - ja spróbowałabym igły do jeansu - ale to niewiele pomoże w przypadku, o którym piszesz. Zerknij do instrukcji, a tam na pewno będzie stało, że maszyna do użytku domowego służy do szycia cienkich i średnio grubych materiałów. Do szycia bardzo wielu albo "tylko" bardzo grubych warstw służą maszyny do krawiectwa ciężkiego.

W maszynie do szycia ruch igielnicy /części, w której jest osadzona igła/ jest skorelowana z ruchem bębenka, który łapie górna nić i wiąże ją z dolną. Ruch igielnicy do góry naciąga nić. Jeśli tych warstw jest za dużo - nic nie zagra jak należy...

2. Wszywam suwaki rozdzielcze. Na początku i na końcu mam męczarnię - na początku maszyna stoi, nie popycha zamka a na końcu stopka (taka do wszywania suwaków) zahacza o kostkę i muszę zjechać ze ściegiem i to wygląda nieładnie. Czy stopka, którą mam jest ok do zamków rozdzielczych czy są na rynku inne do krytych a inne do kostkowych?


Nie ma stopek osobnych do różnych zamków. Tylko stopki do zamków krytych i zwykłe stopki - do pozostałych, w tym kostkowych. Może wszywaj zamek ciut dalej od ząbków? Cóż, ja radzę sobie powolutku szyjąc, kręcąc kołem, jeśli jest wyjątkowo ciężko. Ale dobra igła radzi sobie z przebiciem plastikowego zakończenia zamka.

3. Co robię nie tak kiedy maszyna chrobocze? Tak jakby plastik latał jakiś za każdym podskokiem igły do góry.


Prawdopodobnie jest jakiś kłak w bębenku. Kiedy maszyna chrobocze, może oznaczać, że wydaje ostatnie tchnienia i wtedy musisz uważać...

4. Co to takiego - takie malutkie filcowe kółeczko identyczne jak szpulka do dolnej nici? Kiedy się ją zakłada? (podejrzewam, że zakłada się ją pod szpuleczkę?)


Dobrze podejrzewasz.

5. Czy jest jakiś sposób na szycie igłą podwójną? (nić się rwie lub szyje nierówno)


Na pewno wolniej niż pojedynczą, poza tym - najpierw załóż jedną nitkę, a potem drugą. Nie zakładaj obu nici na raz.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Aniu, jak ja Ci się odwdzięczę?! Bardzo dziękuję!

Cóż, nie przypuszczałam, że będę takie rzeczy szyła, może i kupiłabym inną maszynę, do ciężkich zadań. Już szukam stopek do transportu grubych materiałów.

Ostatnie tchnienia? O nie!, ona ma rok :-) Przypuszczam, że ją nadwyrężam bo chrobocze właśnie przy tych wielu warstwach.

A to kółeczko filcowe powinno siedzieć pod tą szpuleczką cały czas?

Igłą podwójną chyba dobrze szyję (powoli) i zakładam osobno nici. Może to też kwestia materiału bo jedyne na czym szyłam nią to dżersej.

Jeszcze raz dziękuję mistrzu :-)
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
(Mam maszynę Janome 525s)
1. Kiedy naskładam wiele, wiele warstw, maszyna stoi w miejscu lub ledwo jedzie i u góry robi ładny ścieg a pod spodem robi się wielka pętla, kłaki albo nić się zrywa. Nie wiem jak podwyższyć stopkę (myślę, że to rozwiąże problem). W instrukcji ni widu ni słychu o tym.
Czy do wielu warstw użyć mocniejszej i grubszej igły czy lepiej zaryzykować złamanie igły i dać cieńszą ale której łatwiej chyba będzie przebić warstwy?

Problem niestety częściowo leży w samej maszynie: to jest model do szycia delikatnych tkanin; on jakby z założenia nie jest przeznaczony do radzenia sobie z grubszymi tkaninami, albo z wieloma warstwami. Możesz próbować używać stopkę z górnym transportem -ale nie wiem, czy to coś pomoże (a sama stopka jest droga...). Po prostu silnik, i układ przesuwania materiału nie są niestety przystosowane do tego typu prac.
Ale nie wszystko tak źle wygląda:
moja rada byłaby taka-próbować bardzo, bardzo powoli szyć ręcznie (tj. przekręcając koło ręcznie) a jednocześnie leciutko popychając tkaninę w stronę igły. Wymaga to pewnej koordynacji, ale powinno pomóc -czasami jest tak, że jak maszyna zacznie szyć, to potem jest jej łatwiej poradzić sobie z dalszą pracą.
Ważne:igła dobrej jakości, i ostra. Jeśli już szyjesz -trudny w obróbce materiał- to musisz maksymalnie ułatwić maszynie pracę.
Nici -teoretycznie zależą od rodzaju materiału; poliestrowe - o różnych grubościach są najbardziej uniwersalne tj. mają sprężystość która jest Ci tu bardzo potrzebna.
Jeszcze jedno: sprawdź proszę jak jest nawinięta nić zarówno na bębenku jak i na szpuli? Czy równo? Czy nie ma luzów? To też jest ważne.
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
A to kółeczko filcowe powinno siedzieć pod tą szpuleczką cały czas?
Oj, z tymi szpuleczkami... Te, które są nawijane krzyżowo obracają się w trakcie szycia. A może pokręciłam? W każdym razie - filcowe kółeczko pomaga szpulce się obracać i powinno być do takich szpulek zakładane.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
potem jest jej łatwiej poradzić sobie z dalszą pracą.
Ważne:igła dobrej jakości, i ostra. Jeśli już szyjesz -trudny w obróbce materiał- to musisz maksymalnie ułatwić maszynie pracę.
Masz rację, właśnie tak jest. Ja przebrnę przez początek, potem idzie lepiej.

Dziękuję Wam za porady, za poświęcenie czasu! Bardzo dziękuję
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Stały Bywalec
A to kółeczko filcowe powinno siedzieć pod tą szpuleczką cały czas?
Oj, z tymi szpuleczkami... Te, które są nawijane krzyżowo obracają się w trakcie szycia. A może pokręciłam? W każdym razie - filcowe kółeczko pomaga szpulce się obracać i powinno być do takich szpulek zakładane.

Ania

Po prostu założę i sprawdzę jak maszyna będzie pracowała.
Wczoraj spędziłam pół godziny na poszukiwaniu stopki do grubych tkanin i nie znalazłam nic... Potem mały się obudził. W moim sklepie tego nie ma. Macie coś pod ręką? Jakiś link?
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
http://pl.strima.com/eti-503-stopka-z-gornym-transportem/item/710123/

To nie jedyny sprzedawca, możesz poszukać innego ;-) W każdym razie o taką stopkę chodzi ;-)

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stały Bywalec
Świetnie Ania, dzięki. Nie domyśliłam się, że to stopka z górnym transportem.
I co, wtedy tkanina się transportuje normalnie z dołu od maszyny plus z góry od stopki?

Kurczę, droga trochę ale w sumie jeszcze nic nie inwestowałam w maszynę. Kupiłam sobie stopkę z rolką do szycia materiału PUL a okazało się, że zwykła stopka jest do tego ok i ta stopka leży. Ale może ta z górnym transportem jest bardziej praktyczna?
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Bo ma dodatkowe ząbki ciągnące materiał od góry.

A stopka z rolką ma cokolwiek inne zastosowanie. Do materiałów przyklejających się do stopki i przez to źle transportowanych. Podciąga materiał z przodu.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

3 strony: 1 2 3 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.