Wersja do druku

5 stron: 1 2 3 4 5 >

Avatar użytkownika
Świeżynek
Chodzi o to,że postanowiłam uszyć coś swojego od początku do końca... padło na gazetę burdy "szycie krok po kroku".
Wybrałam tam łatwą (tak mi się wydaje)sukieneczkę na lato ;. Niby jest instrukcja, wszystko krok po kroku, ale z racji tego, że jest to mój pierwszy raz i inwestuję w kupno materiału nie chcę tego zepsuć. A jest kilka rzeczy, które dla Was pewnie są banalne, a dla mnie wręcz odwrotnie :) Od razu z góry przepraszam, jeśli założyłam niepotrzebnie nowy wątek ale przeglądałam forum i nie wiedziałam gdzie to wstawić...
No to zaczynamy:
O co tutaj chodzi?
Z górną częścią sukienki nie ma problemu bo jest do niej wykrój na arkuszu i wystarczy odrysować swój odpowiedni rozmiar. Natomiast problem stanowi przód i tył sukienki, który jest tym oto prostokątem przedstawionym na fotografii poniżej.
Sukienka, którą wybrałam to AB (są to właściwie dwie takie same sukienki moja w gazecie jest zaznaczona jako 6A)
W instrukcji czytam, że „długość sukienki od talii: 48 cm”, czyli mam przez to rozumieć, iż jest to ten mój prostokąt „a”?
Napiszę teraz jak to rozumiem i proszę mnie poprawić lub napisać, że dobrze myślę ;)
Tabela ze zużyciem materiału:
Mój rozmiar to 38 więc potrzebuję materiał o szerokości 145cm i długości 125cm? (załóżmy, że wybrałam sobie już materiał i ma on szerokość 160 cm a długość 150cm, czyli rozumiem, że taki kawałek materiału będzie odpowiedni na moją sukienkę? )
Tabela z wymiarami części:
Rozumiem, że dotyczy ona tylko i wyłącznie moich prostokątów, które stanowić będą przód i tył mojej sukienki? I teraz chcę znać wymiary potrzebnych mi prostokątów tak więc czytając z tabeli (mój rozmiar 38) to będzie prostokąt szeroki na 49cm a długi na 73,5 cm?
Dodam jeszcze, że ta mała literka „a” na arkuszu oznacza właśnie tą moją drugą część sukienki (prostokąt) natomiast literka ”b” to inna, dłuższa sukienka, która mnie nie interesuje na razie ;)
W instrukcji ten prostokąt wygląda tak jak na zdjęciu poniżej:
Natomiast ta poprzeczna przerywana linia na wykroju ma być namalowana przeze mnie po odmierzeniu 23 cm poniżej górnego brzegu. I jak dobrze rozumiem z instrukcji jest to „linia nasady części wierzchniej”. Kolejną kwestią są zapasy na szwy i podłożenie. W instrukcji czytam: ”Wymiary z zapasami na szwy szer. 1,5 cm i podłożenie szer. 3 cm: patrz tabelka powyżej” – czy przez to mam rozumieć, że ten mój prostokąt, którego hipotetyczne wymiary podałam wyżej zawiera w sobie te zapasy na szwy i podłożenie czy mam je jeszcze dodać?
I ostatnia kwestia: czy ja mam ten swój kawałek materiału kroić w sytuacji gdy złożony jest on na pół?



--- Ostatnio edytowane 2017-05-18 16:56:01 przez Natalia_Nati ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Avatar użytkownika
Świeżynek
Niestety na tym forum nie da się wklejać zdjęć pod tekstem dlatego jest to mało czytelne, ale powklejam wszystkie fotki i powinnyście się w tym połapać :)


--- Ostatnio edytowane 2017-05-18 16:58:49 przez Natalia_Nati ---

Załączone obrazy

Obrazy zostały zmienione. Kliknij przycisk 'Opublikuj' aby zapisać te zmiany!
Załączniki
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Który to numer "Szycia"?

