Wersja do druku

12 stron: « < 3 4 5 6 7 8 9 > »

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Jest tu tyle ciekawych opinii i wypowiedzi na temat dzianin.No cóż może zacznę od szycia na dzianinie czy jak mam zamiar się uczyć to do dzianin nie powinnam się dotykać?
Myślałam, że jesteś facetem.
Zacznij od tkaniny ze zwykłej bawełny, bez elastanu, może być jakieś płótno jak na cieńsze prześcieradło albo koszulówka. Dzianiny też jak już to stabilne i grubsze, np. dresówka albo polar (choć to już naciągliwe mocno może być).

----
Pewnie ,że jestem facetem literkę źle wstawiłem nie wiem jak to się stało.Co do szycia Bawełny to słyszałem ,że do nich musiałbym jakieś specjalne nici merceryzowane czy jakoś tak No powiedziano mi,że przy bawełnie trzeba uważać bo niektóre nici się rwą
Zapomniałam do klubu się zapisać. Do niedawna nie szyłam, ale już opanowałam podwójną igłę i nowa maszyna ma lepsze ściegi do dzianin. Jednak ma u mnie minus taki jak u Czeremchy - nie tuszuje mankamentów figury. Ale i tak lubię i noszę.

--- Ostatnio edytowane 2014-07-15 14:04:24 przez AgaM ---
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
Do szycia bawełny...

Tkaninę bawełnianą można szyć zwykłymi nićmi. Poliestrowymi, maszynowymi, tymi najbardziej popularnymi.

Ale jeśli ktoś chce mieć "100 % bawełny w wyrobie", to informacja o merceryzowanych niciach się zgadza. Trzeba jednak uzupełnić, że chodzi o nici bawełniane merceryzowane, "na oko" tym różniące się od zwykłych, że są błyszczące, bardziej śliskie.

Natomiast do bawełnianej dzianiny to raczej bawełnianych nici nie polecałabym wcale. Są za sztywne.

Ciekawe, skąd to info o niciach merceryzowanych, pewnie z jakiegoś starego źródła, bo tak po prawdzie - to ja nici bawełnianych dawno nie widziałam, a co dopiero rozróżnianych na merceryzowane i nie. Gdzieś tam w necie pewnie są, ale rzadkość to wielka...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Powiedziano mi ,że jeśli chodzi o bawełnę to może być tak ,iż niektóre nici mogą się rwać .Rozmawiałem z kobietą gdy kupowałem maszynę .Rozmawialiśmy o materiałach rozciągliwych -dowiedziałem się ,że do nich tylko elastyczne nici a o tych merceryzowanych podczas m.in jak pracować aby nie spowodować zużycia maszyny no i tam mi tak powiedzieli
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Mistrzyni Krawiectwa
O matko i córko, co też ci ta kobieta naopowiadała! Elastyczne nici do maszyny do szycia! Klasyczne - dzwonią, ale w którym kościele?

Elastyczne nici nadają się tylko do owerloka. Próby użycia ich w maszynie z reguły kończą się fiaskiem i rwaniem włosów z głowy.

Spytaj panią w sklepie o staż szyciowy... I niech ci w sklepie założy nici elastyczne do maszyny, i pokaże, jak jej idzie...

Ania
________________________________________________________
Arkę zbudowali amatorzy - Titanica zawodowcy.

http://uczeremchypl.shoper.pl/

http://szycie-z-czeremcha.blogspot.com/

Avatar użytkownika
Stara Gwardia
Starałem się jak najwiecęj dowiedzieć tutaj sporo czytam ,ale zawsze to nie to samo co rozmowa
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
Starałem się jak najwiecęj dowiedzieć tutaj sporo czytam ,ale zawsze to nie to samo co rozmowa
To się ceni, ale ważne jest czy osoba z którą rozmawiamy jest kompetentna.
Nici elastyczne mają zastosowanie na chwytacze, a nie na igłę (tu rozwarstwiają się i rwą). Co do nici bawełnianych merceryzowanych to echa zamierzchłej przeszłości, z czasów dominacji nici bawełnianych, które łatwo rwały się i obróbka chemiczna (merceryzowanie) zwiększała ich wytrzymałość na zrywanie - obecnie zostały zastąpione nićmi poliestrowymi mającymi lepsze parametry.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
tak tylko ja mam tabelkę gdzie jest podane typ tkaniny -nici jakich trzeba użyć do szycia danej tkaniny i typ igły jakiej mam uszyć i rozmiar i tak np
szyfon merceryzowana #60 -typ 2020 -rozmiar 11
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
merceryzowana #60
Taki zapis wynika z bezmyślnego tłumaczenia instrukcji na język polski. Typ oznaczenia grubości nici jest w użytku np. w krajach angielskojęzycznych, a nie w Polsce, ponadto nici bawełniane merceryzowane nie są u nas do kupienia (przynajmniej ja się nie spotkałem). Przekładając to na warunki polskie, odpowiednikiem w/w nici są nici poliestrowe grubości 150 do szycia jedwabiu.
Avatar użytkownika
Stara Gwardia
no odnośnie dzianiny jest coś takiego
dzianina pojedyńcza nici bawełniana pokryta poliestrem igła kulkowa 2045 11/8o
dzianina podwójna -100%poliestrowa igła kulkowa 14/90

to w takim razie tutaj również miałbym kupić jakieś inne nici ,igły itp
________________________________________________________
Avatar użytkownika
Szpec od maszyn
nici bawełniana pokryta poliestrem
Ten zapis jest dla mnie zagadką, może się mylę ale podejrzewam błąd tłumaczenia.
Zapis może sugerować nić rdzeniową tzn. rdzeń dający wytrzymałość i na nim oplot dający dobrą szwalność - ale w takiej kombinacji rdzeń jest poliestrowy, a oplot bawełniany.

12 stron: « < 3 4 5 6 7 8 9 > »

Zaloguj się aby napisać odpowiedź.