Wersja do druku

10 stron: < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Czytałam wcześniej na forum, że instrukcja do tego overlocka zawierała informacje wprowadzające użytkowników w błąd. Jak sobie z tym poradziłyście?
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Może nie tyle w błąd, co napisana jest niejasno, jak większość instrukcji.
Czytałam instrukcję przy maszynie, do tej pory trzymam ją pod ręką, obejrzałam film, który nic nie wnosi. Jeżeli coś mi nie wychodziło dawałam sobie chwilę na oddech i rozwiązanie zawsze się jakoś pojawiało. Na początku, żeby ustawić ścieg potrzebowałam mnóstwa materiału, teraz właściwie "trafiam" od razu. Po za tym lubię eksperymentować, zmieniać ustawienia, próbować nowych ściegów itp. Tylko są dwa warunki: nie grzebię w środku (przynajmniej na początku ;) ) i zapamiętuję ustawienia wyjściowe, do których mogę wrócić.
________________________________________________________
"Inteligencja jest jak nogi, masz za dużo to się potkniesz" Terry Pratchett
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
A czy dużą rozciągliwość ściegu na overlocku uzyskuje się zakładając lekko elastyczne nici?

--- Ostatnio edytowane 2013-02-15 08:52:14 przez Natalia_ ---
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
A czy dużą rozciągliwość śćiegu na overlocku uzyskuje się zakładając lekko elastyczne nici?
Ta rozciągliwość wynika ze sposobu jaki overlok splata nici, inny niż w maszynie do szycia. Rozciągliwe bardzo cienkie nici można stosować w overloku na chwytaczach (nie na igle), rozciągliwą nić trudniej zerwać.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
na chwytaczach (nie na igle)
Bogdanie, co to znaczy?
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
W owerloku stosuje sie kilka nici, ta którą kierujemy do igly (przechodzi przez oczko igły) jest narażona na większe przeciażenia zrywające. Nici które kierujemy do chwytaczy są narażone na dużo mniejsze przeciążenia, wynika to z innej konstrukcji i innej zasady działania chwytaczy niż w maszynach do szycia. W opisach niektórych nici jest zaznaczone, że sa do stosowania w overloku na chwytacze, taka nić puszczona na igle będzie się zrywać. W praktyce domowej nie stosuje się cienkich (np.250) rozciągliwych nici typu "na chwytacz", dobrze sprawdzają się i na igłę i na chwytacz nici chińskie Hard czy polskie Viga.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
W owerloku stosuje sie kilka nici, ta którą kierujemy do igly (przechodzi przez oczko igły) jest narażona na większe przeciażenia zrywające. Nici które kierujemy do chwytaczy są narażone na dużo mniejsze przeciążenia, wynika to z innej konstrukcji i innej zasady działania chwytaczy niż w maszynach do szycia. W opisach niektórych nici jest zaznaczone, że sa do stosowania w overloku na chwytacze, taka nić puszczona na igle będzie się zrywać. W praktyce domowej nie stosuje się cienkich (np.250) rozciągliwych nici typu "na chwytacz", dobrze sprawdzają się i na igłę i na chwytacz nici chińskie Hard czy polskie Viga.
Podsmuję, bo nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam. Do overlocka domowego mogę kupic nici elastyczne, jeżeli odczuwam taką potrzebę, ale wolno mi je nawlec na igłę, nie na chwytacz. Wszystkie nici idące do chwytacza mają być nieelastyczne.
Jakiej marki mam szukać nici i jakiej grubości:
-elastycznych
-nieelastycznych.
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Ja obszywam wszystko zwykłymi nićmi.

Nawet jeśli przyjrzeć się gotowym wyrobom - to elastyczne nici stosowane są niemal wyłącznie w megaelastycznych wyrobach - strojach kąpielowych, strojach sportowych ściśle przylegających do skóry.

Inne wyroby obrzucane bywają obrzucane nićmi elastycznymi, ale skoro można spotkać tego samego typu wyroby wykańczane i tak, i tak - to można podejrzewać, że szwalnia po prostu dysponowała nadmiarem nici elastycznych pozostałych z poprzednich przeszyć ;-)

Nitka elastyczna - do chwytaczy, nie do igły!

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Tak jak pisze czaremcha, nici elastyczna na chwytacze. Z tymi nićmi nie każdy overlok bedzie współpracował, w warunkach domowych sprawdzają się najtańsze nici uniwersalne, dlatego pisałem o niciach Hard i Viga.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Zakładam, że w overlocku 3 i 4 nitkowym do igły kieruje się tylko 1 nić (nie ma igły podwójnej), a reszta do chwytaczy. Czyli teoretycznie może się zdażyć, że do chwytacza poprowadzę 1, 2 albo 3 nici elastyczne jednocześnie?

--- Ostatnio edytowane 2013-02-15 11:19:02 przez Natalia_ ---

10 stron: < 1 2 3 4 5 6 7 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.