Wersja do druku

3 strony: < 1 2 3 >

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Chodzi mi glownie o to zeby zrozumiec dlaczego zydzi mieli, lub moze i caly czas maja zakaz mieszania dwojakiej tkaniny, nie tylko Lnu i Welny, a chyba wgl mogli chodzic tylko w 100% szatach? :)
--- Ostatnio edytowane 2012-05-06 08:32:12 przez Dawidek990 ---
Hm...tak zupełnie poważnie: to forum, to chyba nie jest najlepsze miejsce żebyś dostał wiążącą odpowiedź.
My zajmujemy się krawiectwem, zgoda. Ale Tobie chodzi bardziej o zakazy/nakazy religijne; a tu kompetentny chyba byłby tylko rabin, lub ktoś, kto się tym zajmuje zawodowo. Tzn. zajmuje się nie szyciem (tak jak my); ale właśnie dopuszczeniem pewnych tkanin jako odpowiednie (lub nie); ze wzgl. na nakazy/zakazy wynikające z religii.
Niezależnie od tego, jak rozumiemy te nakazy, to inaczej sprawa wygląda z punktu widzenia czysto praktycznego- a inaczej jeśli weźmiesz pod uwagę nakaz religijny.
Przykład:
koszula (męska) z lnu będzie na pewno b. wygodna w noszeniu; przewiewna "lepsza" tak jak to -na samym początku- określiłeś.
Ale praktycznie: będzie "koszmarna" -po chwili od włożenia zacznie się gnieść, po całym dniu noszenia -będzie wyglądać >jak psu z gardła<.

Jaką decyzję podejmiesz? Wygody - bo to właśnie ze wzgl. na wygodę noszenia, prania, prasowania -stworzono mieszanki; czy
czy zachowania nakazu religijnego -tkaniny w 100% naturalnej?
Teraz rozumiesz o co mi chodzi?

My możemy -tak mi się wydaje -kompetentnie wypowiadać się n/t wygody, praktyki, czy przydatności tkanin; ale NIE możemy raczej nic powiedzieć n/t ich dopuszczalności w/g nakazów religijnych. Po prostu wykracza to poza zakres tematyki forum (takie przynajmniej jest moje osobiste zdanie).

P.S. Żydzi - z dużej litery, tak jak Polacy, Włosi etc. to jest nazwa własna.

--- Ostatnio edytowane 2012-05-06 09:15:11 przez amatorskieSzycie ---
________________________________________________________
pozdrawiam,
Anna

Avatar użytkownika
Świeżynek
Tak, dlatego pytanie brzmi jakie dzisiaj sa minusy szycia lub noszenia mieszanek, lub jakie mogly byc kiedys, a ew sam jakos mogę wymyślić jaki mogl byc teoretycznie powod nadany przez Boga w ST.

--- Ostatnio edytowane 2012-05-06 14:04:22 przez Dawidek990 ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tak, dlatego pytanie brzmi jakie dzisiaj sa minusy szycia lub noszenia mieszanek, lub jakie mogly byc kiedys, a ew sam jakos mogę wymyślić jaki mogl byc teoretycznie powod nadany przez Boga w ST.

