Wersja do druku

3 strony: < 1 2 3

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ja nie mam wątpliwości. Mam swoje zdanie. I jest to moja ostatnia wypowiedź w tym temacie, choćbyś nie wiadomo jak mnie zaczepiał i prowokował.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
ew sam jakos mogę wymyślić jaki mogl byc teoretycznie powod nadany przez Boga w ST.
Lub przez autora /autorów/ Biblii.

Ania
Autorem jest Bóg :)
To wiedzą dobrze nawet naukowcy, poniekąd... powstało już kilka filmów i rożne artykuły co jakiś czas pojawiają się w internecie, które próbują wytłumaczyć w jaki sposób powstawały plagi Egipskie, albo jak Mojżesz przeprowadził lud przez Morze czerwone.
Naukowcy nie zajmowali by się udowodnieniem "jak latał Piotruś Pan" bo widza dobrze ze to bajka.
To co napisane jest w Tanach(Starym Testamencie0 to po pierwsze jest Historia narodu Izraelskiego, i oni to maja po prostu wpisane w Historie Narodową, dwa, istnieje cala masa właśnie dowodów i innych źródeł Historycznych tego wszystkiego co się działo w tamtejszych czasach.
Nie trzeba być wierzącym żeby wierzyć w to co działo się, przynajmniej w Ks. Mojżeszowych.
Jednak wytłumaczenia naukowców są baardzo słabe, nie raz śmieszne, i mnie dodaje to wiary właśnie ze tak naprawdę sami udowadniają istnienie Boga jak dla mnie.
Masz rację.Nie trzeba być wierzącym ,żeby poznać historię tak zagadkowego narodu jakim są Izraelici.
Nie ulega wątpliwości,że jest to wielkim niezrozumiałym cudem dla wszystkich,ich przetrwanie.17 stuleci rozproszeni po świecie przetrwali i przetrwał również ich język.Tego nie da sie zamknąć w paru słowach,"ech,tam".

Pisz DAwidku.Już napisałam,ze można ten wątek przenieść na "misz masz".Mnie to akurat interesuje.Interesuje mnie bardzo prawo Izraelskie zawarte w księgach Mojzeszowych.Myślę,ze gdyby świat chociaż w części trzymał sie tego prawa to nie było by tak jak jest.Każdy kradnie do swojej kieszeni.

Jesteśmy narodem wierzącym,ponoć w 95%,walczymy aby krzyz był wszedzie gdzie tylko można go zawiesić,ale powiedzieć coś na temat Biblii to już przestępstwo i nie wiemy kto jest autorem Biblii.
Czyżby lepiej było zamieszczać na tym forum głupie kawały?Czy np o wycieczkach,które zaliczyliśmy?Jakoś nikomu to nie przeszkadza.Dlaczego więc przeszkadza pytanie o mieszankach tkanin pochodzacych ze starożytności.

Pisz Dawidku ja posłucham o tych mieszankach tkanin.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Wiesz jesli chodzi o tkaniny to jak widac powody mogly byc, i grumble podala dosyc dobre, mysle ze mogly byc tez inne,jesli masz pytania co do innych przykazan ST, lub nawet jakiejs kwesti z NT, to pytaj smialo, odpowiem na wszystkie :)

Najbardziej zastanawial mnie wlasnie glownie ten temat, ogolnie jesli chodzi o ST znam go dosyc dobrze jak tez NT(ten troche lepiej :) i wiem mniej wiecej jak wiazą sie te wszystkie rzeczy w nich wyimieniane i jest naprawde wiele z nich niesamowite jak czyta sie w dzisiejszych czasach.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Wiesz jesli chodzi o tkaniny to jak widac powody mogly byc, i grumble podala dosyc dobre, mysle ze mogly byc tez inne,jesli masz pytania co do innych przykazan ST, lub nawet jakiejs kwesti z NT, to pytaj smialo, odpowiem na wszystkie :)

Najbardziej zastanawial mnie wlasnie glownie ten temat, ogolnie jesli chodzi o ST znam go dosyc dobrze jak tez NT(ten troche lepiej :) i wiem mniej wiecej jak wiazą sie te wszystkie rzeczy w nich wyimieniane i jest naprawde wiele z nich niesamowite jak czyta sie w dzisiejszych czasach.
o

Dawidku.Jeżeli mówisz ,że odpowiesz na wszystkie pytania.
To.... Ja mam pytanie dotyczące Biblii,Ale żeby nie zasmiecać tego forum,to nie będe pytać o nic co jest związane z wiarą.

