Wersja do druku

37 stron: « < 4 5 6 7 8 9 10 > »

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Susanno, mam 2 pytania do punktu "Przed skrojeniem" Twojego watku z pierwszej strony:

1. Czy wszystkie materialy trzeba namoczyc i prasowac przed krojeniem, czy sa i takie, ktore mozna od razu opracowywac, bez obawy, ze zbiegna sie w praniu?

2.
* zawsze układaj i krój wg. nitki OSNOWY czyli zgodnie ze strzałką (pionowo) – nie w poprzek bo dana rzecz nie będzie się ładnie układać....

A jak rozpoznac owa slynna nitke osnowy w roznych rodzajach materialow?
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Administrator
Susanno, mam 2 pytania do punktu "Przed skrojeniem" Twojego watku z pierwszej strony:

1. Czy wszystkie materialy trzeba namoczyc i prasowac przed krojeniem, czy sa i takie, ktore mozna od razu opracowywac, bez obawy, ze zbiegna sie w praniu?
Generalnie nie wszystkie. Napewno te z dodatkiem bawełny. Ale ja dekatyzuję (dla pewności) wszystko jak leci i często przed skrojeniem cienkie żorżetki itp. są naelektryzowane. Na chwilę wkładam do wody z płynem do płukania bo podczas przymiarek materiał dosłownie klei się do ciała i trudno o właściwe dopasowanie. Nie wiem czy to ja jestem taka naelektryzowana czy tkanina ;)

2.
* zawsze układaj i krój wg. nitki OSNOWY czyli zgodnie ze strzałką (pionowo) – nie w poprzek bo dana rzecz nie będzie się ładnie układać....

A jak rozpoznac owa slynna nitke osnowy w roznych rodzajach materialow?


Kiedyś na ćwiczeniach w szkole musiałam wyjmować z różnych tkanin nitki osnowy i wątku i porównywać je. Najprościej wytłumaczyć to tak, że osnowa biegnie wzdłuż tkaniny a wątek w poprzek. O tutaj coś w tym temacie -> KLIK

________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Brzeg fabryczny tkanin jest pionowo więc tak jak nitka osnowy i w ten sposób też można sobie radzić .Ja też dekatyzuję większość materiałów bawełnianych a już obowiązkowo je prasuje przed krojeniem.A o zamoczeniu w wodzie z płynem nie pomyślałam za też jestem elektryczna :D
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Tak co do osnowy.. Mam ładną tkaninę, która wzdłuż brzegu fabrycznego ma bardzo ładny wzór, z którego chciałam zrobić ozdobę dołu np. sukienku albo bluzki. Ale jest to układanie w poprzek osnowy, prawda? Więc nie powinnam robić czegoś takiego, bo się źle będzie układać ubranie? Ale jednak po coś się ozdabia te brzegi fabryczne takimi ciekawymi wzorami.
Avatar użytkownika
Administrator
Jeśli tak podoba Ci się ten ozdobny brzeg (zwał jak zwał) to ja bym go wykorzystała mimo, że nie będzie zgodnie z nitką osnowy. Możesz osiągnać ciekawy efekt wizualny :)
Wiesz najgorzej jak ktoś nie układa form wg. osnowy i potem spodnie się skręcają, rękawy ciągną itd.
________________________________________________________
* eTasiemka.net - tkaniny i pasmanteria :) rabat10 - z tym kodem zakupy tańsze o 10%

* Susanna szyje - mój blog :)

Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Jeśli materiał jest porządnie utkany - tzn. nitki wątku są prostopadłe do nitek osnowy, ułożenie wzdłuż wątku też nie powinno zaszkodzić. Najważniejsze, żeby trzymać się pionu lub poziomu. Konsekwentnie.

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Zasady są po to by je łamać .A co zrobisz jak Ci się tak podoba ten brzeg? Ja bym szyła ale wszystko już bym układała na opak.Szyłam ostatnio koszule dla syna z materiału w pasy a on chciał ,żeby te pasy były inaczej niż normalnie .Szok ale ułożyłam całą formę po ukosie i jest ok .nie ciągnie się nie zwija .Trzyma się kupy i młody zadowolony:)
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Dzięki, więc się nie przejmuję osnową, ale początkującym-początkującym lepiej tego nie mówić. Czyli jak zmieniam i kroję w poprzek osnowy to wszystkie, wszystkie elementy idą w poprzek osnowy?
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Tak. Mało tego - powinny zawsze leżeć dołem formy w tą samą stronę.

Niektóre materiały lubią mimo dekatyzowania jeszcze troszkę się skurczyć. Różnie ułożone kawałki mogłyby się skurczyć a to wzdłuż, a to w poprzek.

Poza tym - wiele materiałów różnie odbija światło. Nogawka ułożona i skrojona w dół materiału może mieć inny odcień niż druga, ułożona i skrojona w górę. I to nie tylko na materiałach z widocznym włosem, jak sztruks czy aksamit. Efekt próby oszczędzania na materiale przez kombinowanie z układaniem części formy może dać tragiczno-komiczny efekt.

O, jeszcze jedna przewaga Burdy - pokazuje rozłożenie do skrojenia części na materiale... A to jest bardzo ważne!

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Zupełnie w 100% się zgadzam z Czeremchą

37 stron: « < 4 5 6 7 8 9 10 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.