--- Ostatnio edytowane 2012-05-06 14:04:22 przez Dawidek990 ---
Możesz.Mnie też to ciekawi.Biblia nie jest mi obca.
Sprawa dyskusji na tematy odzienia zawsze są tutaj na miejscu.Jeśli ktoś coś wie ,chętnie posłucham coś w tym temacie.
Jezeli komuś nie pasuje ten temat w tej kategori,zawsze można go przenieść do misz masz.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
ew sam jakos mogę wymyślić jaki mogl byc teoretycznie powod nadany przez Boga w ST.
Lub przez autora /autorów/ Biblii.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Wiesz, moze jestem malo obeznany ale jaki zwiazek mialo to ze nie dalo sie tego wygotowac (w przypadku gdyby szata w tamtych czasasch byla np. miesznka Lnu i Welny?) i jeszcze jakie mialo to znaczenie w przypadku trądu?
Ogolnie nie wiem jakie mieli wtedy metody prania szat, ale nie wiem czy robili to w gotujacej sie wodzie jesli chodzi Ci o to.
Kiedyś przygotowanie tkaniny i uszycie z niej ubrania było bardzo czasochłonne - nici, tkaniny i ubrania były przędzone, tkane i szyte ręcznie. Na porządku dziennym było, że jedna osoba miała jeden zestaw ubrań... dosłownie, wszystkie ubrania, które miała, nosiła na sobie. W przypadku epidemii jakiejś choroby, rzeczy były dezynfekowane przez gotowanie. To i palenie ubrań (opisy epidemii dżumy!) były jedynymi znanymi sposobami na pozbycie się zarazków. Wełna i jedwab kurczą się podczas gotowania a ubrania z nich uszyte tracą fason. Sam len można wygotować i w ten sposób wydezynfekować, samą wełnę właściwie też można, bo skurczy się w miarę równomiernie (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę... ze zgrozą ;-) przeczytałam parę tygodni temu w WO o tym, że Maldoror ugotował kaszmirową marynarkę). Mieszanka len + wełna skurczy się w nieprzewidywalny sposób i nie będzie nadawała się do noszenia.
Avatar użytkownika
Świeżynek
ew sam jakos mogę wymyślić jaki mogl byc teoretycznie powod nadany przez Boga w ST.
Lub przez autora /autorów/ Biblii.

Ania
Autorem jest Bóg :)
To wiedzą dobrze nawet naukowcy, poniekąd... powstało już kilka filmów i rożne artykuły co jakiś czas pojawiają się w internecie, które próbują wytłumaczyć w jaki sposób powstawały plagi Egipskie, albo jak Mojżesz przeprowadził lud przez Morze czerwone.
Naukowcy nie zajmowali by się udowodnieniem "jak latał Piotruś Pan" bo widza dobrze ze to bajka.
To co napisane jest w Tanach(Starym Testamencie0 to po pierwsze jest Historia narodu Izraelskiego, i oni to maja po prostu wpisane w Historie Narodową, dwa, istnieje cala masa właśnie dowodów i innych źródeł Historycznych tego wszystkiego co się działo w tamtejszych czasach.
Nie trzeba być wierzącym żeby wierzyć w to co działo się, przynajmniej w Ks. Mojżeszowych.
Jednak wytłumaczenia naukowców są baardzo słabe, nie raz śmieszne, i mnie dodaje to wiary właśnie ze tak naprawdę sami udowadniają istnienie Boga jak dla mnie.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Sorry, ale... Eeee tam...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Nie masz za co przepraszac jesli swoja odpowiedz umiesz uzasadnic, jednak wiekszosc Polakow ma to do siebie ze zaprzeczaja a nie umieja wyjasnic czemu, wiec goloswonosc mnie nie interesuje, wkoncu rozmawiamy z doroslymi osobami.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Nie będę nic uzasadniać ani tłumaczyć. Obcej osobie? Z jakiej racji? A przyjaciołom to dopiero nic nie muszę uzasadniać, bo tego ode mnie nie wymagają.

Ale to jest forum o szyciu, nie o wierze. Coś ci się odbiorcy pomylili.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
Nie będę nic uzasadniać ani tłumaczyć. Obcej osobie? Z jakiej racji? A przyjaciołom to dopiero nic nie muszę uzasadniać, bo tego ode mnie nie wymagają.

Ale to jest forum o szyciu, nie o wierze. Coś ci się odbiorcy pomylili.

Ania
Wiesz mysle ze trzeba byc własnie za wlasne slowa odpowiedzialnym, i właśnie u obcych osób starał bym sie wyjsc na kogos kto wie co mowi, niz u przyjaciol ktorzy wiedza ze jestem osobą mądrą i nie mowie niczego jak dziecko "bo nie i juz" tylko jak dorosly, potrafie uzasadnic to co mowie i mysle.

Wiem ze jest to forum o szyciu, trzeba bylo nie zaczynac wtakim razie ze swoimi watpliowsciami, to nie bylo by tematu wiary.

--- Ostatnio edytowane 2012-05-07 20:00:23 przez Dawidek990 ---

3 strony: < 1 2 3 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.