Wielkość tkaniny:
piszesz, że wymagania to 145*125 cm, a Ty masz materiał 160*150 cm, czyli większy więc na pewno wystarczy. Mam do tego pytanie: materiał o szerokości 160 cm to najczęściej: dresówka, dzianina, flanela i bawełna pościelowa (ja przynajmniej z takimi się najczęściej spotykam). Czy wybrałaś materiał zgodny z zaleceniami?
Avatar użytkownika
Świeżynek
to nr 1/2017
zalecany materiał jersey (czyli dzianina?)
Ok, dzięki za odpowiedź,a czy wiesz jakie wymiary ma mieć ten mój prostokąt?
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Hej, na pierwszym zdjeciu-rozowy prostokat ma narysowana falowana linie i zdaje sie jest pospisane-szwy boczne-nie widac calego napisu, ale jesli tak to zawiera te szwy- tak samo wynika z opisu "wymiary z zapasami na szwy" czyli "z" a nie bez.. ale ja biore to na chlopski rozum-pewna nie jestem, na Twoim miejscu zmierzylabym szerokosc wykroju i prownalabym do swojej jersejowej podkoszulki, czy sukienki, czasami rozmiary trzeba sprawdzic bo nie zawsze sie zgadzaja, chociaz z Burdy to chyba akurat tak...a dlugosc tez zmierz i sprawdz, dlugosc lepiej miec w zapasie, zawsze mozna po przymirce podciac-sztukowac juz ciezko. Ale moze odezwie sie ktos kto szyl z Krok po kroku i Ci powie na 100 % co do szwow ;D
Powodzenia!
Avatar użytkownika
Świeżynek
No właśnie wydedukowałam, że ta szerokość czyli 49 cm jest taka sama jak pierwsza część wykroju czyli ta góra sukienki (te 49 cm szerokości góry sukienki odmierzałam zgodnie z moim burdowym rozmiarem). Natomiast w instrukcji piszą, że "długość sukienki od talii do 48 cm". W tabeli przedstawiającej wymiary części wychodzi na to, że długość tego prostokąta to 73,5 cm przy czym mam namalować na nim "23 cm poniżej górnego brzegu poprzeczną linię" czyli 73,5-23= 50,5 cm czyli to jest tak jakby te moje 48 cm od talii + 2,5 cm na podłożenie?
Nie wiem boję się po prostu, że kupię materiał i wszystko, a tu coś zepsuje i zniechęcę się do szycia całkiem ech...a w końcu coś muszę zacząć szyć "na poważnie", a nie tylko same proste rzeczy... :( :( :(
Aha i zapomniałam dodać, że przyszywam wierzchnią część (czyli tą górę sukienki)do tej poprzecznej linii wynoszącej 23 cm - czyli to by się zgadzało, że od talii wtedy ta druga część wynosi 48 cm + te podłożenie najprawdopodobniej? nie wiem czy dobrze to rozumiem...

--- Ostatnio edytowane 2017-05-18 22:04:13 przez Natalia_Nati ---
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
pierwszy raz radzilabym sfastrygowac sukienke i przymierzyc, a dlugosc jest rzecza wzgledna-przyloz prostokat do talii i zobacz czy dodac 2,5 cm a moze chcesz dluzsza albo krotsza? Dlugosc wykroju jest usredniona moze na 168 wzrostu :)Pamietaj ze obciac zawsze mozesz...
Avatar użytkownika
Świeżynek
No tak z tym fastrygowaniem bardzo dobry pomysł tylko trzeba jeszcze nauczyć się to robić ;)
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Ja ustawiam na maszynie nadluzszy-czy najrzadszy scieg, u mnie jest to mniej wiecej co pol cm wklucie igla i tak przeszywam do przymiarki- jak jest zle to pociagne nitke i pruje sie szybko, a jak dobrze to zostawiam i przeszywam jeszcze raz gestym sciegiem.
Avatar użytkownika
Świeżynek
Właśnie też zastanawiałam się nad fastrygowaniem na maszynie :) i tak właśnie uczynię :D
W tej instrukcji trzeba zmarszczyć sukienkę w talii "przeszywając długimi ściegami po obu stronach linii szwu" następnie spodnie nitki się naciąga i wiąże na supełki :) czyli to tak jakby też rodzaj fastrygowania. No nic będę musiała spróbować...dzięki Asiu! :)

5 stron: 1 2 3 4 5 >

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.