Zadam Ci pytanie może trochę związane z forum.

Zauważyłam,że Biblia nie jest tylko o zasadach wiary.Spotkałam w niej taką księgę,dokładnie księgę ESTERY w ST.
Nie ma tam żadnej wzmianki o Bogu.Dla mnie jest to raczej księga polityczna może.
Zafascynowała mnie historia Estery,która zanim dostała się na stanowisko królowej była wczesniej dosyć długo starannie pielęgnowana ,używano tam wspaniałych kosmetyków.Była odpowiednio ubierana na spotkanie z królem.itp.

Mógłbyś coś na ten temat ,tych ubiorów i kosmetyków.W ogóle jaki cel spełnia ta księga,że jest w podstawowym kanonie biblijnym?
Avatar użytkownika
Świeżynek
No niestety nie wiem czy wgl ktos ma jakies bardziejsz szczegolowe informacje w jaki sposob mogla ubierac sie Estera, Księga Estery została najprawdopodobniej spisana pomiędzy 460 a 350 r. przed Chr. wiec mozna jedynie pewnie w jakis zrodlach historycznych sprawdzic w jaki sposob ubierala sie wtedy krolowa.

Ogolnie malo znaczące jest to w jaki sposób się ubierała, bardziej znaczące jest to jakie znaczenie ma właśnie cała księga.

W Izraelu jest 6 głównych świąt jakie sie obchodzi, najwazniejszym jest Pesach (czyli Pascha) ktora dotyczy rowniez chrzescijan jako ze na pesach zawsze zabijalo sie baranka czystego przy kazdym sederze(kolacji), a Chrystus byl tym barankiem paschalnym i zabity zostal wlasnie w Pesach 14 nisan.
Kolejne święta to Rosz Haszana (nowy rok, święto trąb)
Sukkot Święto Namiotów
Szawuot – święto tygodni, pamiątka przekazania przez Boga Mojżeszowi przykazań na górze Synaj.
Te 4 święta zostaly nadane przez Boga.
Dodatkowe dwa świeta Żydzi ustalili sami.
Pierwsze to Święto Świateł Chanukka- Upamiętnia on wydarzenia jakie nastąpiły po zbezczeszczeniu Świątyni Jerozolimskiej, kiedy to w cudowny sposób jako jedyny, jeden dzbanuszek oliwy płonął przez wszystkie osiem dni uroczystości ponownego wyświęcenia Świątyni.
I właśnie Purim które jest zawarte w ks. Estery.
Głównym przesłaniem Księgi Estery jest przedstawienie opatrzności Bożej, w szczególności w odniesieniu do wybranego ludu Bożego, Izraela.
Estera była żydówką, i ocaliła żydów, a było to wcześniej zapowiedziane przez Boga w roznych księgach że Bog będzie im błogosławil i wyzwoli ich od wrogów, a jako że Żydzi obchodza to święto do dziś, i jest to bardzo ważne święto i zawsze właśnie w to świeto odczytują księgę Estery, to byl powod dla ktorego księga Estery zostala dodana do kanonu Tanach (Starego Testamentu)

--- Ostatnio edytowane 2012-05-09 18:14:33 przez Dawidek990 ---
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Dział w którym wystąpiła powyższa dyskusja przewidziany jest do rozwiązywania problemów występujących w trakcie szycia. Na każdym forum do dobrego tonu należy zamieszczanie postów w przewidzianych dla danych tematow działach. Mam prośbę do dyskutantów przedmiotowego tematu o przeczytanie pkt 4 regulaminu forum i nie czekając na interwencję Admina przeniesienie dyskusji do odpowiedniego działu. Dziękuję.

--- Ostatnio edytowane 2012-05-09 19:24:41 przez bogdan ---
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Tak się właśnie obawiałam, że pytanie o mieszanie surowców było tylko zagajeniem do wkręcenia na forum tematów okołomoherowych...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Świeżynek
"Tak się właśnie obawiałam, że pytanie o mieszanie surowców było tylko zagajeniem do wkręcenia na forum tematów okołomoherowych... "
No ggratuluje, poprostu strzal w 10tke, wlasnie to robie, chodze po forach i specjalnie zakladam tematy ktore po kilku postach wejda na tematy wiary, calymi dniami tylko siedze i nie mam co robic tylko to... xD
no pozdro

A ja odpowiedzialem na pytanie ktore mialo byc w temacie, i poniekad bylo (przynajmniej szat w dawniejszych czasach).

--- Ostatnio edytowane 2012-05-09 20:25:49 przez Dawidek990 ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
"Tak się właśnie obawiałam, że pytanie o mieszanie surowców było tylko zagajeniem do wkręcenia na forum tematów okołomoherowych... "
No ggratuluje, poprostu strzal w 10tke, wlasnie to robie, chodze po forach i specjalnie zakladam tematy ktore po kilku postach wejda na tematy wiary, calymi dniami tylko siedze i nie mam co robic tylko to... xD
no pozdro
A ja odpowiedzialem na pytanie ktore mialo byc w temacie, i poniekad bylo (przynajmniej szat w dawniejszych czasach).
--- Ostatnio edytowane 2012-05-09 20:25:49 przez Dawidek990
---
No właściwie nie odpowiedziałeś mi odnośnie strojów Estery czy jej kosmetyków.Jest tego trochę w tej księdze.

Wspominałam już,że można to przenieść do wątku na misz masz.

Księga Estery nic nie ma wspólnego z wiarą.I ubliżanie jako temat okołomoherowy jest chyba trochę nie na miejscu.

Estera była jedną z kandydatek na królową.Księga Estery właśnie opisuje jej starania o wygląd zewnętrzny,przed spotkaniem z królem Aswerusem.

Nie wiem co tutaj jest nie na miejscu.Każda z kobiet chce jak najładniej wygladać,na przyjęciach.
Na wielkich uroczystościach,np rozdanie Oskarów,równiez oceniane są ubiory.
Czesto słyszymy takie zdanie:"Nie ubiór zdobi człowieka".Racja,ale nie do końca.
Nie bądzcie tacy do konca antyreligijni.Bo tak nie jest.

Tak jak wiara bez uczynków jest martwa,tak również ubiór podkreśla charakter człowieka,szczególnie kobiety.

Wracając do mieszanek tkanin i do Dawidka.Ja nawet nie wiem gdzie jest ten zakaz mieszania tkanin.Mógłbyś mi podać?
Opisując tutaj wszystkie swieta zydowskie ,co mnie nie interesowało,nie odpowiedziałeś mi na pytanie.Poza tym nie wiem kogo moze na tym forum to interesować.

Możemy podyskutować ,ale o starozytnych materiałach,o szatach ,które nosił słynny król Salomon itp,o szatach kapłańskich,Jakub był również szczególnie przygotowany przez matkę,kiedy Izaak miał udzielić mu błogosławieństwa,możemy porozmawiać o wystroju Namiotu Zgromadzenia na pustyni,o wystroju Swiatyni,jakie tam były użyte materiały.Dużo w Bibli jest o szatach i materiałach,i moze to być ciekawe.Nigdy tak naprawdę sie nad tym nie zastanawiałąm.

A jeżeli chcesz dyskutować na tematy doktryny biblijnej,to właściwiej będzie wejść na fora biblijne, które serdecznie zapraszaja.



Avatar użytkownika
Świeżynek
Zapytalas jaki cel spelnia ta ks. w Calej bibli, i to byla odpowiedz, a swieta wymienilem w skrocie zeby nakreslic o co chodzi.
No a wsumie mnie osobiscie nie ciekawi po co i jaki mieli ubior wtedy, no ale dyskusje jesli ktos wie mozna spokojnie tutaj ciagnac.
O tematach doktryn biblijnych nie chce tu dyskutowac, juz pisalem ;]

3 strony: < 1 2 3